Dünyanın en Ünlü Yarışında bir Türk Takımı: ALVIMEDICA

16 Nisan 2014 15:21

Volvo Ocean Race’in (Volvo Okyanus Yarışı) ilk Türk katılımcısı olan Alvimedica’nın yelkenlisi, İngiltere Southampton’da düzenlenen törenle suya indirildi. Dünya çapındaki en prestijli spor etkinliklerinden biri olan Volvo Ocean Race’te yer alarak 1.5 milyar kişinin bir Türk markası olan Alvimedica’nın adını duyacağını belirten CEO Dr. Cem Bozkurt, “Bugün yelkenlimizi alarak, geri sayımı başlattık. Yarış yaklaştıkça bizim de heyecanımız artıyor” dedi.

Türkiye’nin girişimsel kardiyoloji alanındaki tek dünya markası olan Alvimedica, dünya çapındaki en prestijli spor etkinliklerinden Volvo Ocean Race’te (Volvo Okyanus Yarışı) kullanacağı yelkenliyi İngiltere Southampton’da düzenlenen törenle suya indirdi. Volvo Ocean Race CEO’su Knut Frostad, Alvimedica Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton ve CEO Dr. Cem Bozkurt’un da katıldığı törende yelkenlilerin yapım sürecine ve teknik özelliklerine ilişkin ayrıntılı bilgi verildi.

Volvo Ocean Race’te kendi adıyla ve yelkenlisiyle yer alacağını 30 Ocak’ta İstanbul’da yapılan bir basın toplantısıyla duyuran Alvimedica, yelkenlisini 11 Nisan’da Southampton Green Marine’de düzenlenen törenle suya indirdi. Team Alvimedica üyeleri Mark Towill ve Charlie Enright ile Takım Yöneticisi Bill Erkelens’in de katıldığı törende bu seneki yarış turu ve teknenin teknik özellikleri hakkındaki ayrıntılı bilgileri Volvo Ocean Race CEO’su Knut Frostad paylaştı.

Girişimsel kardiyoloji alanında faaliyet göstererek, hekimlere hastalarını hayata döndürmek için yardım ettiklerini belirten Alvimedica CEO’su Dr. Cem Bozkurt, şirket ilke ve özellikleri ile örtüştüğü için yelkeni 2 sene önce hedef spor olarak belirlediklerini anlattı. Cem Bozkurt, “Çalışanlarımızla kurduğumuz yelken takımımız yarışlarda gözle görülür başarılar elde etti. Şimdi amacımız gönül verdiğimiz bu spor dalının en yüksek liginde profesyonellerle yarışmak ve 1LEYLA_ALATON_CEM_BOZKURT_VOR,5 milyar kişinin takip ettiği bu zorlu yarış ile Alvimedica’yı dünya çapında daha geniş kitlelere tanıtmak. Yarış teknemizde Türk bayrağını dalgalandırmaktan ayrıca gurur duyacağızdedi.

Geçtiğimiz sene İtalya’da bir satın alma gerçekleştirerek, alanında Avrupa’nın en büyüğü haline geldiklerini, önümüzdeki dönem hedeflerinin ise Kuzey Amerika pazarına girmek olduğunu aktaran Bozkurt, “Hem iş hedeflerimizdeki tutkumuz, hem de şirket karakterimiz ile örtüşen bir platform olduğu için Volvo Ocean Race’teyiz. Teknoloji ve yenilikçiliğe önem veren, genç, azimli, cesur ve dikkatli yapımızla işbirliği içinde çalışıyoruz. Volvo Ocean Race’in ruhunda olduğu gibi, hedeflerimizi hep en yüksekte tutuyor, zorluklardan yılmıyor ve bunu güçlü bir takım oyunu ile başarıyoruz. Bugün teknemizi alarak, geri sayımı başlattık. Yarış yaklaştıkça bizim de heyecanımız artıyor” dedi.

Start 4 Ekim’de!

Üç yılda bir düzenlenen Volvo Ocean Race, Formula 1 ve Dünya Kupası’ndan sonra en çok takip edilen spor etkinliklerinden biri olarak biliniyor. Yelken tutkunlarının yanı sıra sporseverlerin de nefeslerini tutarak takip ettiği yarış, bu yıl 4 Ekim tarihinde başlayıp 27 Haziran 2015’te sona erecek. İspanya’nın Alicante limanında görkemli bir törenle başlayarak İsveç’in Göteborg limanında sona erecek olan yarış süresince takımlar, 40.000 deniz mili boyunca 20 metre büyüklüğündeki dalgalar, eksi 40 derecelere varan soğuk hava, buzullar, kuvvetli yağış ve rüzgarın yanı sıra, aşırı sıcak gibi zor şartlar altında mücadele verecek.

Takımlar, 9 ay süresince dört okyanusu ve beş kıtayı geçerek 10 farklı limanı ziyaret edecek. Volvo Ocean Race yarışçılarının uğrayacağı limanlar arasında İspanya (Alicante), Güney Afrika (Cape Town), Birleşik Arap Emirlikleri (Abu Dabi), Çin (Sanya), Yeni Zelanda (Auckland), Brezilya (Itajai), Amerika (Newport), Portekiz (Lizbon), Fransa (Lorient) ve İsveç (Göteborg) bulunuyor. Volvo Ocean Race bu yıl ilk kez Hollanda’nın Lahey şehrinde de pit-stop yapacak.

Team Alvimedica, Mark Towill (25) ve Charlie Enright (29) ile Volvo Ocean Race’in en genç yelken takımına sahip olacak. Takımın yöneticiliğini ise daha önce America’s Cup’ta yarışan Oracle Takımı’nın CEO’su Bill Erkelens yapacak.

Volvo Ocean 65 

Alvimedica’nın Southampten’da düzenlenen törenle suya inen yelkenlisi, yarışma komitesince bu sene alınan bir karar gereği tek tip olacak. Volvo Ocean 65 adı verilen teknelerin tasarımı ABD’deki Farr Yacht Design’da tamamlandı. Volvo Ocean 65’lerin gövde ve daggerboard’ları İtalya’daki Persico, güverte ve bileşenleri Fransa’daki Multiplast, içyapısı ise İsviçre’deki Decision’da üretildi. Bu parçalar İngiltere’deki Green Marine’de bir araya getirildi. Volvo Ocean 65’in üretim aşamasında 120’den fazla kişi, toplam 36 bin saat çalıştı. Volvo Ocean 65’lerin özel tasarımı sayesinde tekneden daha fazla görüntü alınabilecek ve internet üzerinden yarış daha rahat takip edilebilecek.

HABER, Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »