FOUR SEASONS’da AŞK DOLU BİR GÜN…

16 Ocak 2015 15:36

Boğaz’ın eşsiz manzarasına hâkim Four Seasons Hotel Bosphorus ya da Tarihi Yarımada’daki özel konumuyla Four Seasons Hotel Sultanahmet, aşk dolu anlar yaşamak isteyen çiftler için cezbedici seçenekler sunuyor.

 

Four SeasonFS+HOTEL+BOSPHORUSs Hotel Bosphorus’un şık restoranı Aqua, Sevgililer Günü’nü bu yıl da yepyeni bir menü ile karşılıyor. Deniz mahsüllerinin ön planda yer aldığı lezzet şöleni, Baş Aşçı Sebastiano Spriveri’nin “Yabani mantarlı royal ve parmesan peynirli mereng” ikramıyla başlıyor. Spriveri’nin özenle hazırladığı menüde, başlangıç olarak; vanilya yağı ile oluşturulan ve yeşil elma püresi eşliğinde sunulan “Fırında deniztarağı” ile ara sıcaklarda pancar kreması, gorgonzola fondue ve altın tozu ile hazırlanan “Carnaroli risotto” yer alıyor. Tercihini kırmızı ya da beyaz etten yana kullanmak isteyenler için iki farklı ana yemek seçeneği ön plana çıkıyor. Fransız pasta şefi Ghislain Gaille tarafından özel olarak hazırlanan ve sevginin evrensel simgesi kalpten oluşan tatlı ise günün sonunda çiftlerin damaklarında unutamayacakları bir tat bırakıyor.

Her pazar Boğaz keyfi eşliğinde gerçekleşen brunch, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel konsepti ile hazırlanıyor. Çiftler, 15 Şubat Pazar günü “Love Brunch” ile yeni haftaya lezzetli anılarla başlayabilirler.

Four Seasons Hotel Sultanahmet

 FS+HOTEL+SULTANAHMET+FIREPLACEBaş Aşçı Savaş Aydemir, Seasons Restaurant’ta piyano müziğinin eşlik ettiği, dekoru ve romantik ambiyansı ile Sevgililer Günü için 4 bölümlü zengin bir menü hazırladı.

Şef tarafından özenle hazırlanan menü, kırmızı ve siyah havyar ile servis edilen “Kuşkonmaz” ile başlıyor. Ana yemek olarak sunulan Papardella makarnası ve “sous-vide” yöntemi ile pişirilmiş “Mezgit balığı” ise bu romantik geceyi gastronomik bir ziyafete çeviriyor. Sevgililer Günü için özel olarak hazırlanan tatlıların kişiye özel sunumu sayesinde ise aşıklar farklı lezzetleri paylaşmanın keyfini yaşayacak. Kadınların vazgeçilmezi çikolata ve orman meyvelerinin buluştuğu “Vanilya kreması, bitter çikolata cips kurabiyesi ve kırmızı orman meyveleri kompostosu” ile erkekler için hazırlanan “çikolatalı mus ve hindistancevizli ganaj” geceye yakışır lezzette bir final yapıyor.

 

SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »