Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 Jours SQ

23 Temmuz 2014 17:32

Jaeger-LeCoultre,  1928 yılının tarihi Grande Complication cep saatinden ilham alınarak geliştirdiği yeni modeli Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ ile uzmanlık alanının genişliğini ve derinliğini bir kez daha ortaya koyuyor. 200 adet sınırlı sayıda üretilecek model, üst düzey saatçilik alanında çağdaş bir başyapıt niteliğini taşıyor.

Estetik özellikleri ön plana rahatlıkla çıkaran bir tasarıma sahip olan Master Grande Tradition à Quantième Perpétuel 8 jours SQ ile yaratıcıları tarafından 1928 yılında üretilen son derece komplike cep saati modeline saygılarını iletiyorlar. Seçkin ustalar tarafından ele alındı ve bir çok zorlu aşamadan geçti.

Ustalardan özenli çalışma…

Oymaci Ustadi_Dominique Vuez_Jaeger-LeCoultreOymacılık ustası Dominique Vuez: “Mekanizmanın kalitesinden ödün vermeden mekanizmadan mümkün olduğu kadar ‘eti’ ayıklamak, gerçekten de oldukça sanatkârlık gerektiren bir durum. ” diye belirtiyor.

 “Müşterilerimiz, mümkün olduğu kadar çok detayı görebilmek ister. Fakat bir mekanizmayı iskeletleştirdiğimizde, mekanizmanın hassaslığını ve güvenirliğinin zarar görmediğinden emin olmak zorundayız.”. Oymacılık ustası, Jaeger-LeCoultre Kalibre 876’nın tasarımcılarından ilgili dokümanları temin ederek işe başladı. Daha sonra mekanizmanın hangi parçalarının güvenli bir şekilde hacminin küçültülebileceğine ve bu parçaların hangi oranda kesilebileceğine karar verdi. Yüksek komplikasyon atölyesi ile (Complications Horlogères) işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu aşamanın en ince detayına kadar tümünü  taslaklarına ve planlarına aktardı. Şüphesizdir ki usta, iskeletleştirme gibi karmaşık bir işlemi gerçekleştirmek için benzer tekniklere başvurulmuş 180 yılı aşkın bir geçmişe ve seleflerinden kendi kuşağına aktarılan mirasa güvenebilirdi. Son derece ayrıntılı bir iskeletleştirme planı oluşturduktan sonra oymacılık ustası ve ekibi, ellerine oymacılık testeresini ve kireçleri alıp, bu titizlik ve hassasiyet gerektiren işe koyuldular. Mekanizmadan gereksiz yere “eti”  kesip atmamak için testereyi titizlikle, milim milim kullandılar.

Sabır isteyen mineleme aşamalarından geçti.

Bir sonraki adım ise biri kadranı süsleyen diğeri de saatin kasasının arkasında bulunan beyaz altından halkaları süslemekti. Bu halkalar ilk olarak elde güzelce yontulur, ardından grand feu “champlevé” tekniğini kullanarak transparan ve mavi renkteki mine ile kaplandı. Mineleme ustası Miklos Merczel ve ekibi, çok küçük bir fırça yardımıyla parçanın yüzeyine mine uygulayarak işe başladılar. Ardından bu parça, istenilen mavi ton elde edilinceye kadar fırında pişirildi. Daha sonra elmas tozuyla nazik bir şekilde cilalandı.

1000 saatlik stres testi…

Master Grande Tradition QP 8 jours SQAncak bu sanat eserinin bu noktada bittiğine inanan herkes yanılmış olur çünkü montajı yapılan saat şimdi de Jaeger-LeCoultre’un 1000 saatlik denetim biriminde gerçekleştirilen bir dizi stres testine ve kılı kırk yaran bir dizi fonksiyon testine tabi tutuldu. Manufacture’ın yüksek kalite standartlarını hiçbir koşul altında düşürmemek için bu testleri gerçekleştiren kontrolörler, hiçbir hatayı hoş görmezler.

Üstün komplikasyon özellikler sahip.

Bu tasarım ve ince el işciliğinin büyüleyici ürününün teknik ve komplikasyon özellikleri, 2004 senesinde üretilen Master Eight Days Perpetual modeline bir övgü niteliğinde.Kadranı, gece ve gündüz zamanına ek olarak tarih ile ilgili birçok göstergeye ev sahipliği yapıyor: tarih, haftanın günü, ay ve ayın evreleri göstergeleri. Saat üzerinde birçok bilgiye yer verilse de kadran üzerinde yer alan göstergeler, saate bakan kişiye net bir okunurluk sağlamak amacıyla zekice tasarlanmış ve yapılandırılmış. Güç rezervi ile gece/gündüz göstergesi birbiriyle uyum içinde olup kadranın üst yarısına simetrik bir şekilde yerleştirilmiş.Saatin “daimi takvim” (perpetual calendar)  olabilmesi için saatin tüm göstergeleri birbiriyle senkronize edilmiş. Böylelikle şubat ayının 29 gün çektiği artık yıllarda bile manuel olarak bir ayar yapılmasına gerek yok. Bu durumun bir sonraki istisnası, 100’ün katı olsa da 400’e tam bölünemeyen ve bu nedenle artık yıl olmayan 2100 yılıdır. Eğer saat uzun yıllar boyunca kullanılmadan bir kenara terk edilirse, saatin sahibi göstergeleri tek bir gün ileri almak için bir butona basabilir: Tüm göstergeler tamı tamına bir gün ileriye alınırlar ve böylece karmaşık bir işlem olan resetleme ihtiyacı ortadan kalkmış olur.

Manuel kurmalı Jaeger-LeCoultre Kalibre 876, 37 adet yakut da dâhil olmak üzere toplam 262 parçadan meydana gelse de, yalnızca 6.6 mm kalınlığında. Bu kalibre, yapılabilecek en iyi düzeyde, Manufacture tesislerinde üretilmiş, montajı yapılmış ve incelikle dekore edilmiştir. Hiçbir regülatörü bulunmayan balans, saatte yarım-salınım olmak üzere 28,800 frekansında salınım yapar. Ana zemberekler tam olarak kurulduğunda güç rezervi, mekanizmanın 8 gün dolu dolu çalışmasına olanak sağlar.

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »