DANSI İLE MEST EDEN ÖZGEN, LONDRALILARA AŞK’I ANLATTI

13 Ekim 2015 14:56

Başarılı çalışmalarıyla beğeni gören ünlü Türk dans sanatçısı Özgen, Türk müziği ve muhteşem dans şovlarından oluşan “Aşk” isimli gösterisi ile Londralılara aşk dolu unutulmaz bir gece yaşattı.

Londra’ya özellikle birkaç defa gelenler şehrin sembollerine yaptıkları gezilerden sonra sanatsal farklılıklar yaşamaya çalışırlar. Bu kaçışların en güzeli de genç ve yetenekli sanatçıların ortaya koydukları performansları izlemektir. Çünkü bilirsiniz, izlediğiniz her oyun bir yeniliktir, bir farklılıktır.

Kıbrıslı ünlü Türk dans sanatçısı Özgen, geçtiğimiz yıl gerçekleşen dünya galasının ardından uluslararası alanda ses getiren “Aşk” isimli şovunu, tek gösterim için tekrar Londra’ya taşıdı. Bu gösterinin en güzel yanlarından birisi oyuncuların amatör İngilizlerden oluşması.

Ayrı bir özenle tasarlandığı belli olan göz kamaştırıcı kostümleri ile sahnede attıkları her adımdan büyük zevk alarak oynayan  42 kişilik kadro, izleyicilerine muhteşem anlar yaşattı.

Özgen’in yazıp, koreograflığını yaptığı ve bizzat rol aldığı Türk oryantal müziği, Roman havası ve Sufi müziği eşliğindeki harika bir dans gösterisine imza attı. Biletleri tamamen tükenen gösteri; aralarında Haringey Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyesi, Jennifer Mann, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkonsolosu Ülkü Alemdar ve İngiltere’nin dans sınavı heyeti olan UKA Dance kuruluşunun başkanı Ansell Chezan’ın da bulunduğu 300 seyirci ile yoğun ilgi gördü.

Gösteri, iki farklı aşk hikayesini konu alıyor. İlkinin hareketli bir Roman mahallesinde gerçekleştiği hikayede oyuncular renkli kıyafetleriyle hem grup dansları hem Saeeda’nın Rus Çingene dansının da yer aldığı keyifli sololarıyla eğlenceli bir açılış yapıyor. Sonrasında ise, kıskançlık ve karanlık bir tutkuyla gözü dönen iki Roman erkeği (Özgen ve Vivian Gayle), kendilerini baştan çıkaran kadın (Rosy Summerbell) için ateşli bir kavgaya tutuşuyor. İkilinin karşılıklı modern bale dansı; Türk oryantali, halk dansları, Roman havası ve sokak dansları figürleriyle harmanlanan heyecan verici bir bileşim ortaya koyuyor.

 20 farklı milletten oluşan sanatçılar, “Aşk”ı anlatmak için bir araya geldiler

Toplulukta, Özgen’den üç aydır eğitim alan başlangıç seviyesindeki öğrencilerden tam zamanlı profesyonel dans sanatçılarına uzanan bir çeşitlilik bulunuyor; fakat çeşitlilik bununla sınırla değil. Zira topluluk üyeleri 20 farklı milletten oluşuyor.

Gösteri baştan başa Türk müziği ile şekilleniyor. İki saat süren gösteride 50 farklı Türkçe şarkı yer alıyor. Zeki Müren şarkılarından Sezen Aksu eserlerine, Muhteşem Yüzyıl dizisi müziklerinden Çiftetelli, Kâtibim gibi Türk klasiklerine ve Gel Gör Beni ilahisine dek uzanan geniş bir müzik yelpazesi sunuluyor.

Gösteri sonrası konuşan Özgen, “Türk müziğinin ve dansının daha geniş kitlelerce duyulmasını istiyorum. Bu sebepten dolayı Aşk’a olan uluslararası ilginin gittikçe artmasını görmek harika. Aşkın evrensel bir konu olması dolayısıyla herkes iki hikayemizde de kendinden bir şeyler bulacaktır; fakat Türk kökenli olmayan birçok dansçı ve seyircinin bunu bizim kültürel geleneklerimizi görerek deneyimliyor olması adeta sihirsel bir durum.” dedi.

Kuzey Londra’nın ilgi gören tiyatro salonlarından birinde gerçekleşen bu eşsiz gösteri, yıl içerisinde İskoçya ve Japonya’daki sahnelere de taşınacak.

 

Manşet, SANAT

Related Posts

Comments are closed.

« »