IL GIARDINO MARINO DI BVLGARI

18 Kasım 2014 17:26

Denizin güzelliğinden ilham alan horolojik bir harika

Il Giardino Marino di Bulgari, seçkin mücevhercilikteki mükemmeliyetçilik ile İsviçre’ye özgü hassasiyeti bir araya getirmeyi başaran bir kol saati.

Bulgari, Il Giardino Marino di Bulgari koleksiyonu ile denizin tarifsiz güzelliğinde horolojik komplikasyonlarla bezeli bir yolculuğa çıkıyor ve cennet bahçelerini keşfetmeye devam ediyor.

Geçen yıl Bulgari’nin yaratıcı saat ustaları doğal botanik dünyadan aldıkları ilhamla ilk komplike kadın saatleri serisini çıkarmıştı. Il Giardino Tropicale di Bulgari adıyla kutsanan seri, 1990’larda fauna ile floranın saklı hazinelerinden esinlenen bitki temalı şekiller ve parlak renklerden oluşuyordu.

Il Giardino Marino di Bulgari ise botanik ve zoolojik temalara yepyeni bir açıdan yaklaşıyor. Model, minyatür resim sanatını, Bulgari ustalarının alameti farikası olan seçkin mücevhercilikteki mükemmeliyetçiliği ve İsviçre’ye özgü hassasiyeti bir araya getirmeyi başaran bir kol saati.

Bulgari’nin teknik ayrıcalığı, ancak bâkir bir güzellikle boy ölçüşebilecek tourbillon mekanizmasının ahenkli ritmini yakaladığı bir deniz dünyasına dalıyor. Her versiyonun sadece 50 örnekle sınırlı olması bu saati daha da prestijli hale getiriyor.

Bu özel saatin şeffaf safir eşikle desteklenen tourbillonu,  canlı renklerle dolu büyüleyici sualtı dünyasında seyahate çıkan batiskafın lombozu misali açılan yuvarlak pencereden görülebiliyor. BVL 263 kalibre / saatin otomatik kurulmasını sağlayan 22 karat altın osilatör ağırlıklı platinden yapılan mekanizma / 64 saatlik güç rezervi barındırıyor. Zarif etkinlikler için tasarlanan saat 30 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. Tıpkı inciyi koruyan bir kabuk gibi, Il Giardino Marino di Bulgari’nin değerli mekanizması Côtes de Genève dekorasyonu ve ince dairesel grenlemeyle zenginleştirildi. Bu incelikli dokunuşlar 18 K pembe altından yapılan 37 mm’lik kasanın içinde saklı. Kasanın bezeli ‘Bulgari’ adıyla toplam 2.88 karatlık 36 façetalı elmasla süslü.

Ancak Il Giardino Marino di Bulgari’nin asıl çekici tarafı denizlerde heyecan verici maceralara çıkmasının yanı sıra büyüleyici kadranının estetik güzelliğinde yatıyor. Kadrandaki her dekoratif unsur adeta görsel bir sürpriz. Bulgari zanaatkarları, deniz doğası temasını vurgulamak için otantik, doğal materyaller olan sedef, mercan, turkuaz ve elmaslar ile  çalışmayı tercih etti. Parlak kesimli 29 elmas deniz yıldızının kalbini oluştururken mercan üzerinde göz alıcı noktalar yaratıyor. Okyanusun sonsuz derinliğini hatırlatan koyu mavi lake, safirlerin şeffaflığıyla uyumlu enfes bir zemin oluşturuyor. Işıl ışıl denizyıldızları değerli mercanın yaprakları arasında eğlenirken, haşarı bir balık sürüsünün kristal berraklığındaki sularda süzülmesi izleniyor.

Bu olağanüstü sonuca ulaşmak için Bulgari’nin usta zanaatkarları hem marküteriyle ilişkili eski tekniklerden hem de nesiller boyunca mücevhercilikle uğraşmanın getirdiği maharet dolu uzmanlıklarından yararlandı.

Bunun gibi bir saat tasarlamak uzun vakit ayırmayı gerektirir. Usta zanaatkarlar özenli bir çalışmanın ardından sükunetle, sabırla ve müthiş bir hassasiyetle kadranlara hayat verdi. Mercan ve balık motiflerinin sığabileceği bir yüzey oluşturulduktan sonra altın kadran plakası koyu mavi lake ile kaplandı.

Bir sonraki adım sualtı yaşamına hayat verdi. Saat ustası son derece yumuşak bir “minder” etkisi yaratmak adına kromatik kompozisyondaki her parçayı elde cilaladı. İster mercan, ister beyaz ya da turkuaz sedef olsun tamamlanıp yerine yerleştirilmeden önce her parça olağanüstü bir özen ve incelikle hazırlandı. Sonunda parlak kesimli elmaslarla motifin tamamı mükemmelleştirildi.

HABER, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »