IWC INGENIEUR AUTOMATIC CARBON PERFORMANCE ile FORMULA ONE™ RUHUNA DEVAM EDİYOR

27 Eylül 2013 12:34

IWC Schaffhausen’in MERCEDES AMG PETRONAS Formula One™ Takımı ile kurduğu Resmi Mühendislik Ortaklığı’nın eserlerinden biri: Ingenieur Automatic Carbon Performance. 100’er adet limitli olan bu saat kayışındaki dikişler ve saniyeleri gösteren rakamlarındaki iki farklı renkle sunuluyor.

 

IW322402Formula One™ yarış otomobillerinin 1980’lerin başında itibaren kullandıkları karbon fiber birçok yeniliğinde başlangıcı niteliğinde oldu. Birçok şeyi oluşturmak için güvenli bir materyal olmasının yanı sıra çelikten iki kat daha sağlam ve ağırlığı da onun sadece beşte biri olması karbon fiberi, sürati hedefleyen otomobillerin vazgeçilmezi haline getirmiş. Bu yaklaşımdan yola çıkan IWC Schaffhausen, MERCEDES AMG PETRONAS ile işbirliğini simgeleyen bir saat tasarlamaya karar verdiğinde karbon kasalı bir tasarım olan Ingenieur Automatic Carbon Performance doğdu.

Modelin tasarımınında yarış otomobilinin monokok gövdesinde kullanılan prensipler IW322402_Backbaz alındı. Ingenieur Automatic Carbon Performance’ın siyah kadranı fitilli karbon fiber dokumayla kaplı. Bu da MERCEDES AMG PETRONAS Formula One™ yarış otomobilinin direksiyonunda bulunan karakteristik desenin oluşmasını sağladı. Siyah karbon fiber dokuma, özgün Formula One™ görünümünü mükemmel biçimde tamamlıyor ve saate ilave bir derinlik katmanıyla birlikte dinamik bir yüzey kazandırıyor.

IWC INGENIEUR Automatic Carbon Performance saatinin dış kasasında kullanılan materyal ve materyalin işlenme şekli IWC’nin yüksek kaliteli saatler üretmekteki uzmanlığının kanıtı niteliğinde.

 İsviçreli ünlü saat tasarımcısı Gérald Genta’nın çizgileri….

Dış kasa ve karbon bezeli su geçirmez titanyum iç kasaya bağlayan beş vida, Ingenieur Automatic Carbon Performance’ın teknik görünümünü ve yarattığı hissi pekiştiren bir diğer unsur. Vida başları Gérald Genta’nın tasarım dilinin yeniden yorumu. 1976’da piyasaya çıkan ve sportif çelik kasaya yerleştirilen efsanevi Ingenieur SL (Ref. 1832), Genta’nın eseriydi. Ingenieur SL bugün bile saat endüstrisinin muhteşem tasarımlarından biri olarak kabul ediliyor. Dalgıç başlığından esinlenen Genta, vidaları ve delikleri tasarımda gizlemeye çalışmadı, hatta bezel üzerinde tamamıyla görünür kıldı. Şimşek işareti logosuyla birlikte, Ingenieur SL’nin bezelindeki delikler Ingenieur saat ailesinin karakteristik özelliği haline geldi. Modern dalgıç aletleri Gérald Genta’yı nasıl etkilediyse, IWC’nin tasarım teknisyenleri de esin perilerini artık Formula One™’da arıyor.

HABER, Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »