EFSANEVİ YARIŞÇI BURT MUNRO’YA ÖZEL BAUME & MERCIER

8 Ocak 2018 14:30

Baume & Mercier Amerika’nın ilk motosiklet firması olan Indian Motorcycle ile ortaklığını duyurdu. Bu benzersiz iş birliğiyle iki marka, ikonik bir ruh yakalayıp bu ruhu çok yönlü bir saate dönüştürdü: The Clifton Club Burt Munro Tribute Limited Edition.

Sınırlı sayıda üretilen saat ile birlikte Baume & Mercier, hız kahramanı olan bir ikonu saygıyla anıyor,  efsane motosiklet yarışçısını onurlandırıyor. Bu otomatik kronograf model, Burt Munro’nun sıra dışı başarılarını anmak için, özel birtakım detayları barındırıyor. Bu detaylardan en göze çarpanı Munro’nun şanslı sayısı olan, kronografın saniye sayacındaki büyük sarı 35 sayısı. Bir sonraki detay ise, Indian Motorcycle Company ile özdeşleşen sülüğen rengini çağrıştıran, aynı zamanda Munro Special’in da rengi olan dana derisi kayışın ‘Indian kırmızısı’ rengi. Rekorun kırıldığı Bonneville Tuz Ovası’nı model alan kadran, kumlama ve gümüş renginde. Kronografın saniye ibresinin kontrbalansı ise, Indian’ın hemen tanınan “I” harfi. 44mm çapındaki paslanmaz çelik kasanın bezelinde 184 mph hız rekorunun işaretlendiği takometre cetveli mevcut. Saatin arka tarafında ise, toplam sınırlı üretim sayısıyla birlikte Indian’ın meşhur kızıl derili başlıklı logosu işli. The Clifton Club Burt Munro Tribute, Munro’nun ikonik rekorunu kırdığı yılı temsilen 1967 parça ile sınırlı üretildi. Bu sıra dışı saat ilk defa dünyanın en önemli motosiklet şovu olan EICMA’da Kasım 2017’de Milano’da görücüye çıktı.

Burt Munro ruhu ve efsanesi

Indian Motorcycle’ın kurucuları Gorge Hendee ve Oscar Hedstrom bisiklet yarışından heyecan duyuyordu, fakat benzinli motorlar icat edilince ikili, bu motorları bisiklet iskeletine oturtma fırsatını gördü. Indian hızla büyürken bu öncü adamlar “motosikletleri” alıp sınırları destansı maceralarda ve motordrome yarışlarında zorladılar. Indian Motorcycle kısa bir sürede hız rekorlarını kıran bir marka olarak ünlendi. En başında bile motosikletçiler heyecan arayan cesur kişiler olarak görülürdü; yüksek hızda motosiklet sürmenin ve yarışmanın coşkusu bugün de müthiş bir cazibe.

Baume & Mercier’nin saat üretirken ortaya koyduğu ruh neyse, Indian’ın da bütün enerjisiyle motosiklette temsil ettiği ruh da o. Burt Munro ruhu ve efsanesi, Indian Motorcycle’ın bütün başarıları arasından yalnızca kendisinin değil, genel olarak bütün motosiklet kültürünün kültürel dokusunun bir parçası.

 50. yıla özel Indian Motorcycle saati

Burt Munro’nun 1926’da satın aldığı motosiklet yalnızca 55 mph (88.51 km/h) hızla gidebiliyordu, motosikleti kulübesinde bunu izleyen 40 yıl boyunca modifiye eden ve artık 68 yaşında bir büyükbaba olan Burt, motoru ABD Utah’taki Bonneville Tuz Ovası’na götürdü. Burada 1000cc altı hız rekorunu 183.59 mph (294.5 km/h) ile kırdı. Ne var ki, Munro’nun oğlu John’un 1967 tarihli rekor belgesinde ortalama hızın yanlış hesaplandığını fark etmesiyle ulaşılan hızın aslında 184.087 mph (296.11 km/h) olduğu anlaşıldı. Resmi liste bu nedenle 47 yıl sonra düzeltildi ve rekor hala kırılabilmiş değil.

Baume & Mercier bu 50. yılı saygıyla anarak benzersiz bir saat tasarladı. Bu orijinal Indian Motorcycle saati, Baume & Mercier’nin taşıdığı bir değer olarak daimi arzuyu bünyesinde taşıyor; takan kişiye yeteri miktar cesaret ve kararlılık ile her şeyin mümkün olabileceğini hatırlatıyor.

Munro ruhu yaşatılıyor

Burt aramızdan 1978 yılında ayrıldığında motosiklet meraklılarının dünyası dışında nispeten bilinmiyordu. Vefatından 40 yıl sonra şöhretin kendisini takip edeceğini tahmin etmiyordu. Hikayesi o zamandan beri birçok nesil motosikletçiye ilham oldu. Hızlı olup rekor kırarak dünyada yalnızca bir iz bırakmak istiyordu. Herkesin hayalini kurabildiği ve Baume & Mercier tarafından değişmeyen bir dizayn saate dönüştürülen hikayesi, Anthony Hopkins’in başrolünü oynadığı 2006 yapımı ‘The World’s Fastest Indian’ filmi ile ölümsüzleşti. Zengin maceralarla dolu olan bir tarihi onurlandırmak ve sıra dışı anıları saygıyla anmak Maison için daima kıymetlidir. Bu sıra dışı Limited Edition saat ile Baume & Mercier sadece bir tasarım hikayesi değil, aynı zamanda -ve en önemlisi- tutkulu bir insanı ve bunu daimileştirmeyi anlatıyor. Bir dünya duyguyla dolu bu unutulamaz anların coşkulu hatıralarını saygıyla anan bir Maison üyesi olarak Baume & Mercier bu anmanın parçası olmaktan kuşkusuz gurur duyuyor. 

 

 

Manşet, SIHH 2018

Related Posts

Comments are closed.

« »