Hem teknolojik komplikasyon, hem şıklık diyenlerin tercihi belli oldu: HYT’nin H1 Modeli

4 Haziran 2014 12:28

HYT saat yapım mühendisliğine yeni bir boyut kazandırarak, NASA’da kullanılan su geçirmezlik tekniğinden yararlanılan hidro mekanik H1 modelini üretti.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/hyt1b.mp4[/KGVID]

HYT, 2012 baharında İsviçre’de özel bir tanıtım ile sunduğu H1 adlı modeli ile mikro ile hidro- mekanik mühendisliğinin muhteşem bir birleşmesi ile karşımıza çıktı. Bu rüya, basit olarak adlandırılabilecek bir fikirle HYT’nin H1 modelinde gerçeğe dönüştü. H1’de, bir kılcal tüpün uçlarına bağlı iki farklı esnek piston ve iki farklı sıvı kullanıldı. Floresinli su bazlı renkli bir sıvı ve şeffaf akışkan bir sıvı, moleküllerin itme gücünden faydalanarak birbirlerine karışmadan, keskin bir sınır ile ayrılarak tüpün içinde yer alıyor. Saat 06:00 konumuna yerleştirilmiş pistonlar, biri inip öbürü kalkarak sıvının tüpün içinde hareket etmesini sağlıyor. Saat ilerledikçe, yeşil sıvı saat yönünde ilerler, yeşil ve şeffaf sıvının kesişim noktası saati gösterir. Saat 18:00 olduğunda yeşil sıvı geriye doğru hareket eder, ve birer piston ile hareket eden oldukça dayanıklı, esnek alaşımdan haznesine geri döner. Bu noktadan sonra sıvı sistemini aktive etmek için, mekanik hareket yani saat yapımcılığı devreye girer. Saatin üst kısmına yerleştirilen mekanizma, kolu ileri sürerek pistonu iter ve körükleri aktive eder.

Sıvıya maruz kalmaması gereken mekanik bir sistemi, bir sıvı akış sitemi ile bir araya getirmek ve özellikle de bunu küçük bir hacim içerisinde gerçekleştirmek, bu modeli yaratmadaki bir diğer zorluk idi. İkisini birbirinden tamamen bağımsız tutmak ve eş zamanlı çalışmalarını sağlamak, parçaların oldukça hassas hesaplarla bir araya getirilmesini gerektirirken, hem önden hem de arkadan mekanizmanın sergilenebilmesi için kadranın iki katmandan oluşması gerekliliğini de beraberinde getirdi.

DLC kaplı titanyum kasası,  barındırdığı  komplikasyonu fazla olmasına rağmen 17.9 mm kalınlığında ve 48.8 mm çapında . Ayrıca siyah titanyum, altın ve titanyum gibi 4 farklı kasa seçenekleri olarak sunulmuş. Mekanizması elle kurum.

Saatin kasasını dolanan tüpler 6 konumun yer alan  pistonlara bağlanıyor. Pistonlar tüpün içerisine sıvıyı gönderip, saat 18.00 konumuna geldiğinde başa dönüm sistemi yaratarak yeniden başlamak üzere sıvının hepsini geri çekme görevi görüyor. Bu bölümde NASA’da kullanılan özel bir su geçirmezlik tekniğinden yararlanılmış.

Farklı saat mühendisliklerinden hoşlananları memnun edecek bir haber ise;  H1’den sonraki modelleri 2015 yılına kadar planlanmış.

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »