DÜNYANIN EN HASSAS SAATİ: ZENITH DEFY LAB

12 Aralık 2017 12:30

Saat endüstrisine kazandırdığı yenilikler ile adından övgüyle söz ettirmeyi başaran marka Zenith, GPHG 2017 İnovasyon Saat Ödülü kazanan Defy Lab modeli ile İsviçre saat endüstrisi tarihinde yeni bir sayfa açıyor. Geliştirilen devrim niteliğindeki mekanizma sayesinde Defy Lab, yalnızca günlük ortalama 0,3 saniye sapma oranı ile atölye dünyasının en hassas mekanik saati olma özelliğine sahip.

Zenith Atölyesi 152 yıldır mekanik saat üretiyor. 1865 yılında ileri görüşlü saat üreticisi Georges Favre-Jacot tarafından Le Locle’da kurulan Zenith, kronometrelerinin hassasiyetiyle ün kazanmış ve sadece yüz yılda, 2333 kronometri ödülü kazanarak mutlak bir rekor kırdı. Saniyenin onda birine çok yakın bir hassasiyette kısa zaman ölçümleri yapabilen efsanevi 1969 El Primero kalibreyle ünlü olan Atölye o günden bu yana 600 mekanizma varyasyonu geliştirdi. Bugün, Zenith saniyenin yüzde biri ölçümü yapan Defy El Primero 21 ve mekanik hassasiyete bambaşka bir boyut kazandırarak dünyanın en hassas saati olan 21’nci yüzyıl Defy Lab’in de dahil olduğu yeni ve büyüleyici zaman ölçümü perspektifleri sunuyor. Dinamik ve yenilikçi düşünmenin mükemmel geleneğiyle yeni ve güçlü bağlar kurarak gücünü artıran Zenith, hem kendi tarihini hem de İsviçre saatçiliğinin tarihini yazıyor.

Zenith, günümüzde farklı şekillerde ve komplikasyonlarda yaklaşık 52 farklı mekanizmayı üretebilecek kapasiteye sahip, bu da atölyenin uzmanlığını yansıtıyor. Bu işin uzmanları, 1969’da ilk kez tanıtılan, o zamana dek kimsenin görmediği ve kimsenin hayal bile etmediği otomatik kronografı üreten İsviçre saat atölyesinin köklerini çok iyi biliyor. O zamanlar hiç kimse 5 Hz salınım frekansını yani saniyenin onda birini ölçemiyordu.  Bu, saatçiliğin kutsal kasesiydi! El Primero mekanizması, Zenith’in yenilikçiliğe olan sonsuz bağını ve hassasiyet arayışını canlı şekilde yansıtan bir İsviçre saat üretimi efsanesi olarak biliniyor.

“Zenith, saatçilik sanatının geleceğini temsil ediyor.”

Zenith, GPHG 2017 İnovasyon Saat Ödülü almaya hak kazanan Defy Lab’i ve yeni rotorunu sunarak yenilikçilik ve araştırmayla olan bağlarını yeniliyor. Bu, Christian Huygens’in 17.  yüzyılda icat ettiği mekanik saatlerin çalışma prensiplerinin altında kalmayan bir icat.

Açıklama, Le Locle’daki Zenith Atölyesi’nde gerçekleştirilen ve Saat Departmanı Başkanı Jean-Claude Biver, Zenith CEO’su Julien Tornare, LMVH Saat Araştırma ve Geliştirme Entitüsü CEO’su Guy Sémon’un ev sahipliği yaptığı basın konferansında yapıldı. Bu yenilikçi saat, Guy Sémon tarafından yönetilen Saat Departmanı’nı oluşturan marka gruplarının farklı beceri ve tecrübeleri arasındaki etkili sinerji sayesinde geliştirildi.

Defy Lab ile İnovasyon Saat Ödülü alan Zenith için LVMH Saat Departmanı Başkanı Jean-Claude Biver, “Zenith ekiplerini ve LMVH Saat Departmanı’nın Ar&Ge ekiplerini kutluyorum. Zenith’e hizmet etmek için yarattıkları güçlü sinerji ile Zenith’in şu anda geleneksel saatçilik sanatının geleceğini temsil ettiğini gösterdiler ve doğruladılar.”  dedi.

Zenith’in CEO’su Julien Tornare ise, “Tüm ödüllerin arasında en değerli gördüğümüz bu ödülü aldığımız için gerçekten çok gururluyuz. Burada, Zenith’te, yepyeni bir başlangıç ruhu aşılamak ve markayı 152 yıl önceki kuruluşumuzdan bu yana itici güç olan yenilikle yeniden buluşturmaya kararlıyız. Bu gerçek bir ödül ve tüm çalışanlarımızın başarıyla çalıştığının bir göstergesi! Bir kez daha, Grand Prix d’Horlogerie de Genève jürisine ve tüm ekiplerime teşekkür ediyorum.” sözleri ile duygularını dile getirdi.

Defy Lab’e dair her şey… 

 • Defy Lab, 1675’te bulunan ve geliştirilen pandüllü balans prensibini bir evrim niteliğinde geliştirerek bünyesinde bulunduran ilk ve tek mekanik saat. Christian Huygens’in Fransa Kraliyet Bilimler Akademisi’ne duvar saatinde kullanarak sunduğu çift balans ve pandül (spiral pandüllü balans) prensibi 1675’ten beri rakip tanımıyor. Mükemmel bir şekilde geliştirilip mümkün olan en yüksek düzeyde optimize edilirken hiçbir zaman kendinden ödün vermeyip vazgeçilmez ve zamanın eskitemeyeceği bir hale geldi.
 • Monokristal slikondan yapılan (insan saçından daha ince detaylarla) ve monolitik bir bütün oluşturan yeni rotor, pandüllü spiral balansın yerini alıyor. Standart bir  regülatörün montaj, ayarlama, zamanlama, test etme ve yağlama gerektiren yaklaşık 30 bileşeni/ parçası, 0,5 mm kalınlığında (geleneksel kalınlık 5 mm) tek bir elementle değiştiriliyor.
 • Bu nefes kesen gelişmede frekans inanılmaz bir şekilde 15 Hertz, genlik +/-6 derece ve üç kat daha yüksek frekans olmasına rağmen güç rezervi 60 saat – El Primero’ya göre %10 daha fazla.
 • Bu frekans, saate neredeyse 10 kat daha yüksek, benzersiz bir doğruluk oranı sağlıyor. Yani günlük sapma oranı yalnızca 0,3 saniye. (COSC kronometer sertifikasının kriterlerinden biri ilk on test günündeki günlük ortalama oran: -4 saniye ile +6 saniye arası, yani günlük yaklaşık 10 saniye) Bu, güç rezervinin %95’ini koruduğunu gösteren bir performans düzeyi.
 • Dahası, 24 saatten fazla çalıştıktan sonra bile saat doğru kalıyor (Bu mekanik saatlerin enerjilerini ve dolayısıyla doğruluklarını kaybetmeye başladıkları süre). Bu yeni rotor güç rezervinin %95’lik kısmında aynı hassasiyeti koruyor.
 • Yağlamaya gerek yok: Temas olmaması, sürtünme ya da aşınma olmaması, dolayısıyla yağlamaya gerek kalmaması demek.
 • Sıcaklık etkenlerinden, yer çekiminden ve manyetik alandan etkilenmemesi, deformasyona ve/veya genleşmeye maruz kalan, bu yüzden hassasiyet kaybına uğrayan pandüllü balans yapılarının zayıflığını ortadan kaldırıyor. 
 • Defy Lab’in Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Komitesi için çalışan Besançon Gözlemevi tarafından verilen engerek başı amblemi taşıyan kronometer sertifikası da dahil olmak üzere üç sertifikası var. Termal davranış konusunda ISO-3159 standardı aşıldı: Günde 0,3 saniye ileri/geri ayar sapması / varyasyon ve Santigrad derece başına sapma oranı onaylandı ve tavsiye edilen düzeyden iki kat daha iyi çıktı. Son olarak, saat ISO-764 kriterlerini karşılıyor ve bu kriterleri 18 kat aşıyor, yani metre başına 88 Amper ya da 1.100 Gauss’a kadar dayanabiliyor.
 • Bu mekanizma yeni ufuklar açıyor ve yeni bir boyuta giriyor, Huygens prensibini farklı bir mekanik sistemle yeniden canlandırıyor.
 • Zenith, bu yenilik ve teknoloji kombinasyonunu çevrelemek üzere dünyanın en hafif alüminyum kompozitini, Aeronith’i seçti.
 • Son derece sağlam metal köpüğe benzeyen bu yeni malzeme özel bir yüksek teknoloji sürecinden geçerek geliştirildi ve yoğunluğu yalnızca 1,6 kg/dm3, yani titanyumdan 2,7 kat, alüminyumdan 1,7 kat ve karbon fiberden %10 daha hafif.

HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »