Breguet sözcüklere sığmıyor: Iddialı, incelikli, sıra dışı

10 Ekim 2013 16:18

Gemişten bugüne en özel, en ünlü isimler Breguet imzalı eserleri taşımak için adeta birbirleriyle yarışmışlar. Bu isimler arasında en sadık ve dikkat çekicisi hiç kuşkusuz Fransa Kraliçesi Marie-Antoinette olmuş.

Saat yapımcılığında özel bir yere sahip olan Breguet, teknik becerilerini ve estetik duygusunu mücevherlerde de yansıtıyor. Aslında Breguet saat tarihinin en aristokrat saat markası. 1775’ten bu yana marka, prestijli müşterilerinin gözünden kaçmayacak ışıltılı parçalar üretiyor. Bu parçalara “saatten” ziyade “sanat eseri” demek daha uygun hiç kuşkusuz.

Breguet, Marie Antoinette’ten Caroline Murat’a birçok ünlü ismin kolunda yer bulmuş, bulmaya da devam ediyor. Markanın bugün dünya çapında önemli bir yer tutmasının sebebi, yaratıcısı Abraham- Louis Breguet’in kaliteli saatlerin değerlendirilmesinde kullanılmış bütün standartların yaratıcısı olmasıdır. Breguet artık sadece tarihinden esinlenmiyor, sanatında çığır açan teknikleriyle de adından söz ettiriyor. Şirketin çalışmalarına hayat veren mobil düzenleme tekniği bugüne dek nadiren uygulanan bir tercih. Breguet sanatla mücevherin zarafetini yeni sınırlar aşarak buluşturuyor. Öyle ki sanatının boyutları mücevherlerin değerini aşmış görünüyor.

Sıra dışı Haute Joaillerie Crazy Flower

2010’da piyasaya çıkardığı Haute Joaillerie Crazy Flower sayesinde dikkatleri üzerine toplayan Breguet, adına yaraşır orijinallikte bir saat yarattı. Mobil düzenleme ile yarattığı bu pırlanta saat, bir çiçeğin açılan taçyaprakları gibi en küçük harekete tepki verebiliyor. Bugünlerde ise göz kamaştırıcı yeni dizaynıyla tamamı pırlantadan yepyeni bir Crazy Flower karşımızda. Saatin bileziğini süsleyen 120 pırlanta, göz alıcı ışıltısıyla Breguet’ten vazgeçemeyenleri büyülemeye devam ediyor. Ayrıca Crazy Flower’ın ortasında “ters” olarak düzenlenmiş 206 elmas, çiçeğin bombesini oluşturuyor. Kadranın kenarlarındaki 66 elmas kesimli pırlantayla saatin olağanüstü şıklığı tamamlanmış. Mobil düzenlemeyle takılan 193 baget kesimli elmasın bileğin tek hareketiyle canlanması saatin çekiciliğini arttırıyor ve karşımıza 76 karattan fazla pırlantasıyla yaratılmış sıra dışı bir Crazy Flower çıkıyor.

Dantel gibi işlenmiş bir Breguet; Breguet Marie-Antoinette Dentelle

Tarihten esinlenerek Breguet, Marie-Antoinette Dentelle saatini yeniden yarattı. Fransız kraliçesinin dantel tutkusunu göz önüne alarak mücevher saati beyaz altınlarla, adeta bir sanat eseri dokur gibi süsledi Breguet… Sedef kadrana doğru inen pırlantalar, saat ve dakika kollarının etrafını taçlandırıyor. Saat 6’yı gösterdiğindeyse 98 elmas kesimli pırlantayla kaplı küre 1.2 karatlık yakutla buluşuyor ve ortaya Breguet seçkinliğini gözler önüne seren bir “sanat –mücevher” kavuşumu ortaya çıkıyor. Saat 3’ü gösterdiğindeyse yine bambaşka bir şölen başlıyor; kurma kolu dantel süslemeyle son buluyor. Hepsi dantel görünümüyle bezenen elmas riviera kolye, bilezik, küpe ve yüzükten oluşan tasarımlar, bu harika saatin tamamlayıcısı oluyor.

SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »