EDOX CEO’su Victor Strambini: KADIN KOLEKSİYONUMUZDA BÜYÜK YENİLİKLER YAPTIK

25 Mayıs 2015 11:01

2015 yeniliklerini Baselworld fuarında ziyaretçilerine tanıtan Edox’un CEO’su Victor Strambini, 2015 yılında yüzde 5 büyüme hedeflediklerini belirterek, “Bu yılki en önemli yeniliğimizi kadın modellerinde yaptık. Geçtiğimiz yıl yüzde 5 seviyesinde olan kadın saatlerini bu sene yüzde 35 seviyelerine taşıdık; yeni kadın koleksiyonumuz La Passion bunun bir örneğidir.” dedi.

İsviçreli az sayıdaki bağımsız saat üreticilerinden biri olan Edox, her yıl güncellediği sportif ve dinamik ruha sahip koleksiyonlarıyla saatçilik alanındaki uzmanlığını geliştirmeyi sürdürüyor. Firmanın bu yıl dikkat çeken en önemli yeniliklerinden biri ise kadın koleksiyonlarıyla ilgili. Önceki yıllara oranla bu sene kadın modelleri üzerinde yoğunlaşan Edox’un, 2015 koleksiyonlarının yüzde 30-40 gibi önemli bir kısmını kadın saatleri oluşturuyor. Geçtiğimiz yılı yüzde 9’luk bir büyüme ile kapatan firmanın bu yılki hedefi ise yaşanan global ekonomik durgunluk nedeniyle yüzde 5 civarlarında. Baselworld’de söyleşi yapma fırsatı bulduğumuz markanın CEO’su Victor Strambini ile Edox’un çalışmalarını ve İsviçre saat sektörünü konuştuk.

Edox olarak bu yılki yenilikleriniz nelerdir?

Yeni sezon için ilk olarak “La Passion” adında yeni bir kadın koleksiyonu hazırladık. La Passion, bütün bayiler ve ziyaretçilerimiz tarafından çok beğenildi. Bunun yanı sıra Delfin koleksiyonumuzda yer alan kadın ve erkek modellerinde yenilikler yaptık. Son olarak Hidro Sub koleksiyonumuz da bu yıl sergilediğimiz ürünlerimiz arasında yer aldı. Serbest dalışçı Christian Redl ile olan anlaşmamız devam ettiği için kendisine özel olarak ürettiğimiz saatlerde de başarılı yeniliklerimiz mevcut. En önemli yeniliklerimizi kadın koleksiyonlarında gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Daha önce kısıtlı bir kadın koleksiyonumuz vardı ancak bu yıl oldukça beğeni gören bir koleksiyonumuz oluştu.

Peki, şu an koleksiyonlarınızın ne kadarlık bir kısmını kadın saatleri oluşturuyor?

Şu an için koleksiyonumuzun % 30 – 40’nı kadın modellerinden oluşan ürünlerimiz oluşturuyor, ancak satış anlamında net bir rakam veremeyeceğim. Geçen yılki kadın modellerimiz toplam üretimimizin % 5’ini ancak oluşturuyordu.

Sizce hangisi tercih ediliyor; mekanik mi yoksa quartz mı?

Mekanik saat fiyatları ortada, tüketiciler eğer belirlenen miktarı ödeyebiliyorlarsa satın alıyorlar. 1.500-2.000 franga kadar çok güzel bir quartz saat yapıp satabilirsiniz, ancak o fiyatın üstünde bir quartz saati satamazsınız. Kadın koleksiyonumuz oluştuktan sonra rakamsal açıdan şunu söyleyebilirim ki modellerimizin % 30’u mekanik % 70’i ise quartz makineye sahip.

Dünya pazarı açısından baktığınızda hangi ülkelerde yükseliştesiniz? Reklam çalışmalarıyla ilgili olarak sürpriz marka yüzleri olacak mı?

Şu sıralar Almanya ve İsviçre’de satışlarımız epey yükseliyor. Satışlarımızda büyük oranda bir artış oluştuğu için bu bilinirliğimizi de olumlu anlamda etkiliyor. Reklam yüzü konusunda Christian Redl ile olan anlaşmamız devam ediyoruz. Onun dışında reklam yüzü olarak yüzme branşında olimpiyat şampiyonu olan İspanyol bir kadın sporcumuz var. Ayrıca bir de Japon bir marka yüzümüz var.   

İsviçre saat sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Kendinize rakip olarak gördüğünüz markaları gözlemlediğinizde hangileri listenin başında geliyor?

Sektörde önceki yıllar ile bu yıl arasında çok büyük değişiklikler olmadığını düşünüyorum. İsviçre saatleri sektör içerisindeki pozisyonunu koruyor. Kendi açımızdan baktığımızda ise, örneğin dalış saatleri gibi bir alanda kendimize rakip olarak Casio’yu görebiliriz çünkü farklı türde dalış saati seçenekleri bulunuyor. Bunun dışında herkes sektördeki pozisyonunu koruyor.

Ar – Ge çalışmalarınızla ilgili herhangi bir yatırımınız olacak mı?

Üretim konusunda şu an için böyle bir çalışmamız bulunmuyor. Bu yıl fabrikamızda yenilik çalışmaları yaptık; fabrikamızın üst katını düzenliyoruz. Sözünü ettiğim yer daha önce küçük bir fabrikaydı. Burayı önce tek kat olarak büyüttük, ardından da ofis kısmını üst kata taşımaya başladık.

Tag Heuer’in Intel ve Google’la olan iş birliği hakkında neler düşünüyorsunuz, sizin de bu yönde çalışmalarınız olacak mı?

Evet, iş birliği içerisinde olduklarını biliyorum ancak ne yapacakları konusunda bilgimiz yok. Birkaç saat üzerinde çalıştılar ama biz henüz göremediğimiz için ortaya ne tür bir sonuç çıkacak bilmiyoruz. Bu yüzden konuyla ilgili bir şeyler söylemek için çok erken. Ürünler pazara girdiği takdirde gelişmeleri biz de takip edeceğiz tabii ki.

Son olarak 2015 yılı beklentileriniz nelerdir?

2014 yılında ciro bazında % 9 oranında büyüme sağladık. Satış âdeti açısından büyümemiz ise daha yüksek oldu. Bu yıl ise İsviçre frangının yükselmesi ve Rusya’da yaşanan kriz nedeniyle hedefimiz % 5 oranında büyüyebilmek. Amerika, Avustralya ve Japonya’da ise diğer iki ülkenin tersine bir yükseliş söz konusu.

MEY Saat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yaman, EDOX CEO’su Victor Strambini

LA PASSION HYDRO SUB

 

Manşet, RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »