Cipriani’den Özel Lezzetler

18 Aralık 2014 17:54

CiprianiCipriani, plazaların yoğun olarak bulunduğu Levent’te merkezi konumu, lezzetleri ve servisi ile dikkat çekiyor. Seçkin bir atmosferde klasikleşen lezzetlerle misafirlerini ağırlamayı ve iş stresinden uzaklaşmayı isteyen kişiler, iş dünyasına özel set menülerden veya arzuya göre a la carte menü üzerinden sunulan avantajlardan yararlanabiliyor. Cipriani’nin en bilinen klasikleri arasında Bellini ve Carpaccio geliyor.

Bellini: Köpüklü Prosecco ve dünyada, başta İtalya olmak üzere bazı Akdeniz ülkelerinde ender bulunan ‘beyaz şeftali’ püresinden elde edilen bu olağanüstü karışım; 1931’de Venedik’teki ilk Harry’s Bar’ın kurucusu Giuseppe Cipriani’nin mucidi olduğu kokteyle verdiği isimdir. Kokteyline bu ismi verirken 15.Yüzyıl’a damgasını vuran ressamlardan Giovanni Bellini’nin ‘St. Francis in the Desert’ adlı eserinde resmettiği Aziz’in üzerinde bulunan giysinin kendine has pembe renginden ilham almıştır.

Carpaccio: İşlenmemiş etin özel bir teknikle ince dilimlenerek hazırlanmasıyla elde edilen bu olağanüstü lezzet; sadık müşterilerinden Kontes Amalia Nani Mocenigo’nun pişmiş et tüketmesi doktoru tarafından yasaklandığında, ilk kuşak Giuseppe Cipriani’nin Kontes’in ihtiyacına anlık çözüm arayışıyla ortaya çıkar.  İnce dilimlenen etlerin üzerine şeritler halinde çapraz şekilde mayonezle dekore edilerek servis ettiği bu ‘kırmızı & beyaz’ tabağa; kontes yemeğin adını sorduğunda, eserlerinde bu iki rengi ağırlıklı olarak kullanan ressam olan Vittore Carpaccio’nun adını verir. Günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde sunumlarına rastlansa da, tüm Cipriani’lerde Carpaccio; aslına sadık kalınarak, sadece çapraz şekilde dekore edilen özel tarifli ince mayonez şeritlerle servis edilir.

Bellini Happy Hour

Perşembe ve Cuma akşamları saat 17:00-20:00 arasında The Istanbul EDITION’da hizmet veren Cipriani’de atıştırmalıklar eşliğinde ‘Bellini Happy Hour’ düzenleniyor. İş çıkışı haftayı seçkin ve samimi bir ortamda noktalamayı isteyenler bu özel lezzet için Cipraini’ye uğrayabilirler.

Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »