İsviçre Saat İhracatı Eylül Ayında Geriledi

11 Ekim 2013 13:16

Olumlu bir ivme ile yükselen İsviçre saat ihracatı, Eylül ayında bu yılın ilk düşüşünü kaydederken 2011 yılına oranla ilk dokuz ay için %13,6 ile artış yaşadı.

İsviçre Saat Endüstrisi Federasyonu’nun İsviçre Saat İhracatı istatistiki verilerine göre, Eylül 2012’de gerileme gerçekleşti. Ağustos ayında geçen yıla kıyasla kaydedilen %12,7 oranındaki büyümenin ardından, Eylül ayına ait sayısal verilerde,2011 Eylül ayına göre %2,7 oranında bir düşüş oldu.
Ağustos ayındaki yükselişe rağmen Eylül ayındaki ivme kaybında, sektörde kullanılan birçok materyalin rol oynadığı ifade ediliyor. İhracat fiyatlarına bakıldığında Eylül ayında, 3000 Frank’ın altında olan saatlerde % 10,8 oranında bir azalma oldu. 3000 Frank’ın üzerinde olanlarda ise, 2011 Eylül’ü ile kıyaslandığında %3,7’lik bir artış gözlemlendi. Özellikle Hong Kong, Çin ve Singapur gibi Asya pazarı dik inişler çizdi. ABD pazarına baktığımızda ise az da olsa bir gerileme olduğunu söylemek mümkün.
Gelişim gösteren pazarlar da var
Küresel krizin etkisinden bağımsız olarak gerçekleştiği düşünülen bu negatif harekete rağmen Fransa’da değerlerin birkaç puan arttığı, Almanya’nın da belirgin bir iyileşme içerisine girdiği görülmekte. Diğer gelişen pazarlar ise %+6,9 ile Japonya ve %+31,8 ile Ortadoğu. Türkiye’ye baktığımızda, 2012 Ağustos ayında İsviçre’nin saat ihracatı gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında7.7 milyon Chf ile 26. sırada yer alırken, eylül ayında 11.7 milyon Chf ile 22. sıraya yükseldi.
Eylül ayına ait verilerin düşüşü göstermesine karşın genel hedefler açısından bir değerlendirme yapıldığında; bu yılki rakamların yine de 2011 yılının üzerinde seyrettiği, yılın ilk dokuz ayı için %13,6’lık bir artışınyaşandığı görülüyor.

 

SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »