ARTILARI VE EKSİLERİYLE ‘BASELWORLD 2016’ NOTLARI

30 Mart 2016 10:56

Büyük randevu Baselworld 2016; saat, mücevher, pırlanta, değerli taş, inci, makine ve tedarikçilerinin yer aldığı toplam 141.000 m2’lik alanı ile bir sonraki yıla kadar kapılarını kapattı.  İlginin yoğun olduğu fuarda yaklaşık 100 ülkeden 1500 marka yer aldı.

2015 fuarından itibaren süren tedirginliğin ve umutsuzluğun bu yıl da genel platformda yayılan fısıltılarla devam etiğini söyleyebiliriz. Markalar yeni ürün ve koleksiyonlarla atılımlarından vazgeçmediler. Fakat daha önceki yıllara oranla daha az hayranlık uyandıran modellerle karşılaştık.

İsviçre’nin dünyaya ihracat yaptığı diğer sektörlerde; plastik, metal vs. ihracatındaki düşüşten en az saat sektörü etkilenmiş. İhracatta düşüş oranı ise, 2012 yılı ile aynı seviyelerde. Eksi % 3.3 oranında bir azalma izlendi.

İhracatın en dikkat çeken rakamları, kol saati ihracatının fiyat kategorisindeki sıralaması idi. Açıklanan bu rakamlara göre, en az düşüş 200 CHF altı saatlerde yaşandı.  En çok düşüş ise 200-500 CHF arasında görüldü.

Kol saatlerinin erkek modellerinde klasik tarza dönüş ve heritage modellerin fazlalığı dikkatlerden kaçmayacak kadar ağırlıktaydı. Bunun karşılığında da spor modeller, koleksiyonların azınlığını oluşturdu. Klasik kasa da tourbillon uygulayan firmalar yine fuarın gözdesiydi. Erkek saatlerinde kahverengi ve mavi kadranlar dikkat çeken renklerdi. Özellikle tonlamalardaki ustalık, kayış rengi uyumları önümüzdeki birkaç yılın modasını belirledi. Gri kadran ve şampanya renkli kadran renkleri ise, büyüyen kasa ölçüleri ile kadın saatlerinde değerli taşlarla güzel bir uyum sergiledi.

Fuar koridorlarında yer alan akıllı saatler ise, hemen hemen her markanın koleksiyonlarında lokomotif görevi üstlendi. Bazıları daha akıllı, bazıları ise daha spor odaklı iken mücevherli uygulamalarını da inceleme fırsatı yakalandı. Akıllı saat üretimlerinin daha da yaygınlaşacağını mekanizma üreticisi Soprod’un akıllı saat mekanizmasını tanıtmasından yola çıkarak rahatlıkla ifade edebiliriz.

2016 yılının Baselworld’ünü geride bırakırken önümüzdeki yıllın ülkemiz için daha istikrarlı geçmesini birbirimize diledik. Ama gözden kaçmayacak bir nokta kesinlikle dünyanın bir bölümü mutsuzken diğer bölümünün de tam refahı yakalayamayıp, ivmeyi yukarı taşıyamayacağıydı.

Fuarın yeniliklerini aslında bu sektörün içerisinde olanlar ve meraklıları için takip etmek hiç zor değil. Her yıl belirgin farklılıklar yapan büyük firmaların stant vitrinlerini izlemek yeterli. Bunlardan birisi tabii ki Rolex. Yeni kalibreleri 3236 ile Datejust 40’ı tanıttılar. Geçen yıl 3255 kalibre ile Crown hepimizin baş tacı olmuştu. Daha ince ve küçük kasaya sahip:40 mm

Rolex Daytona  ile beyaz altın, siyah seramik ve deri kayış uyumuna ise  ref. 116519LN ile devam ediliyor. Koleksiyonerler için Cosmograph Daytona modeli ideal. Daytona modellerinde bu yıl fazlasıyla edisyon görüyoruz.

Oris Diver 65 Carl Brashear Limitli edisyonunun öyküsü yine özellikle arkasında hikaye olan modelleri seven koleksiyonerleri çeken bir model. Birleşmiş Milletler Deniz Kuvvetlerinin ilk Afrika kökenli Amerikalı usta dalgıcı Brashear anısına üretilmiş. Hatta bu uğurda bacağının birini kaybetmiş bir asker. Sınırlı sayıda üretilen bu modeli bize kendi gibi asker olan oğlu  tanıttı.

Zenith’in muhteşem modelleri 2016 yılının gözdesi olacak ama bir ipucu vermemizi isterseniz; limitli ve özel kutusunda, dayanılamayacak kadar cazip sunumuyla gelecek modellerini ayrıca takip edin, kaçırmayın deriz. Diğer yandan, otomatik El Primero 4069 kronograf kalibreli Heritage Pilot Cafe Racer modeli de, havacılık mirasının en güzel hücrelerini barındırıyor.

Her yıl mutlaka ürünlerini zevkle incelediğimiz Chanel ise biz takipçilerinin yüzünü kara çıkartmayarak, erkek saatinde ilk kez kendi üretimi olan  kalibre kullandı. Tabii ki markanın asla vazgeçemediği Vendome simgesi ile genlerine olan bağlılığından asla vazgeçmiyor. Atölyelerinde çalışan 8 mükemmel usta tam beş senede Calibre 1’i üretmişler.

Bell&Rose ne yapmış diye soracak olursanız, cevabımız; “marka bizi bu yılda üzmedi ve şaşırtmaya devam etti” olacaktır. Tabii ki yine kare kadran ama daha konsept bir çalışma ile tasarlanmış. BR 03-92 AAEROGT ve BR 03-94 AEROGT . İhtiyaç duydukları konsepti ise farklı olarak kendi ürettikleri çok özel bir otomobilden almışlar.

Ulysse Nardin, Grand Deck Marine Tourbillon ile bizleri yine denizlerin hırçın dalgalarından mahrum etmedi.  Kadran gemi güvertesinin tahta görünümünden ilham alınarak tasarlanmış.

“Bu yıl geçen yıldan daha da durgun” fısıltıları ile fuar kapıların arkasında bıraktığımız birçok modelin ayrıntılarını Saat Dünyası dergimizin gelecek sayısında bulacaksınız.

Baselworld 2016, GÜNAY DEMİRBAĞ, Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »