DÜNYANIN EN KOMPLİKE SAATİ: VACHERON CONSTANTIN

12 Ekim 2015 16:22

 

Vacheron Constantin, dünyanın en komplike mekanik saati Reference 57260’ı lüks saat meraklılarının beğenisine sundu.

Dünyanın en komplike saati, Vacheron Constantin’in Cenevre’deki merkezinde tanıtıldı. Référence 57260, hayal dahi edilemeyecek teknik yenilikleri ve komplikasyonları çift kadranda bir araya getiren bir başyapıt. 57 farklı komplikasyon ve 2800 adetten fazla parçadan oluşan mekanizmasına altın kasası ev sahipliği yapıyor. Yapımevinin 3 ustası, bu saatin tasarımı ve yapımının tamamlanması için 8 yıl çalıştı.

Geleneksel saatçilik ilkelerini buluşturan bu başyapıt XXI. yüzyıla imzasını atıyor. Söz konusu komplikasyonların arasında farklı takvimler ve çift göstergeli retrograde rattrapante chronograph da bulunuyor. Kalibresi ise, bütünüyle yeni. Tasarımda kusursuz ahengi yakalamak için bilinen en klasik komplikasyonlar bile yeniden çizilip, yeni bir yorumla değiştirildi. Projenin hayata geçirilebilmesi için, aşırı dozda hayal gücünün yanı sıra üstün matematik bilgisi ve mantık dışı bir ustalık gerekti. Yapım aşamasında araştırılan ve buna bağlı olarak geliştirilen yetenekler, saatçilik evrimi açısından 1920’lerden beri edinilen en önemli kazanım.

Bu 57 kompliksayon incelendiğinde, saat dünyası için bir ilk olan mekanizmalarla karşılaşılıyor. Saatin yapımının her aşamasında Vacheron Constantin’in yenilikleri keşfediliyor; her fonksiyonun içinde, saatin karakterini oluşturan geliştirilmiş bir uygulama var.

18 karat beyaz altından üretilen, iki tarafı da pürüzsüz biçimde cilalanmış zarif kasa, üç farklı pozisyonu olan kurma tepesine sahip. Saati kurduğunuz ya da ayarladığınız esnada, kasadaki pencereden tepenin hangi pozisyonda olduğu da görülebiliyor. Tepenin içindeki eş eksenli düğmeye basarak çift retrogradlı kronografı başlatmak, durdurmak ve sıfırlamak mümkün olurken, saat 11 pozisyonundaki düğme ise rattrapante (sahip olduğu iki kronograf saniye ibresi (üst üste) sayesinde aynı anda iki farklı ölçüme imkan tanıyan komplikasyon) kronograf fonksiyonunu aktif hale getiriyor.

Çağdaş mekanik saatçilik alanında büyük bir kazanım

Ankastre alarm butonunun saat 4 hizasındaki ölçülü boyutu dikkat çekici. Saatin iki yüzündeki yekpare gümüş kadranlar, dönerek işleyen alüminyum disklerle, ki burada öncelikli olarak hafiflik  göz önünde bulunduruldu, son derece uyumlu.

Teknik ve matematik alanındaki en komplike sistem olan ibrani perpetual takvim, çağdaş mekanik saatçilik alanı için en büyük kazanımlardan biri. Gregoryen (miladi) takvime göre temel farklılıkları ve döngülerin uzunluğu göz önüne alındığında, bir saatin içerisinde böylesi mükemmel işlevi olan ibrani perpetual takvim yapmak şimdiye kadar mümkün olmamıştı. Güneş yılı ile aya ait dönemleri birleştiren son derece karmaşık hesaplamalar işlevsel bir mekanizmada biraraya getirilmekle kalmadı üstüne üstlük mantıklı ve okunması kolay bir şekilde gösterildi. Çağdaş saatçilik alanında dahiyane bir tasarım olduğunu söylemek de abartılı olmaz. İbrani takvimi, aylar itibariyle kameri, yıllar itibariyle güneş esaslı bir takvimdir. Musevi bayramları, törenleri ve özel günlerin tarihleri bu takvime göre belirlenir. Miladi 2015 yılı, bu takvimde 5775 yılında denk gelir.

İbrani perpetual takvim, 19 yıllık metonik döngü üzerinde sıralanıyor, çünkü 19 yıl güneş yılının ve ay aylarının (lunar month) katına denk geliyor. Bu saat üzerindeki metonik döngü (altın sayı olarak da adlandırılır) saat 3 hizasındaki belirtildi. Her yıl için miladi takvimde gösterilen kutsal Yom Kippur tarihi, saat 6 hizasındaki her 19 yılda bir başlama noktasına dönecek olan retrograde ibresiyle gösterildi.

Güneş yılını ve 12 ay aylarının uygun düşüşünü muhafaza etmek için, 13. ay ilave etmek gerekti (Adar I) ki bu 19 yıllık döngü boyunca 7 defa tekrar edecek. Bu saatin içerisindeki mühendislik harikası mekanizma, yılın 12 aylık bir sene mi, yoksa 13 aylık mı olduğunu tespit ederek entegrasyonu sağlıyor (bunu saat 9 hizasındaki kronograf dakikalarının içinde yer alan 12/13 göstergesinin üzerinde bulunan ibre belirtiyor.).

İbrani takvimde aylar, ayın hareketine göre düzenlenmiştir ve her biri 29 veya 30 gün sürer. Heşvan ve Kislev yılın durumuna göre 29 veya 30 gün çeker. Kendini düzelten ibreli tarih göstergesi, Yom Kippur kesitinde ve saniyelerin etrafında bulunuyor.

Yom Kippur kesitinin altında bulunan gişede 4 rakamla, dünyanın yaratılış tarihi kabul edilen MÖ 3760’dan itibaren hesaplanan İbrani takvim tarihi görülüyor. İçinde bulunduğumuz yıl, 3760’a 2015’in ilave edilmesiyle 5775’dir. Yeni musevi yılıyla beraber, Eylül ayında 5776’ya geçilecek. Tişri, ibrani takvimin ilk ayıdır.

Roma rakamlı saat göstergesinin ortasında 4 farklı ay evresi ve ayın yaşını belirten bir ibre bulunuyor. Vacheron Constantin’in ayın evreleri göstergesi, sadece 1027 yılda bir düzeltilmeye gereksinim duyuyor.

Teknik açıdan üstün bir komplikasyon

Vacheron Constantin’in olağanüstü “Retrograde Rattrapante Chronograph”ının kurgusu ve tasarımı, tamamiyle yenilikçi. Şimdiye kadar hiç çift göstergeli “retrograde”i olan kronograf bir saat üretilmemişti.  Büyüleyici bir görüntüye sahip teknik açıdan üstün bir komplikasyon. Klasik “split-seconds chronograph” la aynı bilgileri veriyor ancak sunum şekli eşsiz. Saniye ibreleri aynı eksen üzerinde uyum içinde hareket ediyorlar, ancak işlevlerini karşılıklı 2 farklı sayaç üzerinde hiç karşılaşmadan yerine getiriyorlar. Durum böyle olunca, “ayrılmış” split-seconds chronograph diye adlandırmak da uygun olabilir. Bunu gerçekleştirmek için Vacheron Constantin tamamiyle kendi yapımı bir mekanizma üretti. Çalışır durumdaki kronografın sağlam ve kesin olması için, özel bir maddeden daha uzun ve daha ince kollar gerekliydi ki bu da saatin her detayının yüzlerce matematiksel hesaplamalar sonucunda kusursuzlaştırıldığını gözler önüne seriyor.

Kadranın üst sağ ve sol köşelerinde, kronografların bitiş bölümlerinin altında iki kollu göstergeler mevcut. Bir tarafta çan sesi, çalar saat alternatifleri ve uyandırma, diğer tarafta uyandırma sesi için güç rezervi göstergesi. Saatin 3 farklı çalar saat alternatifi var: Birincisinde, aynı sarkaçlı saatte olduğu gibi her 15 dakikada bir çalar saat devreye giriyor; sesi ise “Big Ben” kulesindeki çan sesiyle aynı. İkincisi gece sessizliği; saat 22.00 itibariyle sabah saat 08.00’e kadar otomatik olarak sistemi sessize alıyor. Üçüncüsü ise, istenildiği ana kadar sessizde kalan fonksiyon. Ayrıca, yüksek sesli ve kısık sesli 2 alternatif seçenek daha mevcut.

Saatin diğer yüzündeki kadranda başka farklı fonksiyonlar yer alıyor. Astrolojiyle ilgili göstergelerin yanı sıra 12 saat üzerinden dünyanın farklı saatlerini gösteren saat dilimi göstergesi, çift perpetual takvim ve benzersiz bir tourbillon. Kadranın üst yarısındaki mavi kart, saatin sahibinin ikametgah yerindeki gökyüzünün gece versiyonunu, takım yıldızları ve burçları gösteriyor. Yıldızlarla ilgili saat, 24 saatlik bir dış ölçekle hesaplanabiliyor.

Her ayın sonunda başlama noktasına geri dönen retrograde bir ibre, en dış kenarda bulunan Perpetual takvim üzerinde tarihi gösteriyor. Aylara ve haftanın günlerine ithaf edilmiş destekleyici 2 kadran gökyüzü haritasının etrafını sarıyor.  Gökyüzü haritasının hemen altında yer alan mini gösterge, artık yılların döngüsü içindeki 1’den 4’e kadar olan yılın hangisi olduğunu belirtiyor. Kadranın çevresinde astrolijiyle ilgili 3 ölçek bulunuyor ki belirleme, bir ucu güneş motifli altın bir kol tarafından yapılıyor. Bunlardan bir tanesinde yılın ayları ve onlara denk düşen günlerin sayıları, diğerinde burçlara göre bölünmüş, ilkbaharın ve sonbaharın gün-tün eşitliğini, yaz ve kışın gün durumunu gösteren yılın ayları ve son olarak 4 mevsim göstergesi var. Tourbillon’un hemen üzerinde zaman denklemini belirten bir kesit, iki yanından birinde güneşin doğuşunu ve günün uzunluğunu ölçen, diğer yanında güneşin batışını ve gecenin uzunluğunu ölçen göstergeler var; elbette bunlar saatin sahibinin ikametgah adresi temel alınarak hesaplandı. Saat 10 hizasında bulunan gündüz ve gece göstergeli zaman dilimi ölçer (12 saat üzerinden) GMT saatine göre 24 şehir ve ülkenin saat seçeneklerini sunuyor.

Son derece karmaşık matematiksel hesaplamalar ve bu hesaplamaların mekanizmalara yansıyan hali, uzman ekibin kapasitesini gözler önüne seriyor. Kadranın üzerinde tamamiyle yeni olan, 2 farklı okuma seçeneği sunan (gelenekesel miladi takvim ve ISO 8601 olarak bilinen profesyonel takvim) ibrani perpetual takvim mevcut. ISO sisteminin 400 yıllık bir döngüsü var ve işlevini 7 gün üzerinden yapıyor. ISO yılı 52 veya 53 hafta olabilir; yılbaşı bir perşembe gününe denk gelirse yıl 53 hafta olabilir ki bununla 5 veya 6 yılda bir karşılaşılır.

Tourbillon’un büyüleyici işleyişi kafesin üzerinden gözlemlenebiliyor. Aynı anda 3 yöne kayarak hiç durmadan dönen üç boyutlu küre, Vacheron Constantin ustaları tarafından tasarlanmış son derece şık bir mekanizma. Bu Tourbillon’un adı “Armillary”; çünkü “armillary” küresi adıyla bilinen, iç içe geçirilmiş halkaları ve daireleri olan bilim enstrümanını hatırlatıyor. Ve bu sebeple diğer tarafa yerleştirilmiş. Süper hafif alüminyum kafes, Vacheron Constantin’in amblemini taşıyor.

 

Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »