CARTIER’İN YILDIZI: CRASH SKELETON

15 Ocak 2015 16:05

Cartier’in sıra dışı tasarıma sahip Crash modeli, bir dizi komplikasyonun ardından iskelet formlu yeni görünümüyle SIHH 2015’te.

Cartier, 1967 yılında trafik kazasından esinlenerek tasarladığı Crash modeli ile saat dünyasında farklılık yaratmıştı. Modelin beğeni görmesinin ardından marka, Crash’ı yeni yorumlamalarıyla günümüze kadar taşıdı. Tasarım, son olarak Salvador Dali’nin “Eriyen Saatler” diğer adıyla  “Belleğin Azmi” olarak bilinen eserinden ruh aldı. SIHH’te sergilenecek olan yeni Cartier Crash Skeleton, çeşitli zorlu aşamalardan geçerek oluşturuldu.

Makinenin kasaya göre tasarlanması, saatin ön ve arka kısmında kullanılan safir kristal camda dikey/yatay kıvrımlar yaratmak gerekti. Son aşamada MC9618 kalibre iskelet mekanizma, Cartier’in asimetrik kadranına göre geliştirilip üretildi.

Kılıç formlu mavi ibreler, ustaca yerleştirilmiş Romen rakamları üzerinde geziniyor. Ana plaka ve köprüler Alman gümüşü; köşeleri ise özellikle parlatılmış. Elle kurum mekanizmalı saat, ikiz tulumbası ile 3 gün rezerv yapabiliyor. Estetik açıdan etki bırakan saat için, gri timsah derisi kayış tercih edilmiş. Crash Skeleton, 67 adet platin, 67 adet de pırlantalı platin olarak üretildi.

 

Genel, Sihh2015

Related Posts

Comments are closed.

« »