BEŞ YILLIK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ: IWC PORTUGIESER ANNUAL CALENDAR

15 Ocak 2015 18:00

IWC’nin bir dizi sofistike komplikasyon ve mekanizmayla donatılmış Portugieser Annual Calendar modeli, markanın üretim portfolyosuna yepyeni teknik ve estetik standartlar getiriyor.

IWC Schaffhausen, Portugieser saat ailesini göz alıcı komplikasyonlarla zenginleştirmeyi sürdürüyor. Dakika tekrarlayıcı, 7 günlük güç rezervi, daimi takvim, Tourbillon Mystère ve sabit güç tourbillon’unun ardından 2013 tarihli 8 günlük elde kurmalı mekanizma seçkin saatçiliğe yol gösteren öncülerden biri olarak Portugieser saatlerinin şöhretini pekiştirdi. 2015 Portugieser Yılı’nda IWC’nin geliştirdiği senelik takvim, daimi takvimi tamamlayan bir diğer ilginç özellik. Komplikasyon IWC üretimi yeni 52850 kalibre ile çalışıyor. Her ikisi de ilk kez Portugieser Annual Calendar’da yer alıyor.

Kadran üzerinde “saat 12” konumunda bulunan IWC’nin senelik takvimi ayları, tarihi ve günleri üç ayrı, yarı dairesel pencerede gösteriyor. Değiştirme mekanizması ayların farklı uzunluklarını otomatik olarak hesaplıyor. Ancak daimi takvimin tersine senelik takvim şubat ayının değişken uzunluğunu ya da artık yılları hesaplamıyor. Dolayısıyla sadece yılda bir kere, yani şubat ayının sonunda elle düzeltilmeye ihtiyaç duyuyor. Senelik takvim modülü geliştirilirken düzeltme işleminin taç düğmesi vasıtasıyla kolaylıkla gerçekleştirilmesi de sağlandı.

Beş yıllık bir geliştirme sürecinin ardından meydana getirilen senelik takvimin işleyişini kısaca özetlemek gerekirse: Saat çarkı iki farklı ilerletme bağlantısı ile donatılan tarih ilerletme dişlisini harekete geçiriyor. Bağlantılardan biri tarih ve ay göstergelerinden, diğeri hafta göstergesinden sorumlu. Her gün gece yarısına doğru tarih üstteki ilerletme bağlantısının yardımıyla ilerliyor. Ay göstergesi ve ayların uzunluklarını belirleyen program çarkı, tarih diskindeki iki pimle kontrol ediliyor. Bu pimlerin ilki program çarkını bir diş atlatıyor. İlerletme kolundaki bir anten, program çarkının daha derin dişlisi sayesinde 30 günlük süreyi tanıyor ve ay değişirken ona daha fazla alan bırakıyor. İlerletme kolu ertesi gün tarihin 2 gün birden ilerlemesini sağlıyor. Tarih diskindeki ikinci pim yeni ayı kuruyor.

 

IWC üretimi 52850 kalibrenin etkileyici iç dünyası

IWCNEWTasarımcılar tarih göstergesine mümkün olduğunca fazla alan açmak için “saat 11”den “saat 1”e kadar olan ibreleri üç ayrı gösterge diskiyle yerleştirdi. Tarihin gösterildiği “Amerikan” düzeni, sadece teknik ve tasarım açısından gerekli olan bir unsur değil,  aynı zamanda IWC’nin Amerikalı kurucusu F. A. Jones’a bir gönderme niteliği taşıyor. Portugieser Annual Calendar 44.2 milimetrelik hacimli kasası, oluklu bezeli, tren yolu tarzı klasik bölüm halkalı, ince yaprak kolları ve neredeyse hiç değişmeyen Arap rakamlarıyla orijinal 1939 Portugieser’e çok benziyor. Öte yandan küçük saniye alt kadranı “saat 9” konumunda. Karşısındaki alt kadran güç rezervi göstergesini içeriyor. 7 günlük güç rezervli, şirket içinde üretilen mekanizma da Portugieser ailesinin bir diğer kilometre taşı. Senelik takvim ile 168 saatlik kalibrenin ender kombinasyonu IWC’nin bu son komplikasyonunu saat erbaplarının gözünde çok daha çekici hale getirecek.

Portugieser Annual Calendar’ın gümüş plakalı kadrana sahip 18 karatlık altın (Ref. IW503504), gümüş plakalı paslanmaz çelik (Ref. IW503501) ya da gece mavisi kadranlı (Ref. IW503502) versiyonları mevcut. Mavi kadranın güneş deseni gelen ışığı dinamik bir biçimde farklı yönlere yansıtıyor. Kenarları kavisli safir cam kasanın daha ince görünmesini sağlarken saatin klasik zarafetinin altını çiziyor. İçi görülebilen safir cam kasa sırtı, IWC üretimi 52850 kalibrenin enfes görünümünü gözler önüne seriyor. 52000 kalibre ailesinin tümünde rotorlar inceltilirken eşikler daha açık hale getirilip som altın “Probus Scafusia” madalyonuyla kaplandı. Böylece iki tamburlu mekanizmaya ait çok daha fazla sayıda detayın görünmesi sağlandı. Siyah-beyaz seramikten yapılan yıpranmaya dayanıklı parçalarıyla çok daha güçlenen Pellaton kurma sistemi de açıkça görünüyor.

Sihh2015

Related Posts

Comments are closed.

« »