BASELWORLD 2014’E YİNE ‘TAM NOT’

23 Mayıs 2014 11:25

Dünyanın en önemli saat-mücevher fuarı Baselworld 2014, bir kez daha başarı ile kapılarını kapattı. Açıklanan veriler ise en az fuarın göz alıcılığı kadar konuşuldu. İsviçre saat ihracatının 2014 ocak  ve şubat aylarında sergilediği tablo, geçen yıla oranla fazlasıyla memnun edici;  3.3 milyar yani 2013 ile kıyaslandığında % 6.8 oranında yükseliş kaydedilmiş.

Dünyanın en önemli saat- mücevher fuarı Baselworld 2014, başarılı  bir şekilde bu yıl da kapılarını kapattı. Saat Dünyası Dergisi ekibi olarak, fuar öncesinden itibaren Basel’deydik ve tüm gelişmeleri, yenilikleri sizler için takip ettik. Ayrıca Saat Dünyası Dergisi’nin  Baselworld Özel İngilizce sayısı 4. kez  dünya saat dergileri ile dağıtılmak üzere Media Center’daki yerini aldı ve Türk saat pazarına ilgi duyanlar tarafından kısa sürede tüketildi.

150.000 kişinin katıldığı fuar geçen yıla oranla daha nitelikli bir kalabalık ile ziyaret edildi.  1500 katılımcı, 40 ülkeden markalarını temsil ettiler. Bu miktarın %95’ini İsviçre saat sektörü oluşturdu.

Muhteşem sunumlar, özenle hazırlanmış stantlarda saat meraklılarının  başlarını tam anlamıyla döndürdü. Her yıl fuarda öne çıkan marka ve modeller oluyor. Bazı yıllarda tourbillon bazı yıllarda dalgıç saatleri derken organizasyon, önümüzdeki günlerin saat modasının altını başarı ile çiziyor. Ama her şeyden önemlisi fuara en çok değer katan unsur, markaların stantlarında showroom mantığı ile  kendi içerisinde bambaşka etkileyici-farklı dünyalar yaratmaları.

2013 yılı İsviçre saat sektörü geçen yıllara oranla daha zayıf geçtiği düşünülürken, İsviçre Saat İhracat verilerine bakıldığında küçük oranda büyüme gösterdiğini görüyoruz. 2012 yılına oranla, 21.8 milyar frank ile % 1.9 luk bir ivme kazandı. Bu oran 2011 yılında 19.3’dü.  2014 yılının ocak  ve şubat aylarında ortaya çıkan miktar ise fazlasıyla memnun edici;  3.3 milyar yani geçen yıl ile kıyaslandığında % 6.8 oranında yükseliş kaydetmiş.

İsviçre saat ihracatına sadece kol saati bazında baktığımızda, 2011 yılındaki büyümenin hala yakalanılamadığını ve oranın % – 3,6’larda kaldığını görüyoruz. Bu da sayısal olarak 28,1 milyon adet yapıyor. İhracattaki mekanik ve pilli saatler arasındaki oran ise 2010 yılından itibaren mekanik saatlerin yükselişi ile, 2013 yılında 16 milyar CHF aralığına erişti. Toplamda yapılan kolsaati ihracatı 20.6 milyar CHF, bunun 4.6 milyarını ise pilli saatler oluşturuyor.

2013 yılında, 200-500 CHF değerindeki kol saatlerinin  İsviçre saat ihracatında, birim olarak %14.2, değer olarak %12.7 oranında artış oldu.

Fuar sonrasında ise görüşler şöyle idi;

Fuar Katılımcı Komite Başkanı Jaques J.Duchene, Baselworld’ün geldiği noktadan ve katılımcıları taşıdığı konumdan memnuniyeti belirten her yıl yaptığı konuşmasında açıklıyordu. Bu yıl da bu gelenek bozulmadı ve fuarın sektöre kattığı ivmeden duyduğu mutluluğu ifade etti.

Fuar İsviçre Katılımcılar Başkanı, François Thiebaud,  “Baselworld’ün dünyanın en prestijli ve ayrıcalıklı organizasyonu olduğunu 2014 yılında da tescil ettirmiş olduk. Fuar süresince çıkan gazetedeki ayrıcalıklı hazırlanmış haberler hem gazetecilere hem de katılımcılara esin kaynağı oldu. Lüksün, yeniliğin, sıra dışı uzmanlığın kombinlendiği ve bunlardan katılımcıların, ziyaretçilerin maksimum fayda sağladığı bir ortam oldu.”

Tag Heuer CEO, Stephane Linder, “…gerçekten çok olumlu işler yaptık fuarda, farklı muhteşem bir yıl oldu. 2013 yılına oranla %50 lik bir artış elde ettik. İletişim ve iş için muhteşem bir platform oldu.”

Sowing CEO Michele Sofisti, “ Baselworld bizim için, hem ürün sunumunda hem de imaj olarak çok etkileyici geçti. Geçen yıla oranla randevularda ve oranlarda  Girard Perregaux ve Jeanrichard markalarımızda artış oldu.

 

BASELWORLD2014, Haber Bandı, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »