İSVEÇ BAŞKONSOLOSLUĞU SANAYİ LİDERLERİNİ AĞIRLADI

2 Haziran 2015 17:59

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve Business Sweden’in (İsveç Ticaret Merkezi) katkılarıyla düzenlenen “Swedish Heavy Metal” temalı etkinlik, sanayi dünyasının liderlerini bir araya getirdi.

İsveç İstanbul Başkonsolosu Jens Odlander ve İsveç Ticaret Başmüşaviri ve Business Sweden Türkiye Müdürü Antoine Fanoun’un ev sahipliğinde gerçekleşen “Swedish Heavy Metal” temalı etkinlik kapsamındaki panelde TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, Royal Technical Institute Üniversitesi İş Geliştirme Koçu Donnie Lygonis, Nobel Müzesi Küratörü Tobias Degsell ve İnomer Genel Müdürü Şirin Elçi konuşmacılar arasında yer aldı. Etkinliğe; Volvo Car Türkiye, ABB, Atlas Copco, SKF, Roxtec International, Camfil, SSAB, TeliaSonera ve NTG Türkiye gibi şirketler de katıldı.

İsveç İstanbul Başkonsolosu Jens Odlander, açılış konuşmasının ardından  etkinlikle ilgili şöyle konuştu: “İsveç’ten çıkan ürünler günlük hayatta, dünyanın her köşesinden milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Sanayiden gıdaya, mobilyadan teknolojiye kadar pek çok alanda İsveç markaları lider konumda. Bunların arasında hemen hemen her alanda kullanılan rulmanlar ve bunu icat eden SKF; bugün her araçta bulunan üç noktalı emniyet kemeri ile Volvo; internet üzerinden görüntülü telefon görüşmesi sağlayan Skype; IKEA ve Spotify gibi markalar bulunmakta. Bunu, ülkenin ulusal startejisi olan ve uzun yıllardır kamu ve özel sektör tarafından da desteklenen yaratılıcığa borçluyuz. İsveç ve benzeri ülkelerin sanayideki başarısı, yaratıcılığın ekonomik kalkınmanın temel taşı olduğunun kanıtıdır. Türkiye de son yıllarda, yaratıcı zeminler sağlama konusunda azımsanmayacak bir yol kat etti. Bu girişimlerin kısa süre içinde meyvelerini vereceğine inanıyoruz.”

TÜGİAD Başkanı Çuhacı: “Ekonomik gelişim için kilit nokta genç girişimciliği”

G20 ülkelerinde inovasyonun önemli bir gündem maddesi olduğunu, G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesinde de genç girişimcilerin bir araya geleceğini ve girişimcilik kültürünün nasıl geliştirilebileceğini belirten  panel konuşmacılarından TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı, sözlerine söyle devam etti: İnşaat sektörü Türkiye’de en popüler alanlardan biri; gençler de bu sektöre büyük ilgi gösteriyor. Türkiye’nin bu alanda büyüdüğünü göz önünde bulundurursak inovatif açıdan geliştirilmeye fazlasıyla açık olduğunu söyleyebiliriz.

Panelin ardından İsveç Başkonsolosluğu’nun bahçesinde, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de ilk restoranını açan İsveçli restoran zinciri O’Leary’s tarafından seçme lezzetler sunulurken, ünlü sanatçı Kristin Amparo canlı performansıyla geceyi renklendirdi.

 

 

HABER, Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »