İngiliz Mirasına İsviçreli Yaklaşım… ‘GRAHAM BÜYÜK VE LÜKS SAATLERDE RAKİPSİZ’

15 Haziran 2013 12:06

‘Spor Graham’ın DNA’sının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Graham bir kronograftır. Kronograf, performansı zamanlamak demektir. George Graham, kronografı icat eden kişidir ve tam 300 yıl önce bu performansı yaratmayı başarmıştır.

Saat Dünyası: Sizi tanıyarak başlayalım sohbetimize ve Graham’la yolunuzun nasıl kesiştiğiyle…

Pietro Tomajer : İtalyanım ve İngiltere’de yaşıyorum; yaklaşık 4 yıldır da Graham’dayım. Ortadoğu, Rusya ve Avrupa’dan sorumluyum. Bu sektörde 10 yıldır çalışıyorum. On yıl içerisinde üç farklı markada çalıştım. Bunlardan sadece ikisi saatle ilgiliydi. 6 yıla yakın Richmond grupta yer aldım; burası benim için bir okul gibiydi. Üç yıl da Girard Perregaux’da… Benim için güzel yıllardı. Daha sonra Graham’ın sahibi ile tanıştım. Markayı tanıyınca onu takip etmeye karar verdim.

Markanın yaratıcıları kimler, nasıl ve hangi koşullarda çalışıyorlar?

Graham bağımsız bir marka ve çok dinamik bir takımımız var. Eric Loth, markayı bulan ve kuran kişi, özellikle ürün geliştirme konusuyla çok ilgilidir. Zamanının yarısını ürünlerin gelişimine harcayarak geçirir. Mekanizmaları İsviçre’de beş farklı tedarikçi ile çalışarak yapıyoruz. Le Chaux-de-Fonds ve Neuchatel’de üretim birimlerimiz var. Bizim için önemli olan markanın ve materyallerin gelişimi burada yapılıyor. Üç tasarımcımız var, Eric Loth ve iki genç tasarımcı. Bütün koleksiyonları onlar yaratıyorlar. Üretim geliştirme departmanımız da çok aktif çalışıyor. Mühendisler, tasarımcılarla projeler geliştiriyor. Bazen limitli üretimlerde veya değişik koleksiyon çalışmalarında farklı takımlar da oluşturulabiliyor

Graham’ı tanımlayan en vurucu özellik/özellikler nelerdir?

Spor Graham’ın DNA’sının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Graham bir kronograftır. Kronograf, performansı zamanlamak demektir. George Graham kronografı icat eden kişidir ve tam 300 yıl önce bu performansı yaratmayı başarmıştır. Graham’ın bir tanesi hariç bütün saatlerinde kronograf vardır. Yani, zaman tutuculuğu ve kronograf konusunda iddialıdır markamız. Ayrıca; karbon, titanyum gibi malzemeleri teknik materyallerde ilk kullanan firmalardanız. Markanın temelinde her zaman bir risk almak var. Tasarıma ve malzemelere bakınca bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Pietro Tomajer: Satış MüdürüPietro Tomajer: Graham kendi segmentinde, büyük ve lüks saatlerde rakipsiz. Özellikle tasarım olarak İsviçre saatlerinden çok farklı. Büyük kasa, büyük mekanizma, büyük tepeler ile niş bir model yaratıyoruz. Komplikasyon ve tasarım olarak da bizim fiyat segmentinde rakipsiziz. 

Graham’ın kimliğinin maskülen olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde…

Graham, var olan en uç sıra dışı sporlarla ilgilidir. Kesinlikle erkek genlere sahiptir. Ancak kadınlar için yaptığı feminen dokulu Swordfish kronograf koleksiyonu da çok ilgi çekti.

Dünya çapında yaptığınız ortaklıklar da markanın sportif kimliğini tamamlar nitelikte. Sponsoru olduğunuz spor takımları ve yarışlar olduğunu biliyoruz, bu ortaklıklardan bahsedebilir misiniz?

 Dünya çapında, Amerika bizim için en önemli pazar. Buradaki ortağımız çok iyi ve bu sayede güçlenerek, güzel bir oluşum sağladık. California’nın hokey takımlarından Los Angeles Kings takımının resmi zaman tutucusu olduk. Hokey Türkiye’de pek sevilmiyor ama Amerika başta olmak üzere, İsviçre ve kuzey ülkelerinde önemli bir spor. Zorlukları fazla olan, güç isteyen, mücadeleci bir spor. Graham’ın zorlu şartlarda çalışma özelliğiyle çok örtüşüyor. Biz de böylece ne kadar dayanıklı ve sağlam olduğumuzu kanıtlıyoruz. İkinci önemli pazarımız olan Güney Amerika’da düzenlenen ve dünyanın en önemli yarışlarından biri olan Baja 1000’in de sponsoruyuz. Bu yarışlarda Amerikalı milyonerler kendi arabalarını yapıp, yarışıyorlar. Ormanın ve çölün zor şartlarında geçen 1000 millik bir yarış. Bu tarz yarışlara sponsor olmak bizim DNA’mızda var olan şeyleri kanıtlamamızı sağlıyor.

Baselworld 2013’te markanız nasıl yer aldı?

Basel fuarında, fuar binası dışında farklı bir mekanda Graham’ı sergilemeyi tercih ettik. Böylece ziyaretçilerimizi daha rahat bir alanda, dikkatleri dağılmadan, rahat edecekleri bir ortamda ağırlamayı amaçladık.

Fuarda tanıtımını yaptığınız Silverstone Tourbillograph marka için ne ifade ediyor?

Baselworld’deki en önemli tanıtımımızdı Silverstone Tourbillograph. Saat pazarının en önemli tourbillonlarından biridir bu model. Silverstone serisine tourbillon ekledik. Graham yıllarca bu mekanizmayı masa saatleri için yaptı. Bu kadar hassas, kırılgan ve taşınması zor olan mekanizma kolda taşınır bir hale, yani giyilebilir bir şekle dönüştü. En iyi tourbillonun reçetesini buldu. Spor yaparken, her türlü aktivitede rahatlıkla kullanılabilecek bir model.

ChronoF Oversize Black Forest CloseupSilverstone Tourbillograph dışında tanıttığınız modeller de oldu fuarda…

 Evet, Baselworld’deki diğer önemli konumuz, güneş sistemli model olan Geograham’dı. Markanın ve bu modelin isim babası George Graham bilimsel kimliği olan bir mucitti. Sadece kronografın, silindir eşapmanın değil güneş sistemi modelinin de mucidiydi.

Fakat bizim imzamızı taşıyan asıl model, Chronofighter’dır. Yan tarafında kronografı aktif hale getiren çılgın bir lövyesi var. Bunu kimse bilmez ama George Graham’ın 300 yüzyıl önce yaptığı büyük saatlerde de aynı yandan lövye vardı. Bu parçanın geçmişi o yıllara dayanıyor. Tabi ki patentli bir parça ve Graham’ın karakteristik yönünü simgeliyor. Uzaktan bile bakıldığında Graham’ı tanıyabileceğiniz çok fazla özelliği var.

Bu denli özellikli saatleri sınırlı üretiyor olmalısınız…

Evet, sınırlı üretimlerimiz var. Fakat bunu mümkün olduğunca akıllıca yapmaya çalışıyoruz. Örneğin her ürünümüze sınırlı üretim yapmıyoruz. Bunun bir içeriği olmasına dikkat ediyoruz. Daha çok önemli bir aktivite ile ilişkilendirip daha kalıcı olmasına çalışıyoruz ve bu konuda organizasyonlar GeoGraham_TourbiOrrery_PR-2GGBPyapıyoruz.

Kendinizi saat pazarı içinde nerede görüyorsunuz?

Graham kendi segmentinde, büyük ve lüks saatlerde rakipsiz. Özellikle tasarım olarak İsviçre saatlerinden çok farklı. Büyük kasa, büyük mekanizma, büyük tepeler ile niş bir model yaratıyoruz. Komplikasyon ve tasarım olarak da bizim fiyat segmentinde rakipsiziz. Graham dünyada 5 kıtada da satılıyor. Amerika, Güney Amerika, Çin, Asya bizim önemli pazarlarımız. İsviçre, Almanya ve İngiltere diğer önemli pazarlarımız. Basamak basamak ilerlemeyi seviyoruz. Bir çalışmayı tamamladıktan sonra diğerine geçiyoruz. Amacımız yüzde 10-15 büyüme çizgisi.

Son olarak, Türkiye pazarı Graham için ne ifade ediyor?

Türkiye konusunda çok şanslıyız. Çünkü sahip olabileceğimiz en iyi partner ile çalışıyoruz. Buradaki yapılanmadan da çok memnunuz. Özellikle Türk müşteriler tarafından seçilmekten mutluyuz.

 

RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »