BOĞAZ’DAKİ 600 TARİHİ YALIYA ASIL TALEP TÜRKLERDEN!

10 Ekim 2013 14:57

Ortadoğu, Azerbaycan ve Avrupa’dan İstanbul’a gelen yabancılar, Boğaz’daki tarihi yalılara yoğun ilgi gösterirken, asıl taleplerin Türklerden geldiği belirtildi.

Sektörün öncü firmalarından Space Gayrimenkul Kurucu Ortağı Filiz Çakmur, yabancıların çoğunlukla şirket merkezi ve otel yatırımı için yalıları tercih ettiğini vurgulayarak, Boğaz’daki yalılar ve artan taleplerle ilgili önemli bilgiler verdi.

Boğaz’da toplam 366 adet birinci ve ikinci derecede tarihi eser niteliği taşıyan yalı olduğunu ifade eden Filiz Çakmur, tarihi niteliği olmayanlar da dahil edildiğinde iki yakada toplam 600 yalı bulunduğunu iletti.

Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta ise 37 Tarihi Yalı

Yalıların fiyatlarını belirleyen en önemli etken bulundukları semt olduğunun önemini vurgulayan Filiz Çakmur, fiyatlarında buna göre ciddi ölçüde değiştiğini vurguladı. İstanbul’da son 10 yıldır, Boğaz hattı başta olmak üzere tüm gayrimenkullerin prim yaptığını söyleyen Çakmur; taleplerin sadece yalılarla sınırlı olmakla kalmayıp, şehrin merkezinde değerli lokasyonlar için de geçerli olduğunun ve yalılara asıl talebin Türk müşterilerinden geldiğinin altını çizdi.

Müşterilerin Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan, yüksek tavanlı yalılar tercih edildiği belirtilirken, özellikle İstanbul Boğazını gören yalıların yoğun ilgi gördüğünü iletildi.

 

YAŞAM

Related Posts

Comments are closed.

« »