BAHARI KLASİK OTOMOBİLLERLE KARŞILADILAR!

24 Nisan 2014 18:06

96 klasik otomobilin katıldığı,  Klasik Otomobil Kulübü Geleneksel Bahar Rallisi sona erdi. Elif- Murat Şakar çifti 1973 model Mercedes Benz 350 SL ile katıldıkları rallide genel klasman dalında birinci oldular.

Klasik Otomobil Kulübü’nün ‘‘Geleneksel Bahar Rallisi”, Crowne Plaza İstanbul Asia, Viaport AVM sponsorluğunda19-20 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleşti.  2 etap olarak düzenlenen ralliye,  1940’lı modellerden, 1980’li modellere, hemen her markadan, her biri döneminin özelliklerini taşıyan toplam 96 klasik otomobil katıldı.

Crowne Plaza Kurtköy’den 19 Nisan 2014 Cumartesi günü, saat 11.00’de Start alan rallinin ilk günü Şile; 20 Nisan Pazar günü ise Ömerli etabıyla tamamlandı. Yarışmacıların yanı sıra, Klasik Otomobil Kulübü üyeleri, basın ve çok sayıda meraklının katılım gösterdiği etkinlik halkın da büyük ilgisini çekti.

Yarışta dereceye giren ekiplere ödülleri,  Crowne Plaza- Via Port tarafından düzenlenen gala gecesinde verildi.

Elif- Murat Şakar çifti 1973 model Mercedes Benz 350 SL ile katıldıkları rallide genel klasman dalında birinci oldular.

Elif- Murat Şakar çifti 1973 model Mercedes Benz 350 SL ile katıldıkları rallide genel klasman dalında birinci oldular.  Zeki Baştürk- Erdi Can Evren 1962 model VW KARMANN GHIA ile aynı klasmanda ralli ikincisi oldular. Rallinin üçüncülük kupası ise 1974 model PORSCHE 911 S ile Sinan Dündar-Orhan Arsel ekibine verildi.

Klasikler “Sanat Eseri” kategorisinde, Nart Sigorta tarafından sigortalandı.

Her birinin ayrı hikayesi olan, birbirinden güzel klasik otomobiller Şile yollarında nostalji rüzgarı estirdi. Mercedes,  Ford, Buick, aın Chevrolet, Merrcury, Plymouth, Cadillac, BMW, Alfa Romeo, Porshe, Doditroen, Volvo markalı ve herbiri adeta filmlerden, romanlardan, belgelesellerden fırlamış bu rengarenk otomobiller ralli için “sanat eseri”  kategorisinde “Nart Sigorta” tarafından sigortalandı.

Ralli Koordinatörü Hakan Ulusoy, “bu yarışta hız değil, disiplin ve kurallara uymak başlıca kriter !”

Rallinin ikinci günü rota bu kez Ömerli Barajı çevresi oldu. 16:30’da  finish noktasına gelmeye başlayan araçların öncelikle  performansları değerlendirildi. Ralli Koordinatörü Hakan Ulusoy; yarış öncesi verilen süre içinde, her iki etapta da kurallara tam olarak uyan  araçların değerlendirildiğini, bu yarışta hızın değil, disiplin ve kurallara uymanın başlıca kriterler olduğunu belirtti. Kulüp yetkilileri bu yıl katılım için yoğun talep olduğunu ve bu rallide ilk kez yarışan çok sayıda yeni araç ve ekibin olduğunu söylediler. Her geçen gün kulübe katılan  yeni üyeler ve araçlarla klasik otomobil tutkusunun giderek daha geniş kitlelere ulaşmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

24 yıldır faaliyet gösteren Klasik Otomobil Kulübü, amaçlarının; “Otomobillere, bilhassa döneminde belirli özelliklere sahip olan ve artık caddelerde pek rastlanamayan klasikleşmiş araçlara ilgi duyan, bunları korumak ve tekrar çalışır hale getirebilmek için uğraşı gösteren ve bu doğrultuda fikir alışverişinde bulunmak isteyen insanların bir araya gelmelerini sağlamak.”  olarak açıklıyor ve ilgi duyan herkese açık olduklarını belirtiyorlar.

Kısa Haber

Related Posts

Comments are closed.

« »