HIZINA YETİŞİLMİYOR: ZENITH ‘DEFY EL PRIMERO 21’

3 Temmuz 2017 12:15

Defy El Primero 21, merkezi ibresi sayesinde saniyenin yüzde biri hızda çalışıyor ve 50 Hz’lik bir frekansta ilerliyor; bu da onu büyüleyici atasından on kat daha hızlı ve daha tutarlı hale getiriyor.

Zenith, 1969 yılında El Primero ile kronograf destanına kendi katkısını yaptı: Saatte 36,000 titreşimlik (5Hz) yüksek bir frekansla çalışan entegre bir otomatik kolon çarkı mekanizması, kronometre onaylı sertifikalı, saniyenin onda biri değerinde bir tutarlılığa ulaşmasını sağlıyordu. Bu model, bugüne dek dünyanın en tutarlı seri üretim kronografı oldu. Yeni yüzyıl aynı genlere dayalı yeni rekorlar getiriyor ve Zenith hız makinesinin performansını artırıyor. Defy El Primero 21, merkezi ibresi sayesinde saniyenin yüzde biri hızda çalışıyor ve 50 Hz’lik bir frekansta ilerliyor; bu da onu büyüleyici atasından on kat daha hızlı ve daha tutarlı hale getiriyor. Bunlar göz alıcı bir yeniliğin ilk meyveleri.

Tutarlılık, hız ve güvenilirlik:

1969 yılında üretilen El Primero ve Defy El Primero 21 aynı baskın genlere sahip. Marka rekor kıran 2,333 kronometre ödülünü elinde tutmaya devam ediyor, tek büyük fark ise bu yeni nesil modelin ilk günden itibaren sanayileşme hesaba katılarak tasarlanmış olması. Kendinden önceki modele kıyasla 30 mm yerine 32 mm’lik bir çapa, orijinal 6.50 mm yerine 7.9 mm’lik bir kalınlığa ve 1969 yılına kıyasla 278 yerine 203 parçaya sahip. Daha az parça tarafından daha karmaşık mekanik fonksiyonlar gerçekleştiriliyor: tıpkı otomotiv ve havacılık sektörlerinde olduğu gibi, Defy El Primero 21 de tamamen basitleştirilmiş bir montaj ve en yüksek düzeyde performans ve onay elde etmeye yarayan düzenlemeler sunmak üzere tasarlanmış makine becerilerine sahip fonksiyonel boyutlarıyla uyumlu istatistiki boyutlar sunan modern mühendisliğin bir ürünü.

Yeni model böylece daha fazla performans sağlayan ve yeni düzenleyici organlar ve patentli bir kronograf kontrol mekanizmasıyla donatılmış yepyeni bir El Primero mekanizmasını bizlerle buluşturuyor. Modern teknolojiler ile geleneksel ustalığın bir özeti olan bu model, Zenith’in zengin geçmişini saatçilik alanında çığır açan son teknolojilerle buluşturuyor.

Çifte mimari

Yeni Defy El Primero 21’in estetik, görsel ve işitsel vurgusunu temsil eden merkezi kronograf ibresi kadran üzerinde bir saniye içinde tam bir dönüş gerçekleştiriyor. Bu basit, anlık ve doğrudan okuma, ölçülen saniyenin gerçekliğini kucaklama fırsatı sunuyor.

Frekans etkileyici bir biçimde saatte 360,000 titreşime ulaşarak saniyenin yüzde biri oranındaki tutarlılığı sağlıyor ve enerji tüketimi de orijinal modelin on kat üzerine çıkıyor.

Bir başka eşsiz özellik ise kronografın saatin normal işleyişine müdahale etme riskini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor: Defy El Primero 21 bu yüzden iki bağımsız “vites kutusuyla” donatıldı: Bunlardan biri saat, diğeri ise kronograf için. Her biri kendi geçiş ve eşapman sistemine sahip ve kavrama bağlantısı bulunmuyor.

Tarihsel köklerine övgü niteliğindeki saatin balansı 5Hz’lik yüksek bir frekansta, yani 1969 yılından beri El Primero kronograflarında gördüğümüz saatte 36,000 titreşim özelliğiyle salınıyor. Hep olduğu gibi tutarlı bir alet olan otomatik saat mekanizması COSC’tan kronometre onaylı ve 50 saatlik bir güç rezervi ile saniyenin yüzde biri özelliğinde bir kronograf için 50 dakikalık otonomiye sahip.

Karbon-Matrisk Karbon Nanotube kompozitten (yeni patentli materyalden) yapılmış pandül

LVMH grubu mühendisleri tarafından geliştirilen yeni pandüller aynı zamanda dünyada da bir ilk olan patentli bir teknolojiyle dikkat çekiyor. Grafen matriksiyle bu pandülün istisnai fiziksel ve mekanik özellikleri, ısıya ve manyetik alanlara bilinen 15,000 gauss’luk standardın çok ötesinde bir duyarsızlığa sahip olmasını sağlayarak tüm kullanım koşullarında eşsiz bir tutarlılığı güvence altına alıyor.

El Primero 21 mekanizması aynı zamanda üç kalp parçasından ve özel bir başlatma mekanizmasından oluşan patentli bir kronograf-sıfırlama kontrol mekanizmasına da sahip; böylece saniyelerin ve saniyenin onda ve yüzde birinin aynı anda sıfırlanabilmesini sağlıyor.

Bu yeni nesil çift tulumbalı El Primero, saat ve dakika fonksiyonlarını, saat 9 konumundaki küçük saniyeleri, saniyenin 100’de biri özelliğiyle çevresinde kayan merkezi kronograf ibresini, saat 3 konumundaki 30 dakika sayacını, saat 6 konumundaki saniyeleri ve saniyenin onda birini ve saat 12 konumundaki kronograf güç rezervinin yüzde göstergesini çalıştırıyor. İki pozisyonlu bir tepe yoluyla gerçekleştirilen (kurma ve saati ayarlama için) manuel kurma işlemi iki yöne de yapılabiliyor: Kronograf için saat yönünde, saat için saatin tersi yönde. Kronograf tulumbasının %100 doldurulması için tepenin 25 defa döndürülmesi yetiyor. Yıldız biçimli açık tasarlanmış bir rotor ağırlığı, saat fonksiyonunun tek yöne otomatik olarak döndürülmesini sağlıyor.

Yüzde birlik imza

Kronometre alanında büyük bir uzmanlığa sahip bir atölyenin geleneklerini gururla temsil ederken, en son teknolojik gelişmeleri de bünyesinde barındırıyor. Bu teknik bilgi birikimi, orijinal El Primero modellerinden ilham alan 5. kademe titanyumdan yapılmış 44 mm çapındaki kasayla etkileyici bir tasarımla ifade ediliyor. Oluklu bir tepe ve kronograf butonlarıyla donatılmış olan kısa boynuzlu kasa matlaştırılmış ve saten işlemeler barındırırken, deri eklemeli kauçuk kayışı ise çift bıçaklı katlanır bir klipsle güvence altına alınıyor.

Saniyenin yüzde biri özelliğindeki gösterge ani bir görsel etki yaratırken, iç çerçeve halkası 0’dan 100’e kadar ilerleyen kademeli skalası saniyede bir tam dönüş gerçekleştiren saniyenin 100’de biri özelliğindeki kronografıyla büyüleyici bir biçimde kayıyor.

Yeni Zenith modellerinin somut bir örneği olan açık kadran, seçkin ve çağdaş bir dekoru gözler önüne seriyor. Yıldız uçlu akan saniye ibresi, geniş, luminova kaplamalı baton tipi ibreleri ve dik köşeli saat göstergeleri: El Primero’nun tüm kilit, tanımlayıcı özellikleri burada, mavi ve kömür grisi sayaçlarla birlikte efsanevi 1969 model kronografı onurlandırıyor.

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »