İLHAMINI OTOMOBİLDEN ALDI: BELL&ROSS

31 Mart 2016 15:15

Yeni bir marka olmasına rağmen mekanik hayranlarının gönlünde ayrı bir yer edinen Bell&Ross, bu yıl muhtaç olduğu ruhu kendi ürettiği konsept tasarım bir otomobilden aldı.

Bell&Ross’un saat endüstrisindeki geçmişi oldukça yeni. 1992 yılında pazara giriş yaparak şu anda saat yapım evlerinin en güçlülerinin yanında ismini telaffuz ettirmeyi başarmış ve kült modellere sahip bir marka. Bruno Belamich ve Carlos A. Rosillo tarafından kurulmuş, Fransız orijinli İsviçre yapımı saatler üretiyorlar. Bilindiği üzere markanın modelleri 2002 yılına kadar Alman saat ustası Sinn tarafından üretildi. Ortaklık bittikten sonra Le Chaux-de-Fonds üretime devam ettiler. Tasarımlarını uçak, motosiklet, yarış arabalarından ve konsol enstrümanlarından esinlenerek yaratıyorlar.

Baselworld 2016 için marka, ihtiyacı olan esin kaynağını daha da özgünleştirerek kendi tasarımları olan konsept bir arabadan aldı. 2016 yılının başında Renault Formula1 takımı ile yaptıkları iş birlikteliğinin böyle güzel bir sonuç vereceğini ve çıtayı bu kadar yükseltecekleri sanırım kimse tarafından beklenmiyordu. Muhteşem bir tasarım otomobil, bileklerde BR 03-92 AAEROGT ve BR 03-94 AEROGT modellerine dönüştü.

Geçen yıl ilhamını süper bisikletten alan kronograf modeli ile benzerlikler göstermesine rağmen iskelet modeller 500’er adet limitli olarak üretildi; markanın amiral gemisi BR-X1 tüm genlerini barındırıyor.

BR 03-94  modelinde kırmızı butonu “encouroge button” olarak yer alıyor. 42 mm x  42 mm kasa paslanmaz çelikten üretilmiş fakat farklı son dokunuşlar ve yüzeyler uygulanmış. Bell&Ross AeroGT modeller net, cazip ve mekanik severlerin aklını başından alacak görünümde. BR 03-92 AeroGT 3 ibreli otomatik mekanizmaya sahip. BR 03-94 AeroGT ise otomatik kurum, iskeletleştirilmiş kronograf mekanizma ile sunuluyor. 30 dakika sayacı saat 9 konumunda, 12 saat sayacı 6 ve saniyeler her zamanki gibi merkezde yer alıyor. Takimetre skalalı model 100 metre su basıncına dayanıklı.

Saatlere ruh kazandıran AERO GT markanın tasarım arabası, belki dünyanın hızlı arabası değil ama 610 beygir gücüne sahip. Markanın ilk otomobili olan Aero GT 2.9 saniyede 100 km hıza ulaşabiliyor. Konu Bell&Ross olunca otomobil tasarlanırken bile ilhamını hayalet uçaklardan almış.

HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »