Jaquet Droz ve muhteşem otomatları

5 Aralık 2013 11:12

BİR MEKANİZMA EFSANESİ

Jaquet Droz, saatçilik dünyasında her zaman beni en çok etkileyen markalardan biri oldu. Her modeline itinayla yerleştirdiği mekanik güzelliği, saate olan tutkunun farklı bir boyutunu yansıtıyor benim için.

Mekanik, matematik, estetik ve saat ustalığının birleştiği marka Jaquet Droz’un geçmişini inceleyince hayran olmamak, derin saygı duymamak mümkün değil. Çalışmaları ile bir tek saatçiliğe değil bilgisayar, yapay zekâ, android gibi kavramların da ilk kıvılcımlarını atan üstün dehalardan biri.

GUNAY DEMİRBAĞ

GUNAY DEMİRBAĞ

Pierre Jaquet Droz 1721 ve 1790 yılları arasında yaşadı. İsviçre La Chaux-de Fonds’da küçük bir çiftlikte doğduğunda, Sandoz ve Robert ailelerinin velayeti altında saat mekanikleri arasında bir yaşam onu bekliyordu. Köyde başladığı eğitim hayatına, 1735 yılında Basel Üniversitesi Felsefe bölümünde devam ederken, ilgi duyduğu fizik, matematik derslerini ünlü bilim adamı Daniel Bernoulli’den aldı. Daha sonra geri döndüğünde Sur Le Pont adında kendi saat atölyesini kurdu ve böylece geleceğe çok şey katacak olan çalışmalarına da hız kazandırmış oldu.

Drotz’un hayatımız da bıraktığı izleri takip ederken anlıyoruz ki saatçilik dünyasında daha yeni yeni adımların atıldığı dönemlerde, sadece zamanı ölçmekle yetinmedi. ‘Komplikasyon’ her zaman onun için çok yönlülüğü ifade etti. Tıpkı kendisi gibi, çünkü saatle ilgili yetilerinin yanı sıra iyi bir de müzik kompozitörüydü. Tüm bu özellikleri saatlere eklediği mekanik prensiplere, otomat veya android diyebileceğimiz mekanizmalara dönüştürdü, böylece adeta eserleriyle birlikte ruh kazandılar. Özellikle otomat hareketli mekanizmalar, bilgisayar başta olmak üzere hayatımızın seyrini değiştiren birçok prensibin başlangıcı veya esin kaynağı oldu.

Jaquet Droz, yaratıcılığı somutlaştırırken hayatına Sandoz ailesinden bir eş seçerek devam etmiş. Daha sonra eşini ve kızını talihsiz bir şekilde kaybedince tek hayatı atölyesi ve oğlu olmuş. Amiral George Keith ile tanışması ona uluslararası kariyerinde kapıların açılmasını sağladı ve  İspanya, Fransa’da yaşarak eserlerini buralarda tanıtma imkanı buldu. 1759 yılında Le Chaux de Fond’a geri döndüğünde ise bütün çalışmalarından çok birikim elde etmişti. İkliminin kendisine daha iyi gelmesi nedeniyle Cenevre’ye yerleşti. Cenevre şehri tarafından Bourgeois d’Honneur ödülüne layık görülmesi, onun Cenevre’de tekrarlayıcı imalatı yapan okul-atölye açmasını teşvik etti ve özellikle bu okulda saatçilik adına birçok gelişme kaydedildi.

Mükemmel matematikçi, mekanik ve saat ustası Jaquet Droz’un eşsiz çalışmaları arasındaki otomatlar özellikle mekanik tarihinde farklı bir yer tutuyor. Bunlara hareketli bebekler de diyebiliriz. İzlendiğinde halen hayranlık uyandıran  ‘Kâtip’, ‘Ressam’ ve ‘Müzisyen’e şu anda Nauchetel Tarih Müzesi ev sahipliği yapıyor.

Droz,  ‘Kâtip’i 1772 yılında 6000 parçayı bir araya getirerek tamamlamış. Yaptığı 3 otomattan en kompleks olanı. 4 satıra 40 karakter yazabiliyor.

‘Ressam’, 4 farklı çizim yapıyor. ‘Müzisyen’ ise diğer android bebeklerden oldukça farklı, incecik bir genç kız. 1. 80 boylarında. Mekanizmasının yönettiği 10 parmağını hareket ettirerek orgu ile 5 ayrı melodi çalıyor. Ellerinin hareketi, vücut sallaması ve final reveransı, çok detaycı yönü ile zekânın mekaniğe dökülme şeklini gözler önüne seriyor.

Ekte videolarını bulacağınız çalışmalardan eminim sizler de en az benim kadar etkileneceksiniz…

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/jaquet/petite-heure-minute-relief-video.flv[/KGVID]

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/jaquet/press-conference-automates-et-merveilles-video-1.flv[/KGVID]

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/jaquet/press-conference-automates-et-merveilles-video.flv[/KGVID]

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/jaquet/the-bird-repeater-animation-video.flv[/KGVID]

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/jaquet/the-bird-repeater-movie-video.mp4[/KGVID]

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/jaquet/the-time-writing-machine-video.flv[/KGVID]

GUNAY DEMİRBAĞ

GÜNAY DEMİRBAĞ, köşe yazısı günay

Related Posts

Comments are closed.

« »