GERİ SAYIM BAŞLADI: GPHG 2016

12 Ekim 2016 11:00

Grand Prix D’Horlogerie de Geneva GPHG, dünyanın en önemli saat yarışması olarak 16. kez düzenleniyor. 172 katılımcı model arasından seçilen 72 saat, 10 Kasım 2016’da Cenevre’de, kategorilerinde lider olmak için yarışacak.

Saat sektörünün lokomotif yarışması GPHG (Grand Prix D’Horlogerie de Geneva)’e, 22 Haziran’dan itibaren 12 kategoride öncü markalar aday oldu. Backs & Russo’nun eş başkanı Aurel Backs’in yönetiminde toplanan jürinin seçimiyle,  172 modelin arasından her kategoriden 6 adet toplam 72 model yarışmaya devam etmeye hak kazandı. Seçilen modeller kısa bir dünya turuna çıkarak meraklıları ile buluşacak. 10 Ekim’de Seul, daha sonra ise Roma, Cenevre ve Dubai’de sergilenecekler. Final olarak da 10 Kasım 2016 gecesi Cenevre’deki seremonide büyük ödül Altın İbre dâhil, 15 farklı kategoride seçilebilmek için heyecanlı anlar yaşayacaklar.

Yarışmaya, haziran ayından itibaren dâhil olan markaları incelediğimizde, özellikle bu yıl bağımsız saatçilerin sayısındaki artış dikkat çekiciydi. Fakat büyük bir kısmı jüri ön elemesini geçemese de farklı markaların, endüstriye getirdikleri yeniliklerle ilerlediklerinin sinyallerini verdi.

Geçen yılın Altın İbre ödülünü alan Greubel Forsey’in güzel tasarımlarından bu yıl mahrum kalırken, 2015 Üstün Mekanik ödülünü alan Faberge’yi iki kategoride, Kadın Saat ve Yolculuk Zamanı’nda görüyoruz. Audemars Piguet, Bovet, Bvlgari, Chopard ve Ulysse Nardin 4 ayrı kategoride, ön elemede en çok model ile yer alan markalar oldu.

Tüm katılımcı markaları incelediğimizde, modellerindeki farklılıkların ve yeniliklerin sektöre daha da renk getireceğini düşünmemek imkânsız. Tüm markalara başarılar dileriz.

GPHG, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »