EŞSİZ İSKELET SANATININ TEMSİLCİSİ “ROGER DUBUIS “

15 Ocak 2015 17:38

Manufacture Roger Dubuis,bu yıl ki SIHH organizasyonu için tüm ustalık gücünü kullanarak iskelet işi iki eşsiz Excalibur kreasyonu tasarladı: Excalibur Spider Skeleton Flying Tourbillon ve Excalibur Automatic Skeleton.

 

Saat sektörünün en pahalı ve özel saatlerini üreten firmalar arasında yer alan Roger Dubuis, iki sıra dışı Excalibur parçasını ilk kez görücüye çıkarmak için bu günü –SIHH 2015’i- bekliyor. Markanın şövalye ruhlu savaşçısının dünyasını somutlaştıran bu iki yeni ürün, iskelet işi tasarımıyla Roger Dubuis’in saat yapımcılığı alanındaki öncülüğünü bir kez daha kanıtlıyor. Roger Dubuis’in bu yılki standı da saatlerle aynı atmosferde, uyum içinde olacak: Moda, mimarlık, resim, heykel ve sinema gibi bir dizi eklektik kaynaktan beslenen etkileyici bir stant ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Savaşçıların dünyasında Roger Dubuis Excalibur şiddetli ama barışçıl bir mücadele veriyor: Tüm engelleri aşmak, mimari ve teknik mekaniklerin bayrağını – aynı zamanda tüm kreasyonlarının taşıdığı Cenevre Mührü kalite ayar damgasını – daha yukarılara taşımak için girişilen şövalye-vari bir çarpışma. Dolayısıyla Excalibur, Roger Dubuis’in modern iskelet tarzı çalışmalar alanındaki öncü uzmanlığını sergileyebileceği ideal bir model.

Excalibur Spider Skeleton Flying Tourbillon 

FOTO 1Roger Dubuis, 2015’te Excalibur Spider koleksiyonu ile iskelet temasını mekanizmanın ötesine taşıyor. Mekanizma; iskeletleştirilmiş kasa, kenar ve kollarla kuşatıldı. Örümcek ağının kompleks yapısı aracılığıyla doğada görülen bir diğer tipik iskelet tarzı temadan adını alan son koleksiyon, Roger Dubuis’in iskelet çalışma prensibine getirdiği alışılmadık yorumla tam anlamıyla uyumlu. Marka bunu modern bir sanat formuna üç ayrı amaca hizmet etmesini sağlayarak kazandırdığı itibarla gerçekleştiriyor: geliştirilmiş görünürlük, girift heykelimsi efektler ve artan şeffaflık. Excalibur Spider Skeleton Flying Tourbillon, Roger Dubuis iskelet saatlerinin alameti farikalarına sahip; yani yıldız şeklindeki tasarım, Kelt haçı şeklindeki tourbillon taşıyıcısı ve dairesel grenle süslü plaka dâhil incelikli rötuşlar… Hafif ancak dayanıklı 45 mm’lik titanyum kasası kafes işi. Elde kurmalı mekanik RD505SQ mekanizması ile donatılan Excalibur Spider Skeleton Flying Tourbillon, ağırbaşlılığı ve istisnai hafifliğiyle yerçekimine karşı mücadele etmekten hiç vazgeçmiyor.

Excalibur Automatic Skeleton 

FOTO 2Manufacture Roger Dubuis, bu modelinde yer alan çığır açıcı mikro-rotor gibi ona yüzde yüz Cenevre Mührü onayını kazandıran prestijli rötuşlarını ortaya koyma fırsatı buluyor. Otomatik mekanizmanın doğal olarak gerektirdiği kısıtlamalara karşın Excalibur Automatic Skeleton güçlü ve yapısal tasarımını koruyor.  42 mm’lik pembe altın kasa ve bezel, iskeletin ünlü ‘yıldız’ şeklinin yükseltilmesi ve kafes işi mikro-rotorun yüksekliğiyle oynanması sayesinde üç boyutlu büyüleyici bir efekte çerçeve oluşturuyor. Mikro-rotorun yüksekliğiyle oynamak Roger Dubuis’in çözmeye bayıldığı klasik bir paradoks; zira mikro-rotorun ağırlığı genellikle olumlu kabul edilir ve iskeletleştirilmesi durumunda teknik bakımdan sezgiye dayalı bir sayaç gibi görünebilir. Sadece bu unsur bile Roger Dubuis’in üstesinden gelmeyi başardığı güçlüklerin boyutlarını özetler nitelikte; markanın sınır tanımadığını ve aşikâr ‘aykırılık’lardan korkmadığını açıklamaya yetiyor. 2005’te eşit ölçüde kurma gücüne ulaşmayı başararak merkezi rotoru çıkarmıştı ve on yıl sonra bugün mikro-rotor barındıran ilk iskeletleştirilmiş otomatik Roger Dubuis mekanizmasını geliştirdi. Dişli takımları ve detaylar üzerinde titizlikle çalışıldı. İskelet tarzının şeffaflığı korunarak; teknik ve estetik parametrelerden optimal oranda sapmayan bir eser var karşımızda:  Excalibur Automatic Skeleton bir kez daha Savaşçı zihniyetini her açıdan yaşatıyor.

Sihh2015

Related Posts

Comments are closed.

« »