JAEGER-LECOULTRE Duomètre Sphérotourbillon Moon

25 Mayıs 2015 18:17

Güçlü karakterini, takvimli horolojik komplikasyonlar konusundaki üstünlüğüyle dışa vuran Duomètre Sphérotourbillon Moon, aynı zamanda estetik uyum ve hassasiyetin dengesini sağlıyor. Ay durumu göstergeli saat, Jaeger-LeCoultre’nin yaratıcı gücüyle geleneksel astronominin asırlık bilgeliğini bir araya getiriyor.

Klasik bir ay durumu göstergesi her iki buçuk yılda 1 günlük bir uyuşmazlık gösterirken, Jaeger-Le-Coultre perpetual (daimi) takvimi için bu farklılık her 122 yılda sadece bir gün olarak karşımıza çıkıyor. Duomètre Sphérotourbillon Moon ise ay durumu göstergesi doğru ayarlandığında, tam 3887 yıllık bir zaman diliminde hatasız olarak çalışmak üzere tasarlandı. Bu yönüyle sonsuzluğun sınırı, üst düzey saatçiliğin derinlik ve güzelliği ile çiziliyor.

Güçlü estetik kodlar

Duomètre Sphérotourbillon Moon’un gücünün bir boyutu, ayrıntılı kadranında görüntülenen fonksiyonların simetrik dansının koreografisinde yatıyor. Dikkatli bir gözlemci, ay durumu göstergelerinin, genelde Jaeger-LeCoultre’da saat 6 pozisyonunda görünürken, bu modelde saat 3 pozisyonunda ortaya çıktığını fark edecektir. Bu disk, oraya gökten inmiş izlenimi uyandıran bir taş olan Lacivert taşından yapıldı. Ayın etrafındaki yıldızların siluetine gönderme yaparak iki renkli olarak hazırlanan ibre ve indeksler ise Grande Maison’un geleneksel kodlarını yansıtıyor.

Saat 2 pozisyonunda konumlandırılmış buton, saat 6 pozisyonunda yer alan küçük saniyeyi sıfırlamayı sağlıyor. Bu özel flyback fonksiyonunun en önemli özelliği, mekanizmanın işleyişini durdurmaya gerek kalmaması. Tepenin çekilmesi ile küçük saniye ibreleri ve pandül donduruluyor. Durdurma işlemi ve mekanizmanın yeniden ileri geri hareketinin istikrarlı biçimde devam etmesi arasında zaman kaybı yaşanmıyor. Böylece, zamanı en yakın saniyeye ayarlarken saat kesinliğini korumaya devam ediyor. 42 milimetrelik çapı ve 14.3 milimetrelik yüksekliğiyle, bu denli ustalıkla hazırlanan hassas bir mekanizmayla donatılmış tasarım, yetenek zenginliğini hissettirirken mutlak bir rahatlığı da garanti ediyor.

Kısa Haber, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »