Beyaz Saray’da Bir Saat… LOUIS MOINET

20 Haziran 2013 13:32

Beyaz Saray Mavi Oda’da yaklaşık 200 yıldır sessizce tarihe tanıklık eden Louis Moinet Masa Saati, günümüze dek 11 başkana zamanı göstermiş. 

louismoinet_whitehouse3-c71a8İçerisindeki eşyaları ve tarihiyle önemli bir yere sahip olan Beyaz Saray’da, İngiliz istilası sonucu yakılmasının ardından, 1814 yılında yoğun bir tadilat başlar. 3 yıl sonra kullanılabilir hale gelen saray için Başkan James Monroe, Fransa‘dan mobilya ve mefruşatlar ithal eder. Böylelikle; imparatorluk stilinde yeniden döşenen saraya, Louis Moinet’in saati de ilk adımını atmış olur. Üretimine 1806’de başlayan ‘Louis Moinet’, Amerika’nın 3. Başkanı Thomas Jefferson zamanından, günümüze kadar sarayda kalarak, gittikçe önem kazanır. Saat, tam 11 Başkanı ağırlayan Beyaz Saray’daki üç önemli odadan biri olan ‘Mavi Oda’da bulunmaktadır. 197 yılı deviren, bu nadide model, saat dünyasında da oldukça önemli bir yere sahip. Üzerinde bulunan; şiir, tıp, bilgelik, ticaret ve el sanatlarını temsil eden Roma Tanrıçası ihtişamı ve parıltısıyla dikkat çekmekte…

Beyaz Saray ile özdeşleşen saat üzerine birçok yorum yapılırken, 2001 yılında Hillary Clinton; Beyaz Saray’a baktığında içerisinde bulunan, saat, avize, resim hatta sandalyede ülkenin tarihini şekillendiren olayları gördüğünü ileterek, tüm eşyaların ve saatin önemini vurgular.

Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »