GPHG Saat ödülü yarışmasında ödül alan saatler

GPHG Saat ödülü yarışmasında ödül alan saatler

4 Aralık 2013 11:58

Saat Dünyasının Fark Yaratanları

İsviçre saatçiliğinin en prestijli ödülleri olan The Grand Prix d’Horlogerie de Geneve (GPHG), 13. kez sahiplerini buldu.  Ünlü markaların birbirinden özel modelleri, 15 Kasım gecesi Grand Theatre’da yapılan gösterişli törende ödüllerini aldılar.

Saat dünyasının Oscar’ları olarak kabul edilen The Grand Prix d’Horlogerie de Geneve (GPHG) ödülleri, 15 Kasım gecesi Cenevre Grand Theatre’da yapılan gösterişli bir törenle sahiplerini buldu. Yüksek saatçiliği teşvik etmek amacıyla Grand Prix d’Horlogerie de Geneve Vakfı tarafından verilen ödüllerin 13.sü için yine birbirinden çarpıcı modeller yarıştı. Yaklaşık 1500 kadar konuğun ağırlandığı töreni geçen yıl olduğu gibi Frederic Beigbeder sundu.

Bilinirliği her geçen yıl daha da artan yarışmada, bu yıl geçen yıldan farklı olarak 15 ödül verildi. Ödül töreni süresince her zaman olduğu gibi canlı yayın ile New York’a bağlanıldı, ayrıca bu çarpıcı organizasyon euronews.com ve worldtempus.com’dan da izlenebildi.

Ve kazananlar…

Saat dünyasının tüm bileşenlerinin nefeslerini tutarak bekledikleri törende Girard Perregaux büyük ödülün sahibi oldu. ‘Büyük İbre’ ödülünü alan Girard Perregaux CEO’su Michele Sofisti törende yaptığı konuşmada, “Bu gece burada büyük ödülü kazanmak beni gerçekten derinden etkiledi. Bu başarıyı saat ustalığı konusunda uzman olan sevgili takımıma, onların sabrına, işçiliğine ve detaycı çalışmalarına borçluyuz” diyerek duygularını paylaştı.

 

A.Lange & Söhne • 1815 Rattrapante Perpetual Calendar

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/A.Lange_Sohne_1815_Rattrapante_Perpetual_Calendar.mp4[/KGVID]

Chopard • L’Heure du Diamant

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/Chopard_L’Heure_du_Diamant.mp4[/KGVID]

Romain Gauthier • Logical One

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/Romain_Gauthier_Logical One by Romain Gauthier.mp4[/KGVID]

Van Cleef & Arpels • Lady Arpels Ballerine Enchantée

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/Van_Cleef_&_Arpels_Lady_Arpels_Ballerine_Enchantee.mp4[/KGVID]

Vianney Halter • Deep Space Tourbillon

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.smluxuria.net/video/VIANNEY-HALTER-DEEP-SPACE-TOURBILLON.mp4[/KGVID]

 

‘En İyi Komplikasyon’ ödülünü 1815 Ratrapante ile alan A.Lange Söhne aynı zamanda halk oyları ile seçilen ‘Halk Jürisi’ ödülünün de sahibi oldu. ‘En iyi Erkek Saati’ ödülünü Voutilainen, ‘Kadın Komplikasyon Saati’ ödülünü Van Cleef &Arpels, ‘Kadın Saati’ ödülünü De Laneau ve ‘Komplikasyon Erkek Saati’ ödülünü de Romain Gauthier aldı.

Geçen yıl ‘Küçük İbre’ ödülüne layık görülen Zenith’e bu yıl ‘Spor Saat’ ödülü verilirken bu yılın ‘Küçük İbre’ ödülü de geçen yılın ‘En iyi Spor Saati’ ödülünü alan Habring 2’ye verildi. Ödüllü marka Chanel ise bu yıl Mademoiselle Privé Camélia Brodé modeli ile ‘Sanatsal İşçilik’ ödülünü kucakladı.

Fark yaratanlara yeni kategoriler…

‘Jüri Özel’ ödülü,  1930’ların aletleriyle yılda sadece 15 adet civarında kendi saatini üreten bağımsız saatçi Philippe Dufour’a verildi. Farklı tasarımların değerlendirildiği ve bu yıl yeni eklenen kategorilerden ‘Öncü Saatçilik’ ödülüne Tudor; alışılagelmiş kalıpları yıkan saatlerin değerlendirildiği ‘Devrim Saati’ ödülüne Ressence markasının Type 3 modeli, ‘Mücevherli Saat’ ödülüne de Chopard layık görüldü.

Yarışmadan önce ön elemeye kalan saatler dünya turuna çıkarak Pekin, Macau, Dubai ve son olarak Cenevre’de sergilenmişti. Ödül kazanan modeller ise 21- 28 Kasım tarihleri arasında Singapur’da görücüye çıktı.

 

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »