IWC UZMANLIĞININ SEMBOLÜ “PORTUGIESER”

26 Mayıs 2015 11:59

Portugieser serisinin titizlikle yürütülen yapım aşamasını anlatan markanın Kreatif Direktörü Christian Knoop, “Portugieser modelini özel yapan tüm ayrıntıları tekrar yeni tasarıma taşımaya çalıştık. Saatin kökleri ve fonksiyonları arasında çok net bağlantılar oluşturduk.” dedi.

IWC, 75. yılını kutladığı Portugieser koleksiyonunun tüm detaylarını gözler önüne serdi. Markanın Kreatif Direktörü Christian Knoop’un bütün detayları ile anlattığı koleksiyon, kesinlikle incelikle düşünülmüş ve usta ellere teslim edilmiş başarılı bir proje olarak doğmuş. Knoop “ Tasarımımızda en küçük bir ayrıntıya dahi dikkat ettik; kasadan kadrana kadar her aşamanın grafiklerini oluşturduk. Kalibre ve kasa ölçülerindeki tüm değişiklikler üretim aşaması başta olmak üzere, yeni stratejiler oluşturularak planlandı. Portugieser modelini özel yapan tüm ayrıntıları tekrar yeni tasarıma taşımaya çalıştık. Modelin tarihi üzerinde çalışmak bizlere çok şey kattı, böylece oluşturacağımız model üzerinde daha rahat hareket ettik ve neler yapacağımızı kesinleştirdik. Bunları bilmeden atılacak her adım fazlasıyla rastgele olacaktı. Böylece saatin kökleri, fonksiyonları arasında çok net bağlantılar oluşturduk. Perpetual Calendar modeli yaratılan ayrıcalıklı tasarımlardan biri, ay yüzünü bu şekilde kullanan ilk markayız. Sade bir tasarım içerisinde oluşturduk. ” diyor.

Christian Knoop ve ekibi, Portugieser ailesinin tüm karakteristik özelliklerini sentezleyip ön plana çıkardılar. Böylece ailenin sahip olduğu DNA yeni koleksiyona başarı ile yansıtılmış oldu.  Yeni serinin temel özelliklerinden bir kısmı ise yapılan ilk tasarım eskizlerinden oluşturuldu. Kenarları kavisli cam kullanılarak kasanın daha da hafiflemesine ve rahat okunmasına olanak verildi.  Yeni modelin değişen detaylarından biri de kasa kulakçıkları, çift ay diski, gün ve ay göstergelerinde yaratılan ince değişiklikler oldu. Modelin tüm detayları düşünülüp defalarca tasarım çizgilerine aktarıldıktan sonra diğer bir aşaması olan 3D olarak oluşmasına geçildi. Gerçek ağırlığına yakın olması için 3D plastik tasarıma metal diskler eklenerek bilekteki duruşları test edildi. Daha sonra çalışması daha rahat bir malzeme olan pirinç ve metalden üretilen prototipler kullanıldı. Bu aşama da geçildikten sonra mühendisler tarafından en son prototipler hazırlandı. Ayrıca görsel malzemelerin bir kısmı da bu aşamadaki çalışmalardan yararlanılarak meydana getirildi.

Özellikle çift ay evresi göstergeleri IWC’nin şirket içerisinde geliştirdiği bir komplikasyon.  Saat sahiplerinin saatteki ay evresi göstergesine baktıklarında gökyüzünde gördükleri ay ile uyumlu olması için ayrı bir çaba gösterilmiş. Bu yüzden eski modele oranla daha yıldızlarla kaplı bir gökyüzü oluşturulmuş.

Christian Knoop

HABER, RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »