GUILLAUME CANET, JAEGER-LECOULTRE ile ÜST DÜZEY SAATÇİLİĞİ KEŞFETTİ

25 Şubat 2015 14:18

Büyük karşılaşmalar bazı insanların kaderidir. Aktör, yönetmen ve tecrübeli bir binici Guillaume Canet ile Jaeger-LeCoultre’nin buluşması da iki benzer ruhun bir araya geldiği, bu tarz bir buluşma.

Guillaume Canet, Grande Maison’u keşfettiğinde ve ona saat üretiminin farklı aşamalarını gösteren tutkulu saat yapımcılarıyla tanıştığında İsviçre’deki Joux Vadisi, kardan bir halıyla örtülmüşçesine göz alıcıydı. En sonunda Manufacture’ın Usta Saat Yapımcısı ile tanışmak, Guillaume Canet’nin Jaeger-LeCoultre Reverso Grande Complication à Triptyque veya Jaeger-LeCoultre Reverso Gyrotourbillon gibi büyük komplikasyon saatlerinin güçlü duygusal etkisini hissetmesine olanak sağladı. Saat ustalarının inanılmaz derecede sabır ve hassasiyet gerektiren işlerinden etkilenen Guillaume Canet, çeşitli mıhlama ve mineleme tekniklerine de hayran kaldı.

Canet, “Manufacture Jaeger-Lecoultre’nin davetini aldığımda saat ve saatçilik dünyasında acemiydim. Yolculuğum beni göl kenarındaki bu köye getiren masalımsı, karla kaplı yollarda başladı. Önlüğümü üzerime geçirdikten sonra, saat yapımcılığının arkasındaki tutkuyu keşfettim. Bu tarz bir taşı mıhlamanın bu derece büyük ve önemli bir görev olduğunu -ve bir saati toplam dokuz ayda monte ettiğini söyleyen, tanışma şansı elde ettiğim saat ustasının gözleri ve sesindeki sabrı – bu zamana kadar ne fark etmiş ne de hayal edebilmiştim. Aynı tutkuyu farklı üretim atölyelerinde de gördüm. Meslekleri ve sanatlarına böylesine bağlı insanlarla tanışmaktan, onları dinlemekten ve Jaeger-LeCoultre’nin hikâyesini duymaktan çok büyük keyif aldım. Grande Maison’da bir anda saatler için gerçek bir tutku ve hayranlık duymamı sağlayan muhteşem dakikalar geçirdim. Saatlere bakışım o günden itibaren tamamıyla değişti. Zamanda yapılmış bu yolculuk için çok teşekkür ederim.” diyerek duygularını dile getirdi.

 

G.Canet6©JohannSauty-JaegerLecoultre 2

 

HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »