GELECEK VAAT EDEN MARKA: CZAPEK

6 Ekim 2016 16:46

Polonyalı bir saat ustası olan Czapek’in Cenevre’ye göçmesi ile başlayan öyküsü, Fransız İmparatorluğu’nun saatçisi olmaya kadar uzanıyor. Hatta Antoni Patek ile kurduğu ortaklık, Patek’in saat dünyasına girmesini sağlıyor.

Baselworld 2016’da, fuarın koridorlarında heyecanlı koşuşturmalarımız sırasında 2. salonda bir marka dikkatimizi çekti; CZAPEK. Gazeteci içgüdüsü ile her yıl büyük stantlarda boy gösteren markaların yanı sıra mutlaka, gelecek vaat eden modelleri de keşfetmek fuarın en doyurucu yanını oluşturuyor. Czapek de mütevazı bir alanda, kendinden emin modelleri ile bizi kendisine çekti. Markanın tecrübeli CEO’su Xavier de Roquemaurel ile görüştüğümüzde ise yanılmadığımızı anladık.

Bize Czapek’i anlatır mısınız?

1811 yılında Prag’a yakın Bohemia’da başlayan Franciszek Czapek’in hikâyesi roman tadında sürmüş. Ailesi ile birlikte Varşova’ya taşındıklarında, ilgi duyduğu saat yapımı konusunda sessiz sakin çalışmaya başlıyor. 1831’de,  tüm Avrupa’yı etkileyen Polonya-Rusya savaşının başlaması ile savaşa katılıyor. Daha sonra herkesin göçmenliğe başvurduğu zorlu dönemler farklı şekilde devam ediyor. Polonya halkı büyük oranda diğer ülkelere göçmen olarak yerleşiyor. Czapek ise saatçiliğin merkezi olan Cenevre’ye yerleşmeyi ve burada çalışmalarına devam etmeyi tercih ediyor. Cenevre’de, Czapek & Moreau adı ile ilk şirketini kuruyor.

1836’da Antoni Patek ile arkadaş oluyorlar. Patek ile birlikte, Rusya’ya karşı savaşılan aynı cephede biri süvari diğeri ise asker olarak yer almışlar. Ortak geçmişleri kısa sürede yakın arkadaş olmalarını sağlıyor. Czapek,  Patek’in eşi Maria Denizart’a hediye etmesi için anahtarlı cep saati üretiyor.

Daha sonra burada Franciszek Czapek adını François olarak değiştiriyor. Bu iki iyi dost, 1839 yılında birlikte yeni bir ortaklık yapma kararı alıyorlar ve 6 yıllık bir kontrat ile yeni firmalarını kuruyorlar; Patek, Czapek & CIE.

Diğer yandan kendi şirketi olan Moreau devam ediyor. Czapek saat ustalığına devam ederken Patek ise kendi çevresini kullanarak satışını sağlıyor. Aradan geçen 6 yılın sonunda Patek birlikte çalışmayı durdurma kararı alıyor ve Adrien Phillippe adlı saat ustası ile tanışarak yoluna onunla devam ediyor.

Czapek kendi şirketi olan Czapek & Cea’yı 1845’de kuruyor ve daha da geliştirerek çalışmalarının duyulmasını sağlıyor. Buradaki çalışmalarında çok başarılı oluyor. Özellikle tüm göçmen Polonyalılar onunla çalışmayı tercih ediyor. Bu aşamada 1847 yılındaki yeni ortağı Julius Gruzewski oluyor. Gruzewski, Avrupa’da tanınan bir aileden geliyor. Onun sayesinde müşteri kitlesi daha da genişleyerek asillerin, kraliyetin ve 3. Napolyon’nun resmi saatçisi oluyor. 1850’de, 39 yaşında iken 3430 Quai des Bergues saatini yaratıyor.

Mağazaları nerede açılıyor?

İlk saat yapım butiğini Palace Vandome’da açıyor, ikincisi ise Polonyalı saygın müşterileri için Varşova’da oluyor.

Saat endüstrisine bir de kitap kazandırıyor değil mi?

Saatçilik tarihinde, ilk saat yapım kitabını yazıyor ve kitap, Lehçe olarak yayınlanıyor. Daha sonra, tüm bilgisini aktardığı ikinci kitabını hazırlarken hastalanıyor ve vefat ediyor.

Czapek’in vefatından sonra markanın durumu ne oluyor?

Czapek marka olarak bu tarihten sonra sessizliğe gömülüyor. Sadece 1869 yılında bir kez daha duyuluyor ismi. 2011 yılında ise yeniden bir doğuş yaşıyor marka. 2015 yılının başlarında yatırımcıları ile birlikte 2,5 milyon CHF’ye yükseliyor şirketin değeri. İlk prototipleri de bu tarihten itibaren tanıtılmaya başladı.

Yeni modellerinizden bahsedebilir miyiz?

Eski modellerin ruhundan yola çıkarak, onlardan esinlenerek birçok model yaptık. Kendi mekanizmamızı en iyi ustalarla, tasarımcılarla çalışarak Nauchetel’de  yarattık.

Quai des Bergues, 1850 yılında III. Napolyon için üretilen cep saati 3430’dan esinlenilerek hazırlanan bir model. Minesi tamamıyla geleneksel usullerle oluşturuldu. İbreleri parlak altın veya mavi çelik. Kasası 42.5 mm çapında ve yeni alaşım olan xo çeliğinden üretilmiş. Ayrıca titanyum modeli de opsiyonel olarak sunuluyor. 7 gün güç rezervine sahip, 21.600 titreşim/saat hızında. Camının bombeli safir kristal olması, kadranın rahatlıkla sergilenmesini sağlıyor. Saat 4 ve 5 konumunda güç rezervi göstergesi bulunuyor. Kayışı 18k pembe altın, beyaz altın veya xo çelik tokalı timsah derisinden.

 

GÜNAY DEMİRBAĞ, RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »