GPHG 2015

13 Kasım 2015 10:28

Zamanın Mühendislerinin Kıyasıya Kapışması GPHG 2015

Saat endüstrisinin en iyileri olmaya aday 72 model, 15. kez düzenlenen prestijli yarışma GPHG’de bir araya geldi. Saat Oscarı olarak nitelendirilen yarışmada büyük .dül Altın El (İbre)’in sahibi ise, 2. kez Greubel Forsey oldu.

İsviçre Saat Oscarı olarak adlandırılan dünyanın en prestijli saat yarışması Grand Prix d’Horlogerie de Geneve (GPHG), 29 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen muhteşem bir gecede sektörün “En”lerini açıkladı. 15. kez düzenlenen yarışmaya bugüne dek 3000’in üzerinde model ve 289 marka katıldı. Yarışmaya en çok iştirak eden marka ise, 79 modeli ile Tag Heuer. 2012 yılında Hublot, 5 milyon dolar değerindeki modeli ile tüm GPHG’nin en pahalı saati oldu. Yarışmanın en ince saati ise, Piaget Altiplano Extra Thin Enamel (2.1 mm kalınlık) seçildi.

Saat endüstrisinin önde gelen markalarına ait 193 modelin başvurduğu yarışma için ön elemeleri geçen 39 markadan 72 adet saat finale kalmaya hak kazandı. Global olarak geniş bir platformda sunulan modeller, 16 kategoride yarıştı. Piaget 6 dalda; Piguet, Bulgari, Blancpain ve Hermes 4 dalda; Montblanc ise, 3 dalda aday oldu. 15. kez bir araya gelen saat endüstrisinin önemli markaları, Aurel Bacs (Christies müzayede evi) başkanlığında saat konusunda 25 kişilik uzmandan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Jürinin değerlendirmesi sonucunda büyük ödül olan Altın El (İbre)’in kazananı, Tourbillon 24 Secondes Vision modeli ile Greubel Forsey oldu.


Farklı kategorilerde ödüle layık görülen markalar ve modellerin isimleri şöyle: 

BÜYÜK ÖDÜL ALTIN EL (İBRE)

  GREUBEL FORSEY Tourbillon 24 Secondes Vision

Greubel Forsey‘in marka felsefesi icatlar üzerine kurulmuş.  Horoloji ve sanatsal örgüyü DNA’sıyla birleştirerek tasarladığı Tourbillon 24 Secondes Vision, GPHG’nin büyük ödülü olan Altın El (İbre) ödülünü aldı.

GREUBEL FORSEYGreubel Forsey yeni bir firma olmasına rağmen, kurucularının saat uzmanlığı geçmişlerinden dolayı her tanıttıkları model, saatçiliğe büyük bir katkı olarak değerlendirildi. Mikro mekanik, teknik ve tasarımlarla geçen her yılı, ayrı bir başarı hikâyesine sahip.

Robert Greubel, Fransa Alsace bölgesinde geçirdiği çocukluğu süresince saat ustası olan babasını gözlemledi. Böylece, Greubel için ilk saatçilik kültürünü aldığı okul, aile saat atölyesi Greubel Horlogeri’de oldu. Buradaki çalışmaları sonucunda, 1987 yılında İsviçre’ye geldiğinde yüksek saatçilik ve mekanik teknikleri ile ilgili fazlasıyla donanımlıydı. Daha sonra, Grand Complication projesinde çalışmak için IWC’ye katıldı. Operasyonlardan Sorumlu Eş Genel Müdür Yardımcısı ve ortağı oldu. Fakat bağımsız saatçiliğin çağrısını dinleyerek 1999 yılında ayrıldı. 2001 yılında Stephen Forsey, Complitime’ı kurarak çalışmaya başladı.

Stephen Forsey ise, İngiltere St. Alban’da doğdu. Mekanik uzmanlığı olan bir babanın evladı olarak bu konudaki merakını geliştirdi. Antika saatler üzerine uzmanlaştı ve Asprey’in saat tamir kısmında uzun süre görevde bulundu. Daha sonra WOSTEP saatçilik okulunda bilgilerini ve eğitimini geliştirme kararı aldı. Sonrasında Robert Greubel’in takımı olan Renaud &Papi ekibine dâhil olmasıyla birlikte ikilinin yolları birleşti.

İki usta birlikte yol alıyor

GREUBEL FORSEYGreubel ve Forsey’in bir araya gelmesi ile uzun süren dostluk ve iş arkadaşlığı,  bağımsız saatçilikte yeni keşiflerin yapılacağı Gleubel Forsey’i 2004 yılında saatçilik dünyasına kavuşturdu. Markanın tarihsel gelişimine baktığımızda, sadece 11 yıllık olan firmanın aslında derinlerinde saklı olan çok daha fazla birikimin çıkış adresi olduğunu anlıyoruz. Mekanik saatin can noktası hassasiyetlerine ivme kazandıracak çalışmalar yaparak yeni nesil model ve tourbillonlar yaratıyorlar. Bu çalışmaları doğrultusunda 2005 yılında EWT (Experimantal Watch Technoloji) platformunun kurucusu oldular.

Her yıl bir yenilik…
2006 yılında Opus 6 ve patenti 2004 yılında alınan Tourbillon 24 Seconds’ı tanıttılar. Aynı dönemde lüks ve önemli markaları bünyesinde barındıran Richemont Grup tarafından azınlık hisseleri satın alındı. 2007 yılında ise, Tourbillon 24 Seconds ve Double Tourbillon 30° Secret tanıtıldı.

2009 yılı marka için ödüller yılı oldu: Double Tourbillon 30° Technique ile ‘Grand Complication’ dalında GPHG’de;  ayrıca Robert Greubel ve Stephen Forsey, Prix GAİA’da Girişimci Ruh ödüllerini kazandılar.

2010 yılında Double Tourbillon 30 Edition Historique ile GHPG’de Altın El (İbre) ödülüne layık görüldü. 2011 yılında GMT modelini tanıttıktan sonra,  2012 yılında Invention Piece 2 ile GPHG ‘Grand Complication’ ödülünü aldı. Bu yılı takip eden dönemlerde ise marka, asimetrik mekanizmaların kazandırdığı ivmelerden faydalandı ve bu tarz çalışmalara daha çok zaman ayırdığı Double Tourbillon Asymetrique’yi tanıttı.

2012 yılında, sadece 11 adet üretilen Invention Piece 2 ile Cenevre’deki Grand Prix D’Horlogerie’de En İyi Sofistike Saat ödülüyle Grand Prix’de ödül alan üçüncü saati oldu.

Ayrıca 2013 markanın ilkleri yaşadığı bir yıl oldu; ilk titanyum mekanizmaya sahip Double Tourbillon Technique Titanium Black, saatçilik dünyasında çok ses getirdi. Ardından ilk tourbillonsuz mekanizması olan Double Balancier 35°’i yarattı.

2014, 10. yıl olması nedeniyle Greubel Forsey için çok önemliydi.  GMT 5 N kırmızı altın ve GMT Plantin modelleri ile Double Tourbillon 30° Technique Bi-Color’u tanıttılar. Ayrıca, Tourbillon 24 Seconds Diamond-set Contemporain ile en lüks ve göz kamaştırıcı modellerini yaptılar.

Bugüne kadar yaptıkları altı adet icadın üçünde pratik olan aplikasyonlar buldular; Double Tourbillon 30°, Quadreple Tourbillon ve Tourbillon 24 Secondes.

Bu yıl GPHG’de ödül alan 24 Secondes Vision’ı ilk olarak SIHH 2015’de tanıttı. Markanın diğer modellerine göre 43.5 mm çapıyla daha küçük, 2.5 mm ile daha ince ve daha ucuz. 24 saniyeli tourbillonu, 25 dereceli bir açı eğimine sahip. İlk kez markanın bu modelinde kasa arkasından tourbillonun görünmesi sağlanıyor ve tourbillon, küçük bombeli kasa arkası camından rahatlıkla izleniyor. Ultra hafif 14 mm’lik tourbillon bölümü, saat 9 konumunda yer alıyor ve 86 parçayı barındırıyor. 72 saat güç rezervine sahip. Kasa galvaniz platin ve mekanizması 288 parçadan oluşuyor.

EN İYİ KADIN SAATİ ÖDÜLÜ

 HUBLOT BIG BANG BRODERIE

HUBLOT BIG BANG BRODERIEHublot’un ödülünü, LVMH Saat Bölüm ve Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Claude Biver aldı.  Gecede yaptığı konuşmada, ikonik ürünleri Big Bang Broderie ile kadın kategorisinde bir ödül almaktan gurur duyduklarını ve bu modelle, geleneksel İsviçre el işçiliğiyle İsviçre yenilikçi yüzünü mükemmel bir şekilde bir araya getirdiklerini ifade etti. Marka bu yıl Kadın Saati kategorisi dışında, Classic Fusion Aeromoon ile Takvimli Saat ve Big Bang Alarm Repeater ile Çalar Saat kategorilerinde de yarıştı.

200 adet limitli model Hublot Big Bang Broderie, 41 mm çapında parlak paslanmaz çelik kasaya sahip. Karbonfiber bezelinin ve kadranın üzerinde gümüş ipliklerle nakış işli.  Aynı el işi, siyah kauçuk kayışında devam ediyor. HUB1110, kendinden kurum mekanizmaya sahip. 42 saat güç rezervi bulunuyor.

KADIN YÜKSEK MEKANİK SAAT ÖDÜLÜ

 FABERGE LADY COMPLIQUE PEACOCK

Baselworld 2015’deki tanıtımından sonra ilgi odağı olan model, 1908 yılında üretilen Peacock Egg’den esinlenilerek, Jean-Marc Wiederrecht tarafından tasarlandı. 38 mm çaplı kasasının içerisi tamamıyla Faberge’nin genleri ile dikkat çekiyor. Platin kasasının üzerinde 54 adet pırlanta yerleştirilmiş. Bombeli camının ardından ise, tavus kuşunun her saatte kuyruğunu açış ve kapatış hareketi izleniyor. Başa dönüm özellikli kuyruğu, 5 adet parçadan oluşuyor. Beyaz altın üzerine el oyması ile yapılan tavus kuşunun üzeri değişik ölçülerde Paraiba turmalin, turkuaz, yeşil tsavorites ve pırlantalarla işli. Elle kurum mekanizması, 6901 kalibreli ve 50 saat güç rezervi özelliğinde. Baselworld 2015’deki tanıtımından sonra ilgi odağı olan model, 1908 yılında üretilen Peacock Egg’den esinlenilerek, Jean-Marc Wiederrecht tarafından tasarlandı. 38 mm çaplı kasasının içerisi tamamıyla Faberge’nin genleri ile dikkat çekiyor. Platin kasasının üzerinde 54 adet pırlanta yerleştirilmiş. Bombeli camının ardından ise, tavus kuşunun her saatte kuyruğunu açış ve kapatış hareketi izleniyor. Başa dönüm özellikli kuyruğu, 5 adet parçadan oluşuyor. Beyaz altın üzerine el oyması ile yapılan tavus kuşunun üzeri değişik ölçülerde Paraiba turmalin, turkuaz, yeşil tsavorites ve pırlantalarla işli. Elle kurum mekanizması, 6901 kalibreli ve 50 saat güç rezervi özelliğinde.

KRONOGRAF SAAT ÖDÜLÜ

 PIAGET, ALTIPLANO CHRONOGRAPH

<a title="PIAGET, ALTIPLANO CHRONOGRAPHBaselworld 2015’deki tanıtımından sonra ilgi odağı olan model, 1908 yılında üretilen Peacock Egg’den esinlenilerek, Jean-Marc Wiederrecht tarafından tasarlandı. 38 mm çaplı kasasının içerisi tamamıyla Faberge’nin genleri ile dikkat çekiyor. Platin kasasının üzerinde 54 adet pırlanta yerleştirilmiş. Bombeli camının ardından ise, tavus kuşunun her saatte kuyruğunu açış ve kapatış hareketi izleniyor. Başa dönüm özellikli kuyruğu, 5 adet parçadan oluşuyor. Beyaz altın üzerine el oyması ile yapılan tavus kuşunun üzeri değişik ölçülerde Paraiba turmalin, turkuaz, yeşil tsavorites ve pırlantalarla işli. Elle kurum mekanizması, 6901 kalibreli ve 50 saat güç rezervi özelliğinde.

DEVRİMCİ SAAT ÖDÜLÜ

 PIAGET, EXTREMELY PIAGET DOUBLE SIDED CUFF WATCH

devrimci-saat-G0A39223_frontYarışmada ödül alan Extrmely Piaget Double Sided Cuff Watch, Piaget’nin 1970’li yıllardan beri ürettiği bilezik tipi saatlerin yeni bir edisyonu. Beyaz altın üzerine pırlantaların işlendiği model, yalnızca 1 adet ile limitli üretildi. Saat, çevrilebilme özelliği ile iki ayrı modele dönüşebiliyor. Bir yüzündeki doğal opalli kadranı pırlantalarla süslü. İkinci yüzü ise, doğal oniks kadran ve eski modelleriyle uyumlu olarak çekiçle şekillendirilmiş altın bilezikle kullanılıyor. Quartz mekanizma ile çalışan modelin, 30 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor.

TOURBILLON SAAT ÖDÜLÜ

 ULYSSE NARDIN, ULYSSE ANCHOR TOURBILLON

ULYSSE-NARDIN-1780-133-copyHer zaman yeniliklerin peşinden koşan bir marka olan Ulysse Nardin’in marin tasarımlar üzerinde farklılıklar sunması, saatçilik dünyasına heyecan katıyor. Özellikle ödüle layık görüldüğü Anchor Tourbillon, eski ile çağdaş yapımının bir birleşimi adeta. Model, çok net ve rahat bir saat görünümünü eskilerden, geleneksel saatçilikten alıyor. Beyaz veya altın kasa sayısal (Arabik) numaralar, mavi ibreler (akrep-yelkovan), mine kadran ve saat 6 konumundaki güç rezerv göstergesi, ikiz tulumbalı elle kurum mekanizmasını klasik olarak niteleyebileceğimiz markanın genlerindeki seçkin noktalar. Çağdaş ve yenilikçi olan tarafı ise, tamamıyla silikondan üretilen ilk eşapmana sahip olması. Geleneksel eşapman maşası yerine, düz silikon yaylar kullanılarak sürekli bir güç mekaniği elde ediyor. Tourbillon kısmı sadece 0.4 gr ağırlığında. Çok daha hafif, çok daha dayanıklı ve güçlü yapısı, sürtünmeye karşı dayanıklı olması, saatin doğru ölçümünü arttırıyor. Her model 18 adet ile sınırlı ve kalibresi in-house (kendi atölyelerinde) üretildi. calUN-178 elle kurum çift tulumbalı mekanizmaya sahip.

[KGVID width=”717″ height=”538″]http://www.smluxuria.com/video/UlysseNardin.flv[/KGVID]

TAKVİMLİ SAAT ÖDÜLÜ

 HERMES, SLIM d’HERMES OP

HERMES Slim_QP_rose gold_havana alligator_Claude Joray

 

 

Hermes, ödül alan modelinde kadran üretiminde minimalist tasarımın en güzel örneğini veriyor. Kadranında yer alan stencil karakterindeki sayılar çok estetik duruyor. Markanın kendi üretimi olan, Agenhor daimi (perpetual) takvim modülü, 39,5 mm pembe altın kasa içerisine yerleştirilmiş. Saat 6 konumunda ise, GMT buluyor.

ÇALAR SAAT ÖDÜLÜ

GIRARD-PERREGAUX, MINUTE REPEATER TOURBILLON with GOLD BRIDGE

GIRARD-PERREGAUX-GP_HD_Tou-copy1791 yılında kurulan Girard-Perregaux’un geçmişinde, saatçiliğe kazandırdığı yenilikler kadar ilkler de var: İlk ultra ince saat üreticisi ve ilk kez altını saat mekanizmasında aktif olarak kullanan marka.

Girard Perregaux, 2013 yılında Altın El ödülünü Constant Force Escapement ile aldığında, farklılık yaratmak için sevenlerine söz vermişti. Minute Repeater modeline tourbillonu da ekleyerek, marka misyonu olarak gördüğü ‘yenilikçi’ vizyonunun ilerisine bile geçti.

Girard Perregaux, Minute Repeater Tourbillon’da açık kasa konsepti ile ön kısmından mekanizma parçalarının vuruşlarını sergiliyor. Saatten gelen ahenkli çan sesi ile aranızda ne saat kasası ne başka bir engel, sadece safir kristal cam bulunuyor.

18 k altın kasası, ön ve arka yüzünde akustik sesi iletmesi için özel olarak şekillendirilmiş. Saat 12 konumunda dakika tekrar çanı ve çekiçleri yer alıyor. Saat 6 konumuna ise, tourbillon yerleştirilmiş. GP09500-0002 kalibresi 406 parçadan oluşuyor. 21.600 vph (3 Hz) salınım ve 48 saat güç rezervi özellikleri var. 10 adet limitli olarak üretildi.

[KGVID width=”717″ height=”538″]http://www.smluxuria.com/video/Girard-Perregaux.flv[/KGVID]

SIRA DIŞI MEKANİK SAAT ÖDÜLÜ

JAQUET DROZ, THE CHARMING BIRD

JAQUET DROZ - THE CHARMING BIRDMuhteşem otomatların efendisinden büyüleyici bir model The Charming Bird. Komplike mekanizması birçok patente sahip. Alplerin kuşlarını kadrana saklayan model, markanın yaratıcısı Pierre Jaquet-Droz’un otomatlarından ruh almış. Matematiksel zeka oyunları üzerine kurulu otomatlarla örülmüş markanın genleri, günümüzde sıra dışı modellerle bileklerdeki yerini alıyor.

Kendinden kurum Jaquet Droz 615 mekanizma, 38 saat güç rezervi, 47 mm kasa çapı özellikleri bulunuyor. Limitli üretimin seri numaraları, kasa arkasına kazınmış.

[KGVID width=”717″ height=”538″]http://www.smluxuria.com/video/cHARMINGBIRDGPHG 2015.flv[/KGVID]

KÜÇÜK EL (İBRE) ÖDÜLÜ

HABRING2, FELIX

HABRING2-Felix_Soldat_RGB_-copyAvusturyalı çift Maria ve Richard Habring’e ait olan marka, 2004 yılında kuruldu. Markanın 10. yılını kutlamak amacıyla üretilen Habring2 Felix, GPHG 2015’de 8000 CHF altı modellere verilen Küçük El ödülünü kazandı. Daha önce aynı ödülü 2013 yılında Habring2 modeli ile almıştı ve Habring2, 2012 yılında Spor Saat kategorisinin kazananı olmuştu.

Felix yapılırken kullanılan parçaların özel tedarikçileri Avusturya, Almanya ve İsviçre’den. A11B mekanizmasının tasarımı ve üretimi ise, Habring Uhrentechnik OG’de üretildi.

 

SPOR SAAT ÖDÜLÜ

TUDOR, PELAGOS

TUDOR - PELAGOSMarka, 1060 yılından beri mavi dalış saatleri üretiyor. Yeni Tudor Pelagos’un kadranı ve bezeli yine mavi, fakat mat kullanılarak modele farklılık kazandırılmış. Tudor için anlamlı bir yıl olan 2015, Pelagos ile GPHG’de kazandığı Spor Saat ödülü ile taçlanmış oldu. 2013 yılında, Heritage Black Bay modeli ile Revival kategorisinde ödül kazanmıştı.

Pelagos, dünyanın çeşitli yerlerinde test edilmiş ve özellikle Cenevre Gölü de bunlardan biri olmuş. Su altında mükemmel okunma özelliğine sahip. Saat 9 konumunda helyum tahliye valfı bulunuyor. Saten dokunuşlu 42 mm’lik titanyum kasasının arkası 316L paslanmaz çelik. Üçlü su geçirmezlik sistemi donanımına sahip. 500 metreye kadar su geçirmezlik ve 70 saat güç rezervi özellikleri var. En önemli farklılıklarından birisi de, Pelagos’a COSC sertifikalı kronometre eklenmiş olması. Artık ETA değil, ilk kez kendi üretimleri olan Tudor MT5612 mekanizmaya sahip.

[KGVID width=”717″ height=”538″]http://www.smluxuria.com/video/pelagos_2015.mp4[/KGVID]

YENİLİKÇİ SAAT VE HALK ÖDÜLÜ

ANTOINE PREZIUSO, TOURBILLON OF TOURBILLONS

ANTOINE PREZIUSO - TOURBILLON OF TOURBILLONSSaat ustalarının özellikle büyük gayret sarf ettikleri ve üzerinde çok çalıştıkları konu, dönüş sistemini geliştirerek mükemmel tourbillonu yaratmak çabaları oldu. Tourbillon, gerçekten saatçiliğin olağanüstü teknik başarısıdır ve görünür bir komplikasyon olması cazibesini daha da artırmaktadır. Küçük bir kafes içerisinde bir gezegen gibi dönen büyüleyici komplikasyon ayrıca kadrana büyük bir farklılık katıyor.

Antoine Preziuso, oğlu Florian ile iş birliğini başlattığından beri yeni tasarımlar oluşmaya başladı. Tekniksel mükemmellik ve titizlikle bir araya getirilen çalışmalarını üç adet uluslararası patent ile güvence altına aldılar. Böylece Antonine ve Florian, üstlendikleri çalışmalara ve araştırmalara daha da odaklandılar. Sonuç olarak da yeni Tourbillon of Tourbillons, 35 yıllık usta bağımsız saatçiliğin ürünü olarak ortaya çıktı.

Zekice tasarlanmış modelde, dönen bir plaka üzerindeki üç adet tourbillon, kullanıcının pozisyonu her ne olursa olsun birlikte hareket ederek daha hassas bir dakiklik sağlıyor. Saat, elle kurum mekanizma AFP-TTR3X kalibreye ev sahipliği yapıyor.  Çift tulumbası, güç rezervini optimum verime ulaştırıyor.

Antoine Preziuso’nun iddialı modeli Tourbillon of Tourbillons, tourbillonların tourbillonu olarak GPHG’de Halk Jürisi Ödülü ve Yenilikçi Saat Ödülü’nü kazandı.

ERKEK SAAT ÖDÜLÜ

VOUTILAINEN, VOUTILAINEN GMR

VOUTAILEN-GMR_dial-copyGPHG’nin bu yılki en zorlu kategorisi olan Erkek Saatleri’nde, güçlü rakiplerinin arasından sıyrılan Voutlainen,  Voutlainen GMR modeli ile bir yarışmayı daha başarıyla geride bıraktı. Saat ustası Kari Voutilainen’in ayrıcalıklı modeli net bir tasarıma sahip. 250 parçadan oluşan elle kurum mekanizma Voutilainen kalibresi, Alman gümüşünden imal edilmiş. Sadece 12 adet üretildi ve başa dönüm (retrograde) özelliği bulunuyor. Güç rezerv göstergesi, gloşe işlemeli kadranda saat 12 konumuna başa dönüm fonksiyonlu olarak yerleştirilmiş. Kasa çapı 39 mm. Beyaz altın, pembe altın, platin olmak üzere farklı üretimleri var.  Ayrıca, beyaz üzerine mavi ibreli uygulaması da bulunuyor.

HOROLOGICAL KEŞİF ÖDÜLÜ

LAURENT FERRIER, GALET SQUARE

LAURENT FERRIER - GALET SQUARE

 

Galet, Fransızca ‘çakıl’ anlamına geliyor. Laurent Ferrier, söz konusu tasarımı 5 yıl önce ilk kez tanıttığında model, saat yapımının en güzel örneği olarak adlandırıldı.  Galet Square’in kasası kare biçiminde ve 41×41 mm ölçülerinde. Çelik kasası fırçalama sayesinde altın bir görünüm kazanmış. FBN 229.01 Laurent Ferrier kalibreye sahip. Elle kurum mekanizmasını otomatik formda saat severlere sunuyor. Silikon eşapman ve 3 gün güç rezervi ayrıcalıklı özelliklerinden.

ÖZEL JÜRİ ÖDÜLÜ

MICKE PINTUS, YANNICK PINTUS, JEAN-LUC PERRIN

vacheron-constantin-3P_def-copyVacheron Constantin’in 3 saat ustası şimdiye kadar yapılmış en komplike saati, Reference 57260’ı geliştirdiler. Özel Jüri Ödülü’ne layık görülen ustaların yarattığı bu modelin, özellikle haute horoloji dünyasının içinde özel bir yeri var.  Sadece saati geliştirme süreci 8 yıl sürmüş ve yaratım sürecine kadar olan zaman diliminde üç usta sınırları zorlayıcı deneyimler yaşamışlar. Aynı anda 3 yöne kayarak, hiç durmadan dönen üç boyutlu küre, Vacheron Constantin ustaları tarafından tasarlanmış son derece şık bir mekanizma. “Armillary” küresi adıyla bilinen, iç içe geçirilmiş halkaları ve daireleri olan bilim enstrümanını hatırlatıyor. Ve bu sebeple diğer tarafa yerleştirilmiş. Süper hafif alüminyum kafes, Vacheron Constantin’in amblemini taşıyor.

Üç saat ustası, birçok kompleks Vacheron Constantin saati ürettiler. Hatta 2005 yılında Altın İbre’yi kazandılar. Reference 57260, Cenevre imzasına sahip çok özel bir üretim. Daha önce görülmemiş 57 tane saat komplikasyonunu kapsıyor.

Bu modelle ilgi ayrıntılı bilgiyi, dergimizin sayfalarında okuyabilirsiniz.

MÜCEVHERLİ SAAT ÖDÜLÜ

AUDEMARS PIGUET DIAMOND PUNK

AUDEMARS PIGUET -DIAMOND PUNKAudemars Piguet Diamond Punk,  GPHG’nin birbirinden eşsiz saat modelleri arasında en göz kamaştırıcı modeli oldu. Markanın eşsiz mücevher işçiliği, La Brassus Manufacture’ın mücevher el sanatı ve tasarımının usta örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Audemars Piguet, mücevherli saat konusundaki uzmanlığını Diamond Punk modelinde de rahatlıkla ortaya koymuş.

7,848 kar tanesi dizim pırlanta, keskin kesimli bilezik şeklindeki saati kaplıyor. Bileziğin üzerinde 56 adet piramit yüz bulunuyor. Saatin kadranını kapatan sürgülü kapağını ise 300 pırlanta süslüyor.

Üç saat ustası, birçok kompleks Vacheron Constantin saati ürettiler. Hatta 2005 yılında Altın İbre’yi kazandılar. Reference 57260, Cenevre imzasına sahip çok özel bir üretim. Daha önce görülmemiş 57 tane saat komplikasyonunu kapsıyor.

ARTİSTİK EL İŞÇİLİĞİ ÖDÜLÜ

BLANCPAIN VILLERET CADRAN SHAKUDO

BLANCPAIN - VILLERET, CADRAN SHAKUDO

 

Saatin kadranında bakır ve altın karışımı alaşımla, koyu kahverengi, mavi ve siyah doku üzerine Shakudo işlenmiş. Model, Blancpain’in Villeret koleksiyonuna ait bir parça olarak sunuldu. Japonların daha çok kılıçlarının üzerinde, dekoratif eşyalar ve mücevherlerinde taşıdıkları tekniği kadrana taşıdılar.  Markanın sanatçılarının elinden çıkan model, Hindu ve Uzakdoğu’nun önemli figürlerinden oluşuyor. 15B kalibreye sahip.

 

Farklı kategorilerde ödüle layık görülen markalar ve modellerin isimleri şöyle: 

Hublot – Big Bang Broderie Lady Complique Peacock (Kadın Saati Ödülü), Faberge – Lady Compliquée Peacock (Kadın Yüksek Mekanik Saat Ödülü), Voutilainen – Voutilainen GMR (Erkek Saat Ödülü), Piaget – Altiplano Chrono (Kronograf Saat Ödülü), Ulysse Nardin – Ulysse Anchor Tourbillon (Tourbillon Saat Ödülü), Hermes – Slim d’Hermes QP (Takvimli Saat Ödülü), Girard-Perregaux – Minute Repeater Tourbillon with Gold Bridges (Çalan Saat Ödülü), Jaquet Droz – The Charming Bird (İstisnai Mekanik Saat Ödülü), Habring2 – Felix (Küçük İbre Ödülü), Tudor – Pelagos (Spor Saat Ödülü), Audemars Piguet – Diamond Punk (Mücevherli Saat Ödülü), Blancpain – Villeret, cadran Shakudo (Sanatsal El İşçiliği Ödülü), Piaget – Extremely Piaget Double Sided Cuff Watch (Revival Saat Ödülü), Antoine Preziuso – Tourbillon of Tourbillons (Yenilikçi Saat Ödülü), Laurent Ferrier – Galet Square (Horological Keşif Ödülü), Antoine Preziuso – Tourbillon of Tourbillons (Halk Özel Ödülü). Jüri Özel Ödülü ise, Vacheron Constantin’in Reference 57260 isimli modelini geliştiren Micke Pintus, Yannick Pintus ve Jean-Luc Perrin saat ustalarına verildi.

GPHG, HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »