HYT’DE DEVRİM: ZAMANI LİNEER İLERLEYEN SIVI İLE GÖSTERME

29 Ağustos 2015 12:13

Hydro Mechanical Watch – HYT’ nin üçüncü jenerasyon modeli H3 ile bir kez daha sınırlara meydan okuyarak, horoloji dünyasındaki dengeleri alt üst etmeyi planlıyor.

HABER/YORUM: MERT KALAFAT

H3’ün zamanı gösteren meşhur sıvı tüpü bu sefer HYT’nin tüm konseptini alt üst etmişe benziyor; çünkü ilk defa zamanı dairenin üzerinde değil de linear (doğrusal) bir şekilde gösteriyor.

HYT’nin sanat direktörü Xavier Casals, fikir ona ulaştığında işin en zor kısmının akışkan mekanizmayla orkestral bir uyum sağlayabilecek doğrusal düzenekte yepyeni bir kasa tasarımına hayat vermek olduğunu söylüyor. Bunun için de APRP (Audemars Piguet Renaud & Papi)’nin araştırma geliştirme bölümünden Axel Leuenberger’e danışmışlar. Axel bunu yaparken ayrıca, yeni kasa tasarımında HYT’nin önceki modellerin aksine sıvıdan kazanılan enerjiyi sadece zamanı gösteren bir araç olmaktan çıkararak, mekanizmanın da bir parçası olarak kullanmış. Bir başka deyişle, sıvı tüpü çıkarırsanız mekanik aksamın bir kısmının çalışmayacağını belirtiyor. Aşağıda bunu nasıl başardığını daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

H3 zamanı gösterirken ne bir akrep/yelkovan ibresi ne bir dijital gösterge ne de uyduya bağlanan bir sistem kullanıyor. Bunların yerine, hidrolik teknolojisini kullanarak 4 farklı yüzü olan dönen küplerle bize zamanı söylüyor. H3’ün cam tüpü her ne kadar tek renk sıvı taşıyormuş gibi gözükse de birbirine karışmayan iki farklı akışkanı haznesinde barındırıyor. Tüpün çapı 1 milimetreden bile daha küçük. Su bazlı sarı renkteki sıvısı zamanı göstermek için kullanılırken, ikinci renk transparan bir görünüm sağlamak için viskoz bazlı geliştirilmiş. Kadranın üst kısmında rakamları tutan kübik bir köprü bulunuyor ve bu köprünün her bir yüzü 6 adet yan yana dizili sıralanmış rakamlardan oluşuyor. Gün içerside de yani 24 saat içinde bu köprü 4 kez dönerek saat dilimlerini gösteriyor. Zaman ilerledikçe, sarı renkteki sıvı da sağa doğru köprünün üzerinde ilerliyor. Köprünün en sağına gelindiğinde sarı sıvı, pistonlar tarafından tamamen emiliyor ve sıvıdan kazandıkları bu enerjiyi pistonlar bu sefer köprünün dönmesini sağlayan mekanizmaya güç vermek için kullanıyor. Bu sayede köprü tekrar dönmüş ve bir sonraki yüzünü gösterebilmiş oluyor.

Safirden yapılmış retrograde (başa dönen) dakika göstergesinin ise kadranın sağ alt bölümünde yine lineer bir şekilde yerleştirildiği görülüyor. Kırmızı dakika ibresiyle de hoş bir kontrast yakalanmış. Kalibrenin arkasındaki kristal camdan görülebilen iki adet tamburu sayesinde 170 saatlik bir güç rezervi sağlayabiliyor. Yani 7 gün boyunca saatinizi tekrar kurmadan mışıl mışıl uyuyabiliyorsunuz. Güç rezervi göstergesi de yine aynı şekilde saatin arka kısmında yer alıyor. Kömür rengi gri tonda tasarlanmış kasası için PVD kaplamalı titanyum ve platin elementleri kullanılmış. Kasa boyutu 62 x 41 mm olarak ölçülüyor. Zamanı gösteren küpleri ise alüminyumdan yapılmış.

H3 için kesinlikle amacına ulaşıp HYT şapkasıyla firmaya farklı bir çehre kazandırabilmiş bir model diyebilirim. Diğer bir sonraki seriler için beklentileri arttırıp, meraklılarını fazlasıyla tatmin edeceği de aşikar. Bu arada sadece 25 adet limitli sayıda üretildiğini hatırlatmakta fayda var.

HYT H3

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »