ÇARKLARI YÖNETEN ‘AKIL’

20 Nisan 2017 16:37

Akıllı saatlere olan mesafemi, bir mekanik sevdalısı olarak hala koruduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun sebebi; akıllı saatleri “akıllı bir kol telefonundan” farksız bulmadığımdan mıdır, yoksa bilinç altında bir yerlerde içinde yer aldığım saat sektörüne sekte vurma potansiyeli olarak gördüğümden midir? – Sonuçta cep saatlerinin yerini kol saatlerinin aldığı, mekanik saatlerin koltuğunun bir aralar quartz saatler tarafından sallandığı bir sektörden bahsediyoruz – Henüz, cevabını bulabilmiş değilim ama en son gelişmeleri ve modelleri takip etmemek elde değil…

Skagen’in Hagen modeli, tasarımsal anlamda markanın minimalist çizgisini korumaya devam ederek; akıllı saatlerin “şarj problemine” 4 ila 6 ayda bir değiştirilebilen pillerle çözüm bulmuş… Apple Watch 1, sizi sudan en fazla ellerinizi yıkarken veya yağmura yakalandığınızda koruyabiliyorken, Apple Watch 2 serisi 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine kavuşmuş… H. Moser & Cie firması, Apple’ın yaptığı saate tepki olarak “Swiss Alp Watch” isimli Apple Watch görünümlü mekanik bir saat üretmişken… Samsung, Samsung Gear S3 için Yvan Arpa gibi deneyimli bir saat tasarımcısıyla iş birliği yapmış… – Gerçi, kendi saat markasındaki modellerden birinde; bizzat kendi kanını akıtarak saatin kadranında yer vermiş, “Son of a Gun” isimli koleksiyonunu ise gerçek kurşun içeren modellerle donatmış. Yani tamamen aykırı tasarımlara imza atan Yvan Arpa ile birlikte çalışıldığı halde Samsung Gear S3 nasıl bu kadar sade bir görünüme sahip oldu, henüz çözebilmiş değilim – Tag Heuer Connected Modular 45, saat dünyasının duayeni diye bilinen Jean-Claude Biver’in firmaya geçici Ceo olarak atanmasıyla birilikte piyasaya sürdüğü, takıp/çıkarılabilen kayışları sayesinde, dijital bir saatten mekanik bir saate de dönüşebiliyorken… Artık daha fazla kayıtsız kalamazdım.

Evet, etkilendiğim noktalar var ama hala tam olarak akıllı saatler konusunda “işte olay budur” dediğimiz noktada olmadığımızı düşünüyorum. En azından bir mekanik saatseverler olarak. Şunu unutmamak gerekiyor; bir mekanik saatsever ayrıca da bir “saat” severdir; birden fazla marka ve modele dönem dönem aşerebilir.  Bir mekanik saat meraklısı, denemek için bir akıllı saat temin edebilir, lakin Apple Watch’u varken bir üst modelini sabırsızlıkla bekler mi? Ya da bir Samsung Gear S3’ü varken onun yanına, koleksiyonunda bir de Connected Modular 45’i eklemek ister mi? Buna çok emin değilim açıkçası.  Hele full transformasyona uğramayıp – saatin mekanik kasasını koruyarak – kayışının bir yerinde akıllı bir aparatla durumu idare etmeye çalışan modelleri hiç mevzubahis dahi etmiyorum. Onlara kamikaze modelleri diyorum; “ya tutarsalar” artık saat dünyasında tutmuyor maalesef, son tüketici bilinçlendi artık. Çünkü bilinçlenmesi de gerekiyor; tüm dünya genelinde ekonomik anlamda küçülme yaşanırken müşteriler, satın aldıkları ürünleri daha fazla “yatırım” gözüyle değerlendirmeye başladılar.  Düşününce, saat mikrodalga fırınlardan bile okunabiliyor… Zamanı okuyabilmek adına kimsenin artık bir zorluk çektiğini düşünmüyorum. Saatin bir araçtan çok aksesuara dönüştüğü de aşikâr.

Akıllı saatlerin en çok eleştirildikleri bir diğer eksik yönleri şu; tasarım anlamında da artık kişiselleştirilebilen ve farklı materyaller (altın / titanyum) kullanılarak karşımıza çıkmaya başladılar. Ama olay sanki biraz akıllı saatten de çıkacak ve “Black Mirror” televizyon dizisindeki gibi göze yerleştirilen ekranlardan gördüklerimizi kaydedip tekrardan izleyebileceğimiz veya derimizin altına entegre edilen sensörler sayesinde hasta olup/olmadığımızı anlayabileceğiz bir döneme girecekmişiz gibime geliyor. Ve bu dönemde benim kolumda yine bana eskiyi, işçiliği, duyguyu anımsatacak,  klasik model bir saat yer alacak hissiyatı var en derinde.

Haber: Mert KALAFAT

BASELWORLD 2017

Related Posts

Comments are closed.

« »