BİRİNCİ SINIF KALİBRE ‘ELITE 6150’

17 Kasım 2015 16:24

Yeni  in-house kalibre Elite 6150, 1990’ların başında üretimine başlanan ve 1994’te “yılın en iyi mekanizması” seçilen dünyaca ünlü Elite kalibrenin modern versiyonu olarak dikkat çekiyor. Elite 6150; 42 mm çapındaki ince kasası, bombeli kadranı ve yalın hatları ile aradan uzun yıllar geçtiğinde bile güzelliğini koruyacak bir profil çiziyor.

Bünyesinde bulundurduğu üst düzey ustalık ve zanaatkarlıkla tarihi boyunca birbirinden komplike mekanizmalar üreten Zenith, bir yandan da hassas ve dayanıklı klasik makineler üretmeyi ihmal etmedi. 1994 üretimi Elite bunun en iyi örneği olsa gerek… Bu unutulmaz üç ibreli mekanizma seneler boyunca endüstrinin en güvenilir kalibrelerinden biri olarak kabul edilse de, markanın bir diğer mekanik şaheseri El Primero’nun dev gölgesinden kurtulamadı. Oysa 20 seneyi aşkın süredir sayısız ultra-ince saate hayat veren Elite bundan çok daha fazlasını hak ediyordu. Zenith, yeni hamlesiyle durumun farkında olduğunu gösterdi ve Elite kalibrenin profilini biraz daha yükseltmeye karar verdi. Ve hem 100 saati aşkın güç rezervi hem de daha gösterişli boyutu ile modern horoloji dünyasına uyarlanan Elite 6150, tamamen bu doğrultuda üretildi. Bir başka deyişle, dev marka Elite 6150 modeli ve içindeki yeni Elite kalibresiyle köklerine döndü.

Elite… Zenith tarihinin en önemli kilometre taşlarından biri olan bu isim, 21 senedir akla ilk olarak dayanıklı, güvenilir, dakik ve ultra ince kavramlarını getirdi. 1994 yılında tamamlanan ve efsanevi El Primero’yu bir anlamda “tamamlayan” ilk Elite mekanizması, aynı zamanda markanın tepeden tırnağa gerçek bir manüfaktür olduğunun da en somut örneğiydi. Öyle ki, Elite ve El Primero’nun yan yana gelmesi, İsviçreli markanın her kategoride en hassas mekanizmalara imza attığını göstermişti. Ne de olsa sayısız büyük markanın kendine ait bir “base” makinesi bile yokken, Zenith kendi tesislerinde iki mekanik saatçilik harikasına ev sahipliği yapıyordu…

Sektörde büyük yankı uyandıran Elite’in çalışmalarına 1991 yılında başlandı. Markanın ilk defa Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) kullandığı bu süreç üç sene sonra ortaya Elite’i çıkarırken, kısa süre içinde birçok farklı marka da mekanizmaya ilgi gösterdi. Uzmanlar özellikle çok yönlülüğünün ve olağanüstü inceliğinin altını çiziyordu. Seneler içinde her geçen gün biraz daha büyüyecek olan ayrıcalıklı makine, daha tanıtıldığı sene basın tarafından “yılın en iyi mekanizması” seçildi. Ancak bu süreçte her ne kadar farklı bir itibar kazansa da, hiçbir zaman saat tutkunlarının gözünde El Primero noktasına gelemedi. Kısacası, Zenith’in 20.yüzyılın ikinci yarısında horoloji tarihine geçecek iki mekanik şaheser üretmesi Elite’in şanssızlığı oldu! Ayrıcalıklı kalibrenin çok daha iyi noktaları hak ettiğini düşünen Zenith ise, bu sene Elite’i modernize ederek bir kez daha spot ışıklarını üzerine çekmesini sağladı.

Odak noktası: Temel değerler 

Yeni Elite 6150’yi bundan sonra üretilecek diğer varyasyonlar için de bir referans haline getirmek isteyen Zenith AR-GE ekibi, her şeyden önce mekanizmanın temel özelliklerine ve performansına yoğunlaşmış. İlk olarak makineye ikinci bir yay tamburu eklenerek orijinal versiyonda 55 saat olan güç rezervi ikiye katlanırken, böylece dört günü aşkın bir rakama ulaşılmış. Üretim sürecinde ikinci ana odak noktası ise orijinal inceliği korumak olmuş. 195 parçadan oluşan kalibrenin yalnızca 3.92 mm kalınlığında olması bu meydan okumanın da başarıyla sonuçlanmasını sağlarken, kalibrenin çapının ciddi anlamda büyütülmesi bu noktadaki ekstra avantaj olmuş. Zira bu sayede daha sonra üretilecek ve farklı fonksiyonlar taşıyacak diğer varyasyonlar için son derece uygun bir “ana zemin” yaratılmış. Tabii bir de orijinal versiyonda 9 pozisyonunda olan küçük saniye göstergesi yerine, merkezi saniye ibresi kullanılmış. Amaç ise çok açık: Genliği, hassasiyeti ve güvenilirliği arttırmak.

İnce ve zarif

Yeni Elite kalibreye ev sahipliği yapan ilk parça olarak tarihe geçen Elite 6150, markanın tamamen yeniden tasarladığı 42 mm çapında kasasında görücüye çıkıyor. İsviçreli marka için bir ilk olmasının yanı sıra bundan sonra sık sık kullanılacak olan bu boyut, zarif ve yalın çizgilerle bir araya gelince ortaya karşı konulması çok güç bir saat çıkıyor. 30 metreye kadar suya dayanıklı olan ultra-ince çelik kasanın arkası da bir o kadar etkileyici… Saat tutkunları, safir cam kasa arkasından saatte 28,800 frekansla çalışan Elite 6150’yi ve Côtes de Genève motifli rotorunu keyifle izleyebiliyorlar. Tabii ön tarafta da büyü devam ediyor. Gümüş tonlardaki bombeli kadran ve üzerindeki incecik ibreler, zarafet duygusunu mekanik saat âşıklarının iliklerine kadar hissettiriyor. Yine ince saat indeksleri de kadrana farklı bir derinlik veriyor. Bu minimalist ve etkileyici dokunuşlara, üç kez katlanan tokası ve kauçuk çizgileriyle birlikte timsah derisi kayış eşlik ediyor.

Zenith, yeni kalibresi Elite 6150 ile birlikte endüstride sahip olduğu manüfaktür konumunu ve in-house mekanizmalardaki üstünlüğünü bir kez daha ortaya koyuyor. Dayanıklılığı ve hassasiyetiyle bilinen tarihi kalibreye yapılmış modern dokunuşlar, aslında bir anlamda gelecek hakkında da önemli ipuçları veriyor…

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »