İngiltere’nin En Büyük Prensesi Princess 40M

11 Ekim 2013 12:44

Princess Yachts’ın Nisan ayında suya indirdiği Imperial Princess adlı 40M modeli bugüne dek İngiltere’de üretilen en büyük ve en lüks süperyat. 40 metre uzunluğundaki yatın sadece motorları birer otomobil büyüklüğünde.

Imperial Princess adı verilen ilk Princess 40M modeli, 40 metrelik boyuyla İngiltere’de bugüne dek üretilen hem en büyük kompozit yat, hem de ilk üç güverteli süperyat. Gövdesi vakum infüzyon tekniğiyle yapılan Imperial Princess bu sayede aynı boydaki diğer yatlara göre daha sağlam, hafif ve dayanıklı. Toplam ağırlığı 230 ton gelen süperyatın çift dizel 3460hp MTU V12 motoru 7 bin beygir gücünde; bu sayade yatın ulaştığı maksimum hız 24 knot.

İç tasarımı Bannenberg&Rowell gibi tecrübeli bir süperyat tasarım firmasının elinden çıkan yatın dekorasyonunda hiçbir masraftan kaçınılmamış. Ahşap yüzeylerde ceviz, venge ve abanoz ağaçları tercih edilmiş; zeminde ve dolaplarda balık sırtı motifli ve damalı parkeler, bazı duvarlarda el yapımı deri işçiliği kullanılmış. Dekoratif paneller ve duvar kaplamaları, armatürler, kapı kolları, tüm mobilyalar ve kuzinedeki dolap ile aletler ise dünyaca ünlü tasarım markalarının imzasını taşıyor.

Örneğin aydınlatma elemanları Porta Romana. Koltuklar ise Rebecca Scott tasarımlarından seçilmiş. Yemek masası sandalyeleri Davidson’a ait. Tik ağacından yemek masası Princess tarafından üretilmiş. Salondaki işlemeli çelik dekoratif panel Princess için Christofle tarafından özel olarak hazırlanmış. Bu panelin tam karşısında ise kumaş tasarımcısı Luc Druez imzalı bir başka duvar paneli yer alıyor. Duvarda Robert Odea imzalı özgün bir sanat eseri asılı.

Geniş iç mekânlar

Princess 40M firmanın bugüne dek ürettiği en büyük yat, fakat sadece bir öncekinin (32M) daha büyüğü olmaktan öteye geçen bir tasarım. 1965 yılında kurulan Princess Yachts en küçüğü 12 metreden başlayan spor ve gezi tekneleri ile ün yapmış bir marka. Dolayısıyla süperyat tasarımına yaklaşımları geleneksel süperyat tasarımcısı firmalarınkinden oldukça farklı. Princess, yatın iç mekanlarını maksimum düzeyde kullanmaktan yana; dolayısıyla yat 40 metre boyunda olmasına rağmen 50 metrelik bir yatın konforu ve hacmine sahip.

Yatın zarif hatlarına bakınca içinin bu kadar büyük olduğunu tahmin edemiyorsunuz; aynı boydaki diğer yatlara oranla çok daha geniş hacimli üç kat, en üst güverteye kadar birbirine tek bir spiral merdivenle bağlanıyor. Bu sayede her kata doğal güneş ışığı ulaşıyor. Merdiven deniz seviyesinden sekiz metre yukarıda; bu da yine aslında daha büyük yatlarda bulunan bir özellik. 40 metrelik bir yatı bu kadar yüksek yapabilmek kolay değil. Mürettebat için ayrıca bir merdiven daha mevcut.

Sekiz metrekare gibi bir alana sahip tekne sahibinin suitinde çalışma bölümü, kadın ve erkek için ayrı giyinme odası ve banyo bulunuyor. Suit istenirse ana güvertede baş tarafta ya da üst güvertede konumlandırılabiliyor. Salonun iki yanında üstü açılıp kapanabilen iki adet balkon son derece geniş ve ferah bir yaşama alanı sunuyor. Alt güvertede gövde genişliği boyunca uzanan bir adet VIP kamarası da dahil olmak üzere dört konuk kamarası bulunuyor. Tekne sahibi isterse VIP kamarası ikiye bölünerek toplam beş kamara olarak da yaptırılabiliyor. Yine istenirse konuk kamaralarından bir tanesi gym, çalışma odası ya da sinemaya da dönüştürülebilir.

Hızlı fakat sessiz

Princess 40M ses geçirmezliğe yeni bir boyut getiriyor. Tüm gövde ve iç duvar tasarımında akustik ve vibrasyon performası göz önüne alınarak çalışılmış. Tüm başüstü ve baş altında, ayrıca tüm duvarlar ve kapılarda 10 cm kalınlığında akustik bariyerler bulunuyor. Otomobil büyüklüğündeki motorlara ve 24 knot hızına rağmen bu sayede içeride neredeyse hiç ses hissedilmiyor. Yatın kalitesini gösteren başka bir detay ise kapıların 20 yıl sonra da ilk günkü gibi açılıp kapanabilmeleri için iki değil dört menteşeyle tutturulmuş olmaları.

Tüm su tesisatı,klima, havalandırma ve hidrolik sistemler en yeni teknolojiye sahip, en yüksek performasnlı sistemlerden oluşuyor. Kuzine profesyonel standartlarda yapılmış; tüm cihazlar, yüzeyler, dolaplar ve armatürler deneyimli bir şef tarafından seçilmiş. Başlangıç fiyatı 13.9 milyon sterlin olan yatın maliyeti, sahibinin tercihlerine göre artıyor.

YAŞAM

Related Posts

Comments are closed.

« »