“Bir yaşam felsefesi” Jean Richard

10 Ekim 2013 14:24

Jeanrichard markası, 15 yaşındaki Daniel’in 1681 yılında başlattığı efsanevi bir başarı hikayesine sahip. Bu hikaye markanın tanıttığı yeni koleksiyonlarında hayat buluyor.

Jeanrichard, İsviçrenin tüm önemli markaları gibi, Alplerin soğuk rüzgarlarından doğmuş bir isim. Daha doğrusu bir markadan çok yaşam felsefesi, maceracılığını sindirmiş içine. Sizi geçmişe sürüklemesine izin vereceğiniz tam bir ‘Zaman Makinası’ adeta. 18 yy’da İsviçre Saat Ustalığının Le Locle’dan doğuşunun ismi: Daniel Jeanrichard.
Jeanrichard’ın öyküsü çok eskiye, 1665 yılında LeChaux-de-Fonds ve Le Locle arasındaki küçük bir köy olan Les Bressel’de Daniel Jeanrichard’ın doğması ile başlıyor. Daniel’in hayat çizgisi, 15 yaşında iken köylerinden geçen bir at eğitmeninin bozuk saatini tamir etmesi için ona bırakması ile değişmeye başlar.  Nasıl bir delikanlı olduğu bilinmez ama yeniliklere açık ve zanaatkâr olduğunu bu saatin üzerindeki çalışmasından anlayabiliyoruz. Genç adam saatin bütün parçalarını söker ve resimlerini çizer.  At eğitmeni saatini alıp yolculuğuna devam ettiğinde onun elinde temel şekiller kalır. Bu çizgiler üzerinden öğrendiklerini geliştirir ve öğrendiği bilgileri etrafındakilere aktarmaya başlar. Böylece Jura zanaatkârları ve çiftçileri nasıl saat yapacaklarını öğrenmeye başlarlar. Bir yıl sonra, 1681 yılında, kendi saatini üretir. Neuchatel bölgesinde 18 yy.’ın sonlarındaki saat ustalığını bulan öncü bir eğitmen olur. Bu bölgeye saat ustalığını tanıtır ve kendi parçalarını, araçlarını yapar. Daha sonra açtığı atölyesi ve çalışmaları ile saat endüstrisinde önemli bir devrime imza atar ve Le Locle bölgesinin saat ustalığı merkezi olmasını sağlar. Le Locle hala bu kahramanı büyük bir minnetle hatırlıyor. Şehir merkezinde postanenin önünde bir heykeli duruyor.
Şu anda PPR grubun içerisinde yer alan Jeanrichard markası, yeni çalışmalarını ve etkileyici felsefelerini tanıtmak için 19-20 Kasım 2012’de saat ustalığının tarihi merkezi olan La-Chaux-de-Fonds’a uluslararası basın toplantısı düzenledi. ‘Bir Yaşam Felsefesi’ adlı sloganları ile koleksiyonlarını dünya basınına tanıtmayı amaçlayan organizasyonun mükemmel havası daha ilk günden konuklarını sararken, Saat Dünyası dergisi olarak biz de bu tanıtımdaki yerimizi aldık. Terrascope, Aquascope, Highlands, 1681, Diverscope ve Aeroscope koleksiyonlarını tanımadan önce, sanki tarihin içerisine geçiş yapmışız hissini veren geziye bıraktık kendimizi.
Jeeplerle, Le Locle’den Bressels’a yolculuk başladığında saat ustalığın merkezine doğru seyahat de start almış oldu. Jeanrichard heykeli önünden geçen yolumuz, kısa bir şehir turundan sonra Jura’ya doğru yöneldi. Valle de la Sagne’da 60’lı yılların Jeep’lerinden inip, Daniel’in yaşadığı dönemin atlı arabalarına geçiş yaptık. Battaniyelerimiz sarılı olarak konvoy şeklinde, at nalı tıkırtıları ile ilerlerken, Alplerin soğuğu gece ile birlikte üzerimize çökmeye başladı. Vadide bizi bekleyen Daniel’in ustalığa başladı ev, yeşilliklerin içerisinde bahçede bizler için yakılmış odun ateşleri ile aydınlanıyordu. Dışarının soğuğundan korunmuş  küçük çalışma odası  tüm gazetecileri etkisi altına aldı. Uzun süre yerden kalkmayan karların sürdüğü gün ve gecelerde Daniel’in çalışmalarına ev sahipliği yapan bu oda şimdi onun hayatını merak eden biz gazetecilere aynı konukseverliği gösteriyordu.  Bahçedeki ateşi, İsviçre peyniri ve şarabın eşliğindeki sohbet, Alp havasını daha da içimize çekme imkânı verdi. Akşam yemeği hayli renkli geçti. Koleksiyonunun tanıtımından sonra Volvo Ocean Race 2012 yarışlarının şampiyonu Franck Cammas Okland’dan Skpe üzerinden bizimle, okyanusu geçerken neler hissettiğini, tutkularını  ve Aquascope kolleksiyonu  ile olan çalışmalarının felsefesini paylaştı.
Gece devam ederken, ikinci görüntülü bağlantı ise San Francisco’dan Aeroscope koleksiyonunun tanıtım yüzü Captain Chesley Sullenberger idi. “Sully”adı verilen bu ulusal kahraman 2009 yılında motorları arızalanınca kullandığı AirBus yolcu uçağını başarı ile Hudson Nehrine indirmişti.
Marka, tanıtım ortaklığı çalışması için önemli ve öncü olmuş isimleri tercih ettiği için, Highland koleksiyonu için ünlü İngiliz fotoğrafçısı Nick Brandt ile çalışma yürütüyor.
Ertesi gün rotamız, La Chaux-de Fonds’daki Villa Jeanrichard ve Uluslararası Saat Ustalığı Müzesi’ydi. Müze salonunda gerçekleştirilen toplantıda marka ve koleksiyonu tanıtımından sonra, Villa Jeanrichard’a geçtik.  Daniel’in o dönemde kullandığı malzemelerden oluşan müzesinde özenle saklanan atölye gereçlerini yakından inceleme fırsatı bulduk. Halen genç saat ustaları bu müzeye gelip çalışabiliyorlar, böylece 300 yıl sonra bile genç Daniel Jura’ya saatçiliği öğretmeye devam ediyor. Eski modelleri, yeni koleksiyonları ve genç ustalarda yaşattığı öğretileri ile Daniel Jeanrichard, bizi buradan uğurladı.

 

DOSYA

Related Posts

Comments are closed.

« »