Dostlar Güvenli Ellerde…

5 Eylül 2013 13:43

İnsanoğlunun köpeklerle kurduğu bağ, doğadaki diğer canlılarla kurduğundan faklı olmuştur hep. Bu sadık dostlara evimizi açarken aynı zamanda onun eğitim sorumluluğunu da almış oluruz. Tıpkı bir aile ferdi gibi. Bugün özellikle sosyetenin en bilinen simaları için bu eğitimi veren bir isim var: Taner Gümüşgerdan.  Gümüşgerdan, TG Köpek Eğitim Merkezinde uyguladığı programlarla köpeklerin eğitimlerinin yanı sıra sahipleriyle olan iletişimlerini mükemmelleştirmeyi amaçlıyor.

Dostlar Güvenli Ellerde…İskoçya’nın başkenti Edinburgh’un adeta simgesi haline gelmiş bir heykel vardı kentin en görünür yerinde: Teriyer cinsi köpek Bobby’nin heykeli. Bobby’nin hikayesi bir sevgi ve sadakat hikayesidir. Sahibi John Gray’in mezarını 16 yıl, kendi ölümüne dek bekleyen bir sadık dostun hikayesidir.

İnsanoğlu için ev hayvanları arasında en çok sevilen ve tercih edilen hayvan yüzyıllar boyunca köpekler olmuştur. Onlar da sadakatlerini hiç esirgemeden göstermişleridir, tıpkı bu hikayede olduğu gibi… Bu özel bağ zamanla evrilmiş, dostlarımızla kurduğumuz iletişimin mükemmelleşmesini sağlayacak bir iş alanı yaratmıştır günümüzde: Köpek eğitmenliği.

Köpek sevgisinden eğitmenliğe…

Taner Gümüşgerdan köpeklere olan sevgisini bir mesleğe dönüştürmüş olanlardan. Babasının aldığı Alman çoban köpeğiyle kurduğu bağ, zamanla köpek eğitmenliği işine kadar uzanmış. Bu sevgiyi profesyonel bir işe götüren hikâye de Gümüşgerdan’ın evine hırsız girmesiyle başlamış. “Evime hırsız girdiğinin ertesi günü bir köpek edinme kararı aldım. Bir Doberman aldım ve ona askeri köpek eğitim kılavuzuyla eğitim verdim. Ardından bir arkadaşımın köpeğine eğitim verdim. Devamında o arkadaşımın veteriner hekimi beni çağırdı ve onun da köpeğini eğittim. Derken ismim duyulmaya başladı yavaş yavaş. Bir müşterim vardı, o beni farklı bir yere-lüks segmente- getirdi”. Bugün sosyetenin en bilinen simaları, dostlarını kendisine emanet ediyor.

Gümüşgerdan adı duyulmaya başladıkça bu işin daha profesyonel yapılması gerektiğine karar verip Amerika’da bir kursa katılmış.  50 kişilik grup içinde tek Türk olarak. Özel ilgi alanı olan dedektör köpeklere eğitim verebilmek için de ekstra bir eğitim alan Taner Gümüşgerdan bugün FBI, özel tim gibi yerlerden gelenlere eğitim veriyor. Ancak işi yalnızca bu profesyonel köpeklerle ve onları yönlendirecek personelle sınırlı değil. Petdog aile köpeklerine de eğitim veriyor. Ayrıca özel bir eğitim sistemi olan ve profesyonel köpek eğitmenliği okulu sahibi Randy Hare’in köpeklerini Türkiye’ye getirip satışını ve servis sağlayıcılığını da yapıyor.

Eğitimle ne amaçlanıyor?

Köpekler için eğitim kurgularken bütün davranış ve karakter sorunlarını ele aldıklarını ifade eden Gümüşgerdan, “Sadece otur kalk yat tarzı eğitimler vermiyor, aklınıza gelebilecek hemen hemen bütün davranış sorunlarıyla ilgili çözümleri üretebiliyoruz” diye ifade ediyor eğitim programlarını. Hangi köpeğin nasıl eğitileceğine gelince… Gümüşgerdan bu süreci de şöyle anlatıyor: “Irk ya da büyüklük- küçüklük üzerinden planlamıyoruz eğitimi. Köpeği görüyoruz, pozisyonuna bakıyoruz ve onun üzerinden gidiyoruz.”

Eğitim prensiplerinin ise, köpeğin öğrenmesi gereken şeyi “onun işine gelen şey” olarak kodlamasını sağlamak olduğunu belirtiyor ve bu prensibi şöyle özetliyor: “Köpekler için kullandığımız üç farklı zekâ var: Uyarlamalı zekâ, itaat zekâsı ve içgüdüsel zekâ. Üçü de kendi aralarında farklılıklar gösterir. Bazı köpek türlerinde, örneğin Border Collie cinsi köpekler gibi, itaat zekâsı gelişmişken bazıları da uyarlamalı zekâsını kullanır. Her ikisi için de ortak nokta şudur; ya işine gelenleri kolay komutla bağdaştırıp anlarlar ya da korktuğu için işine gelmeyen şeyleri yaparlar. Biz de eğitimde buradan yola çıkıyoruz. Benim istediğim şeyin köpeğin işine gelmesini sağlıyorum. Köpek de bu şekilde kolaylıkla öğreniyor. Köpeğin kişiyle ilgili bütün algısı, ona verilen her harekete dikkat edip sonuç çıkarması bir komuttur. Komutlar sadece sözel olmaz, yaklaşık %80 oranında görsellikle öğrenir.”

 Köpek eğitiminin felsefeni anlamak birinci kural…

Taner Gümüşgerdan, yaklaşık 3 aydan beri petdog ile ilgili programları farklı bölümlere ayırarak paket eğitimler hazırlamış. Örneğin tuvalet eğitimi için 3 derslik; davranış, karakter ve itaatle ilgili eğitim için 10 derslik yoğun bir paket sunuyor müşterilerine. Bu eğitimlerin en çarpıcı yanı da eğitimin yalnızca köpekle değil sahibiyle de yapılıyor olması. Örneğin bu paketi alan bütün müşteriler önce 2 ders teori almak zorunda. Çünkü öncelikle köpek sahibinin, köpek eğitiminin felsefesini anlaması gerekiyor.

Eğitimleri, eğitim yapılacak köpeğin evinde gerçekleştiren Taner Gümüşgerdan maksimum 6 kişilik seminerler de düzenliyor. Bu seminerlere köpeğiyle problem yaşayan herkes katılabiliyor.

Yeni köpek almak isteyenler de unutulmamış. Verilen 1 saatlik dersin sonunda kişilerin almayı düşündükleri köpeğin kendilerine uygun olup olmadığı kontrol ediyor. “Mesela bir Dalmaçyalı’yı evin içine oturtmak iyi değildir. Bu köpeğin çok uzun yürüyüşlere ihtiyacı vardır. Ancak bu koşulları sağlayacaklara öneririz. Bir Senbernar’ı kalkıp da güney cephesinde ve içinde klima olamayan bir dairede oturana önermeyiz” diyerek köpek sahibi olmak isteyenlerin yaşadıkları alanların seçimleri için belirleyici olduğunu vurguluyor.

Bir de köpek sahibinin fiziksel koşulları var ki bunun da köpek edinirken göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çiziyor Taner Gümüşgerdan: “ Golden Rottweiler almak isteyip benim anlatımlarından sonra başka bir köpek türü isteğine geçenler oluyor. Afili, kaslı bir köpeğim olsun diyorlar sonra ufacık bir köpeği alan oluyor. Çünkü onun için uygun olanı o. Bakıyorsun adamın görünüşüne çok şişman, hareketli değil; almak istediği köpekse en kaslı en hareketli köpek. O yüzden bu kişiye bu köpek olmaz. Bunu anlatıyorum insanlara. Bu konularda sahiplerden değil köpeklerden yanayım. Alınacak köpeğin iyi olması benim daha fazla gözettiğim bir şey.”

Köpek korkusuna son!

TG Köpek Eğitim Merkezinde yalnızca köpek eğitimleri değil köpek korkusunun nasıl yenileceğine ilişkin çalışmalar da yapılıyor.  Kişileri köpeğe alıştırmak için psikologla birlikte çalışma yürütülüyor. Psikolog kişiyi telkin ederken Taner Gümüşgerdan da o kişi için en uygun köpeği öneriyor, nasıl davranılması gerektiği konusunda asiste ediyor.

 

RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »