Ayrıcalıklı ve Büyüleyici… IWC

26 Mayıs 2015 11:42

Dengeli ve seçkin olarak nitelendirdiği Portugieser koleksiyonunun 75. yılını 75 adet ürettiği saatleriyle kutlayan IWC Schaffhausen, yenilikleri ile farkındalık yaratmayı sürdürüyor. Kendi atölyelerinde “in-house” üretimi saatleriyle mekanik tutkusunu üstün kılan markanın Ürün Yönetim Teknikleri Başkanı Walter E.Volpers ve Mekanizma Araştırma ve Geliştirme Başkanı Thomas Gaumann ile IWC’nin başarısını konuştuk.

Vasco da Gama, Bartolomeu, Fernao de Magalhaes (Macellan) gibi büyük denizcilerin yetiştiği Portekiz, Avrupa’nın güney batısında yer alan bir ülke. IWC ile bu ülkenin yollarının kesişmesi 1930 yıllarında Portekizli iki iş adamının Marine Chronometers modelini sipariş etmesi ile başlıyor. O günden günümüze dek bu modeller, IWC koleksiyon ailesi içerisindeki en kıymetli yerini Portugieser adıyla her yıl daha da genişleterek almayı başardı.

Muhteşem komplikasyonların yaratıcısı IWC, yaptığı her yenilikle dikkatleri üzerine çeken bir marka. 1985 yılında büyük usta Kurt Klaus’un Perpetual Calendar’ı icat etmesi, Grande Complication, split-second mekanizma ve UTC pilot saatini hatırlatmaya gerek yok sanırım. Portugieser Siderale Scafusia’yı da asla unutmamak gerek. Astronomik bir enstrüman olarak IWC’nin şimdiye kadar yaptığı en ayrıcalıklı ve büyüleyici modellerden biri.

Marka, bu yıl SIHH Cenevre’de, atölyelerinin üzerindeki gök kubbeyi birebir yaşattıkları stantlarında Portugieser koleksiyonun 75. yılını kutladı. 2015 yılında koleksiyon 2 yeni, altı adet Portugieser modeli ile çıktı ve saatçiliğe katkı sağlayacak önemli kalibreler tanıttı. Bu yenilikleri, markanın Ürün Yönetim Teknikleri Başkanı Walter E.Volpers ve Mekanizma Araştırma ve Geliştirme Başkanı Thomas Gaumann ile konuştuk.

Saat Dünyası okurları için kendinizi tanıtır mısınız?

Thomas Gaumann: Saat yapımcısı ve ustası olarak eğitim aldım. 15 – 16 yaşları civarında saat ile tanıştım. Böylece bu küçük parçalara hayran olup, ilgilenmeye başladım. Güzel ürünleri ve güzel teknikleri gördükçe saatleri sevdim.  Mühendislik konusunda Fransa, Almanya ve İsviçre’de eğitim aldım. Proje yönetimi konusunda çalıştım. Böylece çiziminden itibaren saatle ilgili tüm aşamayı görmüş oldum. Şu anda Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nün başındayım. Grubumuz, mühendis ve saat ustalarından oluşuyor. Bu takım, IWC için kendi atölyelerimizde in-house mekanizmalar yaratıyor.

Walter E.Volpers: Ben İsviçreli bir mühendisim. İş hayatımın ilk bölümünü Latin Amerika, Meksika ve Venezüella’da geçirdim. İkinci yarısında ise İsviçre’deyim. Altı yıldır da IWC için çalışıyorum. İlk beş yıl mekanizma parçalarının sağlanması amacıyla Tedarik Sorumlusu olarak görev yaptım. Mekanizmaları oluşturmak için gerekli parçaları yaratacak bir takımım vardı. 2014 yılının Ekim ayından itibaren Ürün Yönetim Teknikleri Başkanlığını yürütüyorum.

Bu yıl IWC Schaffhausen, Portugieser saat ailesinin 75. yılını kutluyor. Dolayısı ile bu yılın en gözde koleksiyonunu görmek için gözler Portugieser’e çevrildi. SIHH ve dolayısı ile bu yıl için yeniliklerinizden söz edebilir miyiz?

Thomas Gaumann: Ünlü bir mekanizma ile donatılan Portugieser, oldukça önemli artistler tarafından üretildi. Daha az bir kompleks mekanizmaya sahip Perpetual Calendar, okunması ve kullanması açısından rahat bir model.  IWC ailesinin en önemli modellerinden biri. Çalışmalarımızla mekanizma ve model gelişimlerinde bulunduk. 52 ailesine ait kalibrelerde değişiklikler yaptık. Hepsi in-house olarak üretildi; 4 ayrı kalibreye teknik yenilikleri entegre ettik. Bütün bu çalışmaların arkasında 10 yıllık bir geçmiş var.

İkonik tasarıma saygı niteliğinde ufak dokunuşlarla oluşturuldu. 52 kalibre ailesinin 7 gün güç rezervi var ve kendinden kurum. Yeni balansı ve iki adet bareli bulunuyor. Daha hızlı ve yeni teknolojik özelliklere sahip.

Walter E. Volpers: 52000 için rahatlıkla yeni jenerasyonun en iyisi diyebilirim. 4 değişik referans numarası ile ürettik. 52615 kalibre, devamlı takvimi olan çift aylı çok güzel bir parça. Ayrıca Portugieser otomatik modelini ürettik, en başarılı modellerden biri. Dengeli ve seçkin. Geliştirilmiş efsanevi pellaton kurma sistemine sahip ve daha çok seramik parça içeriyor. 7 gün güç rezervi var. Dakika tekrarı modelimizde çok fazla değişiklik olmadı. Portugieser Perpetual Calendar’ı ilk kez tanıttık. Sıra dışı teknolojik gelişmelere sahip. Dijital olarak günü ve ayı gösteriyor. 45 mm’lik kasasının içerisinde artık yıl, kronograf, flyback fonksiyonları da var. 75. yıl için 75 adet olarak üretildi.

Ailenin en sportif modeli Portugieser Yacht Club Chronograph ise, 75. yıl anısına biraz daha küçük üretildi. Aldığımız geri dönüşümler sonucunda 43,5 mm’lik kasası ile bu yıl çıktı. Kauçuk kayışlı ve kendinden kurum mekanik, kronograf. 6 bar su basıncına dayanıklı. Daha dengeli ve şık bir görünüm içerisinde.

2015 Portugieser yılında IWC’nin geliştirdiği Annual Calendar diğer ilgi çeken komplikasyonlardan biri…

T.G:  2015 yılının lokomotif koleksiyonu diyebiliriz. Eski modeli ile aynı yüze sahip fakat içerisindeki teknoloji tamamıyla yeni.

Bu yenilikleri yapmak yaklaşık kaç yıl sürdü?

T.G:  Yenilikleri geliştirip, sonuçlandırmak yaklaşık üç yıl sürdü. Tabi bu süreç içerisinde müşteri servisi, pazarlama, parça üretimi gibi birçok bölüm beraberinde düşünülüp, hareket edildi. Sadece mühendislik aşaması bir yıl kadar sürdü. Tüm çizimlerden sonra bir araya getirilen prototip test edildi. Bunun üzerinde yapılan diğer çalışmalar geliştirildi. Daha sonra ciddi bir üretim aşaması planlandı. Bu kadar büyük bir çalışma; sabırlı, bilgili ve iyi bir takım çalışmasının sonucunda ortaya çıktı. Bunların hepsi temel çalışmalar, yıllık takvim ve devamlı takvim de ekleyebiliriz. Stratejimize göre değişebilir. Ana mekanizmaya değişik fonksiyonlar ekleyebiliriz.

Sayın Walter E. Volpers, siz IWC’de işe başladığınızdan itibaren kaç kalibrenin yaratım aşamasında bulundunuz?

W.E.V: IWC’nin 59000, 89000 kronometre kalibrelerinin ve şu anda 52000 kalibrenin içerisinde yer aldım.  Yaklaşık 5 yıldır IWC’deyim ama bu benim ilk tanıtımım. Portugieser üzerinde çalışmış olmaktan çok mutluyum. Özellikle birlikte 75. yılı kutlamak benim için büyük onur. Kalibre 52000 ailesinin çok basit, sade ve net bir görüntüsü var. Horlogeri açısından üstün mekanizmalar yerleştirdik. Bunu tüm IWC aileleri için söyleyebilirim. IWC sahibi olmak farklılıktır.

IWC’nin bu yıl yaptığı yeniliklerle saatçiliğimize getirisi, katkısı nedir?

W.E.V: IWC, “duygu”dur. IWC’den konuştuğunuz zaman duyguları ifade edersiniz. Çok güzel saatler, mükemmel saat teknikleri üretiyoruz. Kompak kasalar içerisinde inanılmaz yenilikler yaratıyoruz. IWC’yi almış olduğunuzda tarihi de alıyorsunuz. Portugieser ailesi de bu duygulara sahip bir koleksiyon. IWC horlogeri ile muhteşem bir tasarımı sunuyor.

T.G:  2015 Portugieser yılı, fakat bunun yanı sıra IWC’nin gelecekte yapacağı şeylerin ilk basamağını da oluşturuyor. Yeni bir fabrikamız var. Burada geleceğe yönelik her şeyi hazırlıyoruz. Üst düzey kompleks, dakika tekrarı, devamlı takvim, sideralle, tourbillon’da yeni çalışmalar olacak. Giriş seviyesinde de, kendi atölyelerimizde üretilen mekanizmalar konusunda da çalışmalarımız var. Şu anda prototip aşamasında ama bir süre sonra tanıtılacak.

Bu yıl kendi atölyelerinizde mekanizma yapımı hız kazandığına göre diğer firmalara da mekanizma sağlayıcısı durumuna gelecek misiniz?

T.G:  Şimdiye kadar mekanizma satışı bizim ana işimiz olmadı. Konsantrasyonumuz her zaman saat satışı üzerine oldu.

Diğer markaların modellerine baktığımızda kadranda ay fazı uygulamalarının yoğunluğu dikkati çekiyor…

W.E.V: Ay fazı saate estetik açıdan  farklılık getiren bir uygulama. Kadranın görüntüsünü birden üç boyutlu hale getiriyor. Bu yüzden firmalar bu görsellik üzerinde oynamayı seviyorlar. Ayrıca mekanizma konusunda da çok güzel bir komplikasyon. Ve sanat da içeriyor. Çift ay uygulamaları ise daha büyük komplikasyonlar gerektiriyor. Saatçilik tarihinde de astrolojik bilimlerden yola çıkılarak uygulamalarda bulunulmuş. Ay fazı uygulayarak kadranda ayrı bir bilime yer veriyorsunuz.

Kendi atölyenizde üretime ağırlık vermenizin anlamını, bundan sonra daha da kompleks ürünler göreceğimize yorabilir miyiz?

T.G:  Basic olarak nitelediğimiz mekanizmalarımız çok miktarda. Tabi ki dayanıklı, kaliteli ürünlere devam edeceğiz ve diğer yandan daha kompleks saatler de üretimde yerlerini alacak.

Manşet, RÖPORTAJ

Related Posts

Comments are closed.

« »