Geleceğin Ötesine Bir Adım: HAUTLENCE VORTEX

5 Ağustos 2015 17:03

HABER-YORUM/Mert KALAFAT

İsviçre saatçiliğine tasarımları ve ilginç modelleri ile renk katan Hautlence’in kelime anlamı “girdap” olan yeni modeli Vortex, bir kol saatinden kesinlikle çok daha fazlası; çünkü her saat başında yeni bir görünüm kazanıyor…

İsviçre’nin Neuchâtel şehrinde kurulmuş modern saat üreticisi Hautlence firması, Concept d’Exception koleksiyonuna merakla beklenen yeni Vortex modelini ekleyerek, saat dünyasını şaşırtmaya devam ediyor.

Hautlence, ezber bozan ve bilindik dizayn kodlarıyla oynamayı seven yaratıcı bir firma; hatta bu yaratıcılığın ilk izlerini daha henüz firmayla ilk olarak ‘ismen’ tanıştığınızda bile görebiliyorsunuz. Çünkü Hautlence kelimesi aslında Neuchâtel şehrinin bir anagramı, yani ‘N-e-u-c-h-a-t-e-l’  sözcüğündeki harflerin değişik düzenle başka bir sözcüğe dönüşmüş hali.

Hautlence markasının kurucusu ve Ceo’su Guillame Tetu, fırsat buldukça seyahat etmeyi ve farklı şehirleri gezmeyi sevdiğini belirtiyor. İlham kaynağı olarak da, tüm transparanlığıyla kendini gözler önüne seren, ihtişamlı şehir yapılarını kullandığını söylüyor. Tetu, bu sayede zamanı göstermek için koleksiyonlarında ‘mimariyi’ sıra dışı mekanik yöntemlerle birleştirerek, kendi etkileyici mikro şehirlerini inşa edebilmeyi başarabilmiş gözüküyor…

Vortex’in tasarımında, birçok best-selling (en çok satan) saate hayat veren Parisli dizayn stüdyosu BBDC (Berra Blanquer Design Consultants) ile çalışılmış. BBDC’nin tasarım danışmanları, Vortex’i dekonstrüktivisit stilde tasarlanmış bir yapı olarak nitelendiriyor: “Bir yandan her şeyi alt üst ederken diğer yandan bunları tekrar düzenli bir şekilde yerine koyarak, bir nevi zamanı kendi yöntemlerimizle kontrol etmeye çalıştık.” diyor BBDC’nin tasarımcılarından Ludovic Blanquer.

Kelime anlamı “girdap” olan Vortex’i Guillame Tetu, 2005’ten bu yana ürettikleri en ilginç model olarak tanımlıyor ve bu anlamda geleneksel yöntemlerin sınırlarını zorlayarak, tasarıma önem veren saat meraklılarının ilgisini kendine çekebilmeyi hedefliyor. Sadece 88 adet ile limitli sayıda üretilmiş.

Vortex bir kol saatinden kesinlikle çok daha fazlası; çünkü her saat başında yeni bir görünüm kazanıyor. Hautlence’in sonsuzluk işaretine benzeyen logosu için geometrik bir terim olan Möbius Şeridinin (görünürde çift yüzü olan, aslında arka veya ön yüzü olmayan; tek yüzü ve tek kenarı olan şerit) sembolü tercih edilmiş. Vortex, bu logoyu kadranın merkezine yerleştirilmiş bir dakika ibresi olarak kullanıyor. Dakikayı gösteren yarı çemberin üzerinde her 60 dakika tamamlandıkça, bu ibre başa dönüyor. Paralelde, merkezdeki Mobius logosu da bir anda adeta canlanarak spin atmaya başlıyor ve dakika ibresi tekrar başa (sıfıra) gelene kadar hiç durmadan dönerek saate baş dönürücü bir görsel şov katıyor.

Saatin alt tarafında, her saat başı 60 derece dönen ve saatin eşapmanının (escapement) bulunduğu bir kafes mevcut. Sol tarafında ise, tank tekerlerini andıran, her bir saat dilimi için tek bir rakamı gösteren ve metal 12 kare parçadan oluşan bir palet sistemi var. Eşapmanın bulunduğu kafes her saat değişiminde 60 derecelik hareketini tamamlarken, bağlı olduğu palet sistemini de harekete geçirerek rakamları ilerletiyor ve bu şekilde saatin açıklık olan kısmından yeni zaman dilimini görebiliyorsunuz.

Ayrıca, kadranın sağ tarafında 40 saatlik bir güç rezervi göstergesi bulunuyor. Hautlence logosunu taşıyan kurma kolu ise kasanın tepesinde konuşlandırılmış. Saat ve dakika göstergeleri ise, karanlıkta ışık sağlayan Super-LumiNova özelliğine sahip.

Tasarım harikası fantastik bir makine…

Vortex gücünü, Concept d’Exception koleksiyonundaki HL2.0 serisinin yeniden tasarlanan ve yorumlanan otomatik in-house kalibresinden alıyor. Daha önceki modellerinde kasası boyuna uzun ve diktörtgen şeklinde olduğu için, ince bilekleri olan kişilerde hem görünüm anlamında hem de ergonomik anlamda rahatsızlık veren bir durum oluşturuyordu. BBDC’nin 52 x 50 x 17.8mm boyutlarındaki, 552 parçaya ev sahipliği yapan nispeten daha yatay hale getirilmiş kasasının dizaynı, bu sorunu tamamen çözmüşe benziyor. Çizilmez kristal camla çevrili, 120 gram ağırlığında titanyumdan yapılmış kasasının her bir yanından saatin eşsiz mekanizması izlenebiliyor.

Hautlence firmasının marka elçiliğini, bir maçta kendisine küfür ettiği için taraftarı tekmeleyerek 8 ay futboldan men cezası alan hırçın futbolcu Eric Cantona yapıyor. Hautlence’in, markanın yüzüyle bile vermek istediği mesaj bence çok açık: “Kuralları, sınırları aşmak”.  Bu bağlamda, tasarım harikası olan bir fantastik makine: Vortex’in  kendi zamanın ötesini bile aşıp, bu mesajı doğru yerlere ilettiğini düşünüyorum.

 

Manşet, SAAT, SON DAKİKA, YORUM

Related Posts

Comments are closed.

« »