Hublot’un İlhamı Arkeolojik bir Keşiften…Antikythera

16 Nisan 2014 15:58

Saat yapımcılığı tarihinde ilk kez Antik dönemden bir arkeolojik mekanizma bir saate ilham kaynağı oldu. Buttet’in ekibinin karşılaştığı en büyük zorluk, Antikythera’nın çift taraflı gösterim formuna sadık kalınarak saat mekanizmasının entegre edilmesiydi.

Antikythera, insanlık tarihinin en gizemli mekanizması. Bilimsel çevreler arasında ancak günümüzde meşhur olan ve detaylı bir şekilde incelenebilen Antikythera, 1901 yılında ilk keşfedildiğinde, tarihi ve teknik değerleri ile bir sır olarak kalmıştı. Bu Greko-Romen kalıntı, aslında dönemi inceleyen uzmanların dahi konusuna girmiyordu. Bilim adamı olmayan muhafazakâr kişiler, Antikythera’nın uzaylılar tarafından denizin çamurlu derinliklerine bırakıldığı yorumunu bile yaptılar.

Korozyona maruz kalmış dişli çarklar

Bu “makinenin parçaları, ancak 21. yüzyılın başında, multidisipliner bir yaklaşımla, derinlemesine analiz edilebildi. Bu çalışma, bu sıra dışı mekanizmanın daha iyi anlaşılmasını sağladı. Bu “astronomi makinesi”nin Milattan Önce 2. Yüzyıl (M.Ö. 150 – 100 arası) ya da en yakın tahmin ile M.Ö. 87 yılına dayandığı tahmin ediliyor. Orijinalinde bir hesap makinesi olarak hizmet veren cihaz, bronz çark takımına ev sahipliği yapan 33 cm x 18 cm ölçülerinde bir ahşap kutu idi ve üzerlerinde yazıtlar bulunan iki bronz plaka ile mühürlenmişti.

Bazıları küçülmüş, bazıları da paslanmış olarak günümüze sadece 82 parçası kalabilen makine, Atina Ulusal Arkeoloji Müzesinde korunuyor. Görünür olmayan parçaların ileri tomografi çalışmaları ile görüntülenmesi ile, çeşitli çark takımlarını gözler önüne serilerek hem bilimsel hem de arkeolojik olarak incelebilmesi sağlandı ve betonlaşmış kısımların arasında gizli dişli çarklar ve antik Yunan alfabesi ile yazılmış bir takım yazıtlar keşfedildi. “Kullanma Kılavuzu” da sayılabilecek bu yazıtlar başarılı bir şekilde deşifre edildi ve bazı gezegenlerin hareketlerinin de ölçülebildiğini gösterdi.

Hipparkus gibi astronomların ve Poseidonius gibi mekanik mühendislerin de yaşadığı Rodos’ta tasarlandığı kabul edilen mekanizma, yeni bir hipoteze göre Arşimet’in memleketi olan Sicilya ile de ilişkilendiriliyor.

Şu ana kadar deşifre edilen yazıtlardan da anlaşıldığı üzere Antikythera mekanizması, güneş, ay ve gezegenlerin döngülerini, Corinth, Delphi ya da Olympia Yunan şehirlerinin resmi takvimlerini ve bu şehirlerdeki önemli oyunların tarihlerini gösterebiliyor. Ayrıca Antik dönem mühendislerinin ve bilim adamlarının, mekanik dişli takımları ile matematiksel modellemelerle veriyi özetleyerek saklama çalışmaları yapabilecek kadar kavramsal yeteneklerinin gelişmiş olduğunu görmek şaşırtıcıdır. Bir bilgisayarı, içine bilgi yüklemenin yanı sıra bilgi oluşturup saklayabilir olduğunu göz önünde bulundurursak Antikythera’ya insanlığın ilk bilgisayarı denilebilir. Aslında orta çağlarda Avrupa şehirlerinde tamamen başka bir sistemle yarattıkları ilk astronomi saatlerinden bin yıl öncesine karşılık geliyor.

 

 

İlhamını Bir Arkeolojik Keşiften İlham İlk Kol Saati

Antikythera’nın parçalarının tomografik analizine dair bir bilimsel makale okuyan Hublot Üretim ve R&D Müdürü Mathias Buttet, bu ilk mekanik başyapıtın tarihi mirasına ithafen Antikythera mekanizmasının bileğe takılabilecek bir minyatürünü yapmak istedi. Öte yandan bu saat yapımcılığına da bir ithaf değeri taşıyacaktı çünkü astronomik hesap makinesine bir de saati doğru ve hassas ölçme işlevi kazandırılacaktı.

Saat yapımcılığı tarihinde ilk kez Antik dönemden bir arkeolojik mekanizma bir saate ilham kaynağı oldu. Buttet’in ekibinin karşılaştığı en büyük zorluk, Antikythera’nın çift taraflı gösterim formuna sadık kalınarak saat mekanizmasının entegre edilmesiydi. Saati merkezde yer alan akrep ve yelkovanla alışık olduğumuz gibi gösteriyor ve saat 6 pozisyonundaki tourbillion kafesi ile hassasiyeti düzenleniyordu. Antikythera’dan ilham alınarak tasarlanan bu ilk model, ilk kez Paris Sanat ve Zanaat Müzesi’ndeki “Antikythera, tarihin derinliklerinden gelen esrarengiz makine” isimli sergide sunuldu.

Antikythera SunMoon: Antik ve Modernin Füzyonu

İlk Antikythera saatin sunulmasıdan bir yıl sonra, Hublot, oldukça hassas güneş ve ay göstergeleri bulunan Antikythera SunMoon modelini sundu. Sadece 20 adet üretilen Antikythera SunMoon’ın mekanizması 295 parça, 37 taş ve 7 komplikasyondan oluşuyor ve tüm göstergeler saatin kadranında yer alıyor. Saat, güneş ve ay takvimlerine ek olarak güneş ve ayın yıldızlara göre konumunu gösterebiliyor. Ayın evrelerini hassas bir şekilde verebilen mekanizma, ayın arkasında görünen takım yıldızını ve bir takım yıldızını geçeceği süreyi gösteriyor. Aynı şekilde güneşin arkasındaki yıldız takımı ve güneşin takım yıldızını geçmesi için geçerli süreyi de gösteriyor. “Flying Tourbillion” ile donatılan, elle kurmalı modelin sağladığı güç rezervi süresi 80 saat.

HUBLOT, Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »