Güzelliğin Sembolü Kadrana Taşındı: “Keçi Yılı”

28 Ocak 2015 12:30

Her yılın bir hayvan ile temsil edildiği ve 12 yıllık aralıklarla tekrar eden geleneksel Çin takvimi, bu yıl “At” yılını bitirip “Keçi” yılına geçiş yapıyor.  Çin takviminin takipçilerinden olan Vacheron Constantin, Chopard ve Jaquet Droz de birbirinden zarif ve nadide modelleriyle “Keçi” yılına atıfta bulunuyor.

12 hayvan dizisinden oluşan geleneksel Çin takvimi, bu yıl Keçi Yılı’na geçiş yapıyor. Her yılın bir hayvan ile temsil edildiği dizinin sekizinci sırasında yer alan “Keçi”, iyiliğin ve güzelliğin sembolü. Çin geleneklerine göre her yıl, temsil edildiği hayvanın özelliklerine göre şekilleniyor. 12 yıllık aralıklarla tekrar eden takvim; fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuzdan oluşuyor. Geleneksellik ve farklılıktan etkilenen kimi güçlü saat markaları da bu inanca olan saygılarını ve ilgilerini tasarladıkları sanatsal ürünlerle sergiliyorlar. Vacheron Constantin, Chopard ve Jaquet Droz gibi lüks isimler, Keçi Yılı’na adadıkları yeni modelleriyle saat yapımındaki ustalık becerilerini bir kez daha kanıtlıyorlar. Hayranlık duyulacak bu sanat eseri değerindeki modelleri, dergimiz okurları için derledik.  En son 2003 yılında kutlanan “Keçi Yılı”nın 2015’te, iyilik ve güzellik getirmesi dileğiyle…


VACHERON CONSTANTIN MÉTIERS D’ART THE LEGEND OF THE CHINESE ZODIAC

Vacheron Constantin, Métiers d’Art koleksiyonunda saygın yerini alan The Legend of the Chinese Zodiac’ı gururla sunar. Bu koleksiyon, on iki yılda bir denk düşen bir zaman dilimini temsil ediyor. Bağımsızlılığı ve zihin canlılığının sembolü olan “Keçi” 19 Şubat 2015 itibariyle “At”ın yerini alıyor. Bu vesileyle, Vacheron Constantin gravür ve mine işçiliğinin iki eşsiz örneğini sunuyor.

Vacheron

Kuruluş yılı olan 1755’ten beri, nesillerden nesillere aktardığı bilgisi ve tecrübesiyle Vacheron Constantin, dekoratif sanatlara ve değerli malzemelerle yapılan süsleme sanatına tutkuyla bağlı. Mükemmelliğin arayışı, daha iyisini yapma tutkusu Vacheron

Constantin’in daimi felsefesi oldu. Vacheron Constantin’in Çin’le olan karşılıklı güven ve dostluk bağlarının temeli 1845 yılında atıldı. Jianzhi adetlerine göre kağıt ile şekillendirilen Çin burç kuşağı hayvanları, sanatta geniş alanların kusursuz kullanımı konusunda mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Ve Vacheron Constantin zanaatkârları yeniden meydan okuyor. 2015 “Keçi yılı” şerefine, gravür ve mine ustalarının hüneriyle ortaya çıkartılan platin ve pembe altın üzerine uyarlanmış koleksiyondaki her modelden sadece 12 adet mevcut. Klasik Çin ikonografisinde yeri olan yaprak motifleri altın kadranın üzerine gravür tekniğiyle işlendi. Rölyef çalışmasıyla fondaki dekora derinlik kazandırıldı. Hanımeli

saplarının adeta kadranın üzerine doğru yükseldiği hissi verildi. Milimetrik detaylarla keçi gravürüne ruh veren sanatçı, bu eşsiz parçanın artistik g.rünümünü somutlaştırdı.

 


Zarif Bir Başyapıt: JAQUET DROZ PETITE HEURE MINUTE GOAT

Jaquet Droz, sanatsal vitrine sahip iki farklı versiyon ile sunduğu yeni Ateliers D’art modeliyle Keçi Yılı’nı karşılıyor.

jaquet-drozGüçlü ve yenilikçi saat firması Jaquet Droz, her yıl Çin Takvimi’nden esinlenerek, bu geleneğe uygun bir kronometre sunuyor. Marka bu yıl da 2015 Keçi Yılı’nı düşünerek iki yeni Ateliers D’art modeli hazırladı. İki farklı versiyonda üretilen Jaquet Droz Petite Heure Minute Relief Goat, yaratıcılık ve zenginlik açısından adeta Jaquet Droz sanatkârlarının meydan okudukları bir eser… Dünyanın pastoral zenginliklerinin ve hayal gücünün simgesi olan “keçi”nin konu edinildiği model, 41 mm çapında ve 13.77 kalınlığında. Kırmızı ve beyaz altın olarak tasarlanan iki zarif modelin her biri, sadece 28 adetle sınırlı sayıda üretildi. Beyaz altın tasarımın sedef kadranına Jaquet Droz mavisi ile canlılık getirilirken; diğer modelin siyah oniks uygulamalı kadranı kırmızının sıcak tonu ile renklendiriliyor. Kadranda 6 konumunda kusursuzca yerleştirilmiş ü. belirgin keçi gravürü bulunuyor. Keçilerin sağına ve soluna Çin ikonografisinde yer alan dört asil çiçekten (bambu, kasımpatı, orkide, erik çiçeği) biri olan, baharın habercisi erik çiçeği motifi sanatsal çizgilerle resmedilmiş. Kasa arkasında yer alan mekanizmanın üzeri ise, tam ortaya yerleştirilen keçi kafası ile .rtülüyor. Kırmızı altın model siyah kayışla, beyaz altın model ise gri timsah derisi kayış ile eşleştiriliyor. Her iki model, 30 metre su geçirmezlik özelliği taşıyor.


 

GELENEKSEL JAPON EL SANATLARI ve “CHOPARD L.U.C XP URUSHI”

Chopard, Keçi Yılı’na özel Uzak Doğu geleneksel sanatlarından yararlanarak hazırladığı “L.U.C XP Urushi” modelini ultra ince kasasında sunuyor.

1591.3959 161902-5060_02_1Chopard, “Keçi Yılı” temasından esinlenerek Urushi ve Maki-e teknikleriyle hazırladığı “L.U.C XP Urushi” modeliyle saat dünyasına Uzak Doğu esintisi taşıyor. 6.8 mm kalınlığındaki ultra ince kadran L.U.C XP Urushi, 39.5 mm çapında bir kasaya sahip. Şeffaf safir kristalle örtülü kasanın arkasında yer alan kendinden kurmalı mekanik L.U.C 96.17-L kalibre, görenleri kendisine hayran bırakıyor. İkiz teknolojiden faydalanılarak üretilen model, 65 saat güç rezervine sahip ve saatte 28.800 titreşimde bulunuyor. Yaşayan Ulusal Hazineler konusunda uzman olan sanatkâr Kiichiro Masumura’nın Chopard için tasarladığı model, Japon sanatı Urushi (Japon lake) ile Asya geleneklerinin birleştirildiği, keçi gravürüyle süslü, eşsiz bir el yapımı kadrana sahip. Bulut motiflerinin altına yerleştirilen rengârenk çiçekler kadrandaki renk uyumunu daha da gü.lendiriyor. Urushi tekniği uygulanılarak oluşturulan tasarım, Maki-e (altın ve gümüşle yapılan lake boyama – kaplama) sanatının güzelliği ile eşsiz bir sanat eserine d.nüştürülmüş. Ön cam kısmında kullanılan çizilmeye karşı dayanıklı ve yansıma yapmayan safir kristal cam, kadranın güzelliğinin izlenmesini kolaylaştırılıyor. Tepe kısmı ve kasası, 18 karat rose altınla kaplı olan modelin beyaz altın seçeneği de bulunuyor. Siyah timsah derisi kayış ile tamamlanan saat, 30 metre su geçirmezlik özelliğine sahip. Dikkate değer bir teknik başarıyı temsil eden Chopard L.U.C XP Urushi, özellikle koleksiyonerlerin sahip olmak isteyeceği nadide bir parça. Saat, tıpkı kendisi gibi Urushi tekniklerine göre dekore edilmiş güzel bir kutu ile sahibine teslim ediliyor.

 

DOSYA, HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »