IWC’DEN SINIRLI ÜRETİM 2 ÖZEL MODEL: INGENIEUR CHRONOGRAPH EDITION LEWIS HAMILTON & NICO ROSBERG

22 Kasım 2014 11:55

IWC Schaffhausen, marka elçileri olan başarılı Formula 1 sürücüleri Nico Rosberg ve Lewis Hamilton ile birlikte her biri 250 parçayla sınırlı iki özel edisyon saat geliştirdi. Ayrıca marka, Mercedes Amg Petronas Formula 1 Team ile mevcut ortaklık anlaşmasının yenilendiğini de açıkladı.

IWC PRESENTS DRIVERS WATCHESIWC Schaffhausen, teknoloji ve mühendislik alanlarına odaklanan net bakış açısıyla 1868’den beri değerinden hiçbir şey kaybetmeyen saatler üretiyor. Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC, özgün tasarım anlayışını üstün hassasiyetle birleştirerek seçkin saatçilik sanatının ayrıcalıklı örneklerini yaratıyor.

IWC Schaffhausen’in 2013 yılından itibaren marka elçisi olan Lewis Hamilton ve Nico Rosberg, Formula 1’e duydukları mesleki ilginin dışında mekanik saatler konusunda ortak bir tutkuyu paylaşıyor.Saatlerin tasarım süreciyle de yakından ilgilendiler ve Singapur’da pistteki ilk antrenman turlarından önce modellerin tanıtımı için düzenlenen IWC etkinliğinde yer aldılar. IWC Schaffhausen CEO’su Georges Kern, “Lewis ve Nico sadece eşsiz karakterlere sahip inanılmaz başarılı sporcular değil aynı zamanda çok yaratıcı insanlar. İki limitli özel edisyon çıkarma fikri hemen ilgilerini çekti. Bu sıra dışı saatlerin hem motor sporları tutkunları hem de saat erbapları arasında aynı derecede popüler olacağından eminim” diye açıklıyor. Sonuçlar gerçekten de çok etkileyici: Ingenieur Chronograph Edition “Lewis Hamilton” (Ref. IW379602) özgün bir teknik cazibe barındırırken Ingenieur Chronograph Edition “Nico Rosberg” (Ref. IW379603) modelinin görünümü daha hafif ve sportif. IWC Schaffhausen kreatif direktörü Christian Knopp; “Lewis ve Nico ideal saatlerinin nasıl görünmesi gerektiğine dair somut fikirleriyle bizi şaşırttı. İkisinin de saatlere bireysel bir düşkünlüğü olduğunu açıkça hissedebiliyorsunuz. Tasarım süreci esnasında olayı bütünüyle kavradıklarını ve estetik duyarlılığa sahip olduklarını kanıtladılar ve nihai sonuca katkıda bulundular” diyor.

Titanyum kasalı kronograf…

Ingenieur ailesinden seçilen saatin bir kronograf olması tesadüf değil. Öncelikle kronograf,  sporda zamanlamanın ta kendisidir; ayrıca Ingenieur koleksiyonu titanyum, karbon fiber ve seramik gibi motor sporlarında yaygın olarak kullanılan materyallerle IWC ve MERCEDES AMG PETRONAS arasındaki global ortaklığa vurgu yapıyor. Hem Nico Rosberg hem Lewis Hamilton açısından kasada tercih edilebilecek en makul materyal titanyumdu. Motor sporlarında yüksek performans bileşeni olarak kullanılan açık gri metal atlas perdahıyla özellikle cazip.

Özel çift tırnaklı kurma sistemine sahip

Dayanıklı saatler tamamen IWC tarafından üretilen en randımanlı mekanizmalardan biri olan 89361 ile donatıldı. Bu mekanizma tasarımı için özel olarak geliştirilen IWC çift tırnaklı kurma sistemi IWC imzalı haute horlogerie mekanizmalarında kullanılan en randımanlı sistemlerden biri. Yukarıdaki totalizör ölçülen saatleri ve dakikaları günün saati kadar açık biçimde gösteriyor. Bir dakikaya kadar durma süreleri merkezi saniye koluyla ölçülüyor. Dünyanın dört bir yanındaki yarış pistlerinin müdavimleri açısından bir diğer pratik özellik de pit-stop sürelerini ölçen flyback fonksiyonu. Her biri 250 örnekle sınırlı iki özel edisyon saatin arka yüzünde özgün bir unsur göze çarpıyor: Titanyum kasanın sırtına gömülü karbon fiber madalyon aşınma ve yıpranma belirtilerini açıkça belirtiyor. Saatlerle birlikte verilen sertifika ise materyalin orijinal olarak MERCEDES AMG PETRONAS tarafından Silver Arrow otomobillerinden birinden tedarik edildiğinin garantisi. Saatin arkası iç yüzeyinde Nico Rosberg ya da Lewis Hamilton’un kişisel logosunu barındıran su geçirmez safir camdan.

Ingenieur Chronograph Edition “LewIs HamIlton”

IWC PRESENTS DRIVERS WATCHES IWC PRESENTS DRIVERS WATCHESLewis Hamilton, bir yıl önce IWC atölyelerini ziyaret ettiğinde şirket için çalışan saat yapımcılarının uzmanlığından ve öncü yaklaşımından çok etkilendi: “Atölyelere ziyaretim IWC’nin büyüleyici başarısının ardında gurur, tutku ve sadakat yattığını gözlerimin önüne serdi.” Sonrasında bir atölyede hazır bulunarak tasarım ekibiyle çeşitli materyallerin, renklerin ve yüzey yapılarının neticelerini test etti. “Birçok teknolojik özellik içeren bir saatim olsun istedim” diyor Lewis Hamilton. “Karbon kadranı, butonları, taç düğmesi, taç düğmesini koruyan kaplama ve zirkonyum oksit vida başlarıyla bu saat doğrudan Formula 1’de kullanılan materyalleri yansıtıyor.” Metal bilezikleri tercih eden yarış pilotu Ingenieur Chronograph Edition “Lewis Hamilton” için sağlam, cilt dostu titanyumu seçti. Teknoloji tutkunu Mercedes sürücüsü böylece tüm IWC koleksiyonları içinde titanyum bilezikli yegane saate de imza atmış oldu. 250 adet  ile sınırlı olan modeli kasa sırtı halkasında “IWC · INGENIEUR · LEWIS HAMILTON · ONE OUT OF 250” ibaresi bulunuyor. Çift tırnaklı kurma sistemiyle mekanik kronograf mekanizmasının yanı sıra, taç düğmesiyle aktive edilen hızlı ilerleme sistemiyle tarih göstergesi, saatler, dakikalar ve saniyelerle kronometre fonksiyonu, saat 12 konumundaki totalizörde bir araya gelen saat ve dakika sayaçları, Flyback fonksiyonu gibi özellikleri de taşıyor. Model; 68 saat güç rezervine sahip ve otomatik kurum mekanizmalı.12 bar su geçirmezlik özelliği ile donanımlandırılmış.

 

 

Ingenieur Chronograph Edition “NIco Rosberg”

IWC PRESENTS DRIVERS WATCHES IWC PRESENTS DRIVERS WATCHESIngenieur Chronograph Edition “Nico Rosberg” saatinin ilk tasarımlarını Christian Knoop ile birlikte çizdi.

Gümüş kaplama kadran taç düğmesi, taç düğmesi koruması ve zirkonyum oksitten yapılan vida başlarıyla titanyum kasaya hafif, sportif bir görünüm kazandırıyor. Saniye kolu ve “saat 12” konumundaki totalizörün kollarındaki sarı renk Nico Rosberg’in 7 yıldır alameti farikası olan neon sarısı kaskı akla getiriyor. Dolgulu dana derisi astarı ve gri kapitone dikişiyle saate lüks bir dokunuş katan kauçuk bir kayışı var.

IWC çift tırnaklı kurma sistemiyle mekanik kronograf mekanizmasına ek olarak; taç düğmesiyle aktive edilen hızlı ilerleme sistemiyle tarih göstergesi, saatler, dakikalar ve saniyelerle kronometre fonksiyonu, saat 12 konumundaki totalizörde bir araya gelen saat ve dakika sayaçları, flyback fonksiyonu, küçük seken saniye, vidalı taç düğmesi, taç düğmesi koruması gibi özellikleri de bulunuyor. 250 saatle sınırlı üretimin ibaresi  – “IWC · INGENIEUR · NICO ROSBERG · ONE OUT OF 250” yazısı ile kasa sırtı halkasında belirtilmiş. Titanyum kasa ve gümüş kaplama kadranlı modelin 12 bar su basıncına dayanma özelliği var.

HABER, Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »