AY FAZLI 10 LÜKS SAAT MODELİ

4 Mart 2020 16:34

LANGEMATIK PERPETUAL

Komplike saat modellerinin en göz önünde olan özelliklerinden biri de ay fazı, ay yüzü, ay evresi veya moonphase  dediğimiz komplikasyonudur.  Gökyüzündeki ayın günlük hareketlerini bileklerimize taşıyan modellerin bazıları ise tam ay yüzeyi deseni bazen ise küre yapısını kullanarak daha da büyülü bir farklılık sunuyor.

Ay yüzü komplikasyonu, bilinenin aksine saatçilikteki en eski uygulamalardan biridir. Genellikle alt bir bölümde yer alan disk üzerinde ayın durumları açıklıktan dönerek gösterilir. Böylece ay fazı her gün değişerek sergilenir. Bazı uygulamalarda döner disk üzerinde iki ay çizimi yer alır ve kadran üzerindeki açıklıktan yine dönme hareketi ile ifade edilir. Günümüzde ise bu uygulama artık tam bir küre üzerine ayın tüm yüzeyinin oyulması ile de uygulanan, bir birinden yaratıcı ve mükemmel çalışan modellerin tasarımlarıyla da var ediliyor. Ay fazlı modellerin büyük bir kısmı günde iki kez yaptığı hareketle ayın durumunu gösterir. Bir kısmı ise nadir de olsa 12 saat yerine tam gün kullanarak da çalışır.

Saatin ay evresi, bir ayı 29 gün, 12 saat, 44 dakika ve 2.8 saniye olarak hesap ediyor ve döngüsünü bu süre içerisinde tamamlıyor. Bu hareket de 29.5 güne karşılık geliyor.

Komplike saatler, bazen “astronomik ay evreleri” olarak adlandırılan çok daha karmaşık ve hassas bir sistem içerir ve Ay diski 135 dişli çarktan oluşur. Bu mekanizmanın hassasiyeti, gerçek ay döngüsü arasındaki farkı 122 yılda bir güne düşüren 29 günlük, 12 saatlik ve 45 dakikalık bir diskten oluşuyor.

Sizler için saat modellerinin ay fazlı modellerini derledik.

1-A.LANGE & SÖHNE, LANGEMATIK PERPETUAL HONEYGOLD

Langematik Perpetual,  2100 yılına kadar her gün tarihi doğru gösterecek olan bir model ve sadece 100 adet limitli olarak üretildi. Kendinden kurum kalibresi zero-reset mekanizması ile balköpüğü rengi kasası içerisinde sunuluyor.

Sadece A. Lange & Söhne tarafından kullanılan malzemeler özellikle seçildiler.  Lange’e özel olan bal köpüğü rengindeki kasası diğer altın alaşımlarından çok daha da dayanıklı. Çerçeve ve göze çarpan kayış pabuçları, bir ayna efekti oluşturmak için parlatılmışken, konturlu kasanın orta kısmı düz fırçalama ile tamamlandı. 38,5 milimetrelik çapındaki saat sadece 10,2 milimetre kalınlığında ve bileğe rahatça oturmasını sağlıyor.

 Masif gümüş kadranının yüzü, parlatılmış ibreler ve bal rengi altından uygulanan Roma rakamlarıyla oldukça güzel bir zıtlığı yakalıyor. Ayrıca uygulanan rakamların etrafındaki alt kadranlar, kadranın üç boyutlu etkisini artırıyor. Bal-altın tokalı koyu kahverengi timsah deri kayışı, tasarımın daha dengeli olmasını sağlıyor.  Langematik Perpetual’in sürekli takvimi ayların farklı sürelerini ve artık yılları hesaplayabiliyor.

Haftanın günleri ve gündüz / gece göstergesi saat 9’da bir alt kadranda gösteriliyor. Saat 3’te ay ve bunun biraz altında, artık yıl göstergesi yer alıyor. Saat 6 konumundaki üçüncü bir alt kadran küçük saniyelere ve ay evresine ev sahipliği yapıyor. O da uzun süreli bir zaman periyodunu yansıtıyor. Sadece 122.6 yılda bir, bir gün düzeltme yapılmasına ihtiyaç duyuyor.

2-JAEGER-LeCOULTRE, RENDEZ-VOUS MOON SERENITY

Görkemli arka fonun üzerinde beliren Ay evreleri… Size bir randevunuzun yaklaştığını hatırlatan gizemli yıldız motifi… Dalga dalga yayılan mavilik ve ışıldayan pırlantalar… Adı sakin, huzurlu bir ruh halini akla getiren saatin içindeki otomatik mekanizma… Rendez-Vous Moon Serenity modelinin değerli pembe altın versiyonu Jaeger-LeCoultre Manüfaktürü’nün saat yapımcılığı ve mücevhercilikteki uzmanlığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

 Mavilik okyanusundaki Ay Evreleri  Rendez-Vous Moon Serenity, saten finisajlı yıldız haritasının üzerine yerleştirilmiş sedef Ay evresi göstergesiyle birlikte tepeden tırnağa mavi tonlarında bir model. İç kadranın büyüleyici maviliğinin üstünde, ışık altında parıldayan zarif altın yarı-küreler yıldızlı bir akşamda gece göğündeki takımyıldızlarının görüntüsünü yaratıyor. Rendez-Vous koleksiyonunun simgesi indeksler, güneş ışını finisajlı kadranın alt kısmına doğru neredeyse tamamen gözden kayboluncaya dek yavaş yavaş küçülüyor. İndeksler alt kadranın üst kavisini oluştururken, ölçülü nezaketleriyle gözümüzü, yenilenmenin sonsuz döngüsünü tekrarlayan bu ihtişamlı gece balesine odaklanmaya davet ediyor…

 Aynı ölçüde değerli ve hassas  Bezel adeta 62 parlak kesimli pırlantadan oluşan bir taçla çevrili. Her kıymetli taş, diğer taşların yanındaki yerini almadan önce büyük bir hassasiyet ve titizlikle seçildi. Hercai bir kelebek misali kadranı turlayan gizemli yıldız, yaklaşmakta olan randevunuzun zamanını gösteriyor. Parlak yıldız, tüm muzipliğiyle hiç sezdirmeden saatin ve koleksiyonun adının tam olarak bu nedenden seçildiğini bize hatırlatıyor. Rendez-Vous Moon Serenity’nin kalbinde 265 parçası safir kristal kasa arkasından görülebilen otomatik mekanizma Jaeger-LeCoultre Calibre 935 yer alıyor. Pembe altın Rendez-Vous Moon Serenity saatinin her iki yüzü yol boyunca yoldaşlık edecek yıldızlarla birlikte seyahat etmenin dayanılmaz çekiciliğini yansıtıyor. Bu modern saat, çizgilerindeki saflık, dış hatlarındaki ve materyallerindeki rafinelikle Grande Maison’un Nadir El Sanatları Atölyesi “Métiers Rares”®’inin seçkin kombinasyonunun eseri.

3-BOVET RECITAL 2

Markanın adeta bir imzası olan eğimli yazı masası şeklinde kasası ile  Bovet Manufacture’ın son zaman makinelerinden Resital 27, kış ve yaz zaman dilimlerini ayarlayabilecek zaman dilimi sunuyor.  Saat üç ve dokuz konumlarına yerleştirilen iki farklı zaman dilimi ile seyahat kolaylığı sağlıyor.

İkincil zaman dilimlerinin her biri geleneksel 12 saatlik kadranda saat ve dakika olarak yer alıyor. Gündüz / gece göstergesi, sabah ve öğleden sonra arasındaki karışıklığı önlüyor. İki kadran arasındaki açıklığın arasında ibreler tarafından belirtilen saat dilimine karşılık gelen şehrin adını görüntüleniyor. Bovet, bu diskler ile şehirleri özelleştirme imkânı da sunuyor. Böylece 24 adet şehir arasından üç farklı şehrin zaman dilimini takip edilebiliyor. 6 konumunda ay yüzü yer alırken farklı zaman dilimlerini gösteren 2 küçük kadranının ortasında da gündüz ve gece göstergelerine yer verildi.

46.30 mm çapındaki modelin tüm fonksiyonları 17DM04-3FPL kalibreli elle kurum mekanizması ile hayat buluyor ve 7 günlük bir güç rezervine sahip.

4-BVLGARI, OCTO ROMA GRANDE SONNERIE PERPETUAL CALENDAR

Baselworld 2019’da tanıtılan Bvlgari Octo Roman Sonnerie Perpetual Calendar  mekanizması yaratımının en başından itibaren ince düşünülmüş ayarlar içeriyor. Yeni model, Bvlgari’nin İsviçre mekanik ve horolojik uzmanlığına hâkimiyetini mükemmel bir şekilde özetleyen modern bir başyapıt.

Marka bugün, 2, 3 ve 4 çekiçle (Grande Sonnerie) bu uzmanlığa hâkim olan vurmalı saatler arasında yer alıyor. 8 adet limitli olarak üretilen Octo Roman Sonnerei Perpetual Calendar, karbon siyah kasası içerisinde ay fazı tüm şıklığı ile duruyor. Kendinden kurum mekanizması, 48 saat güç rezervi ile çalışıyor.

5-ULYSSE NARDIN, MARINE MEGA YATCH

Ulysse Nardin, Marine Mega Yatch Dünya’nın uydusunun, 3D boyutu ve Ay’ın evrelerinin gösterilmesi modelin ayrıcalığını arttırıyor.

Marine Mega Yacht  30 adet limitli olarak üretildi. Platinyumdan yapılan model, gemi pervanelerinden esinlenen kafesle donatılmış dönen bir tourbillona sahip. 3D “grandfeu” emaye kadrana ev sahipliği yapıyor. Ayrıntılı kadranında Ay yüzü, gelgit göstergeleri ile yer alıyor. Saatin mekanizması  37 mm’lik çapa sahip, elle kuruluyor ve 504 bileşenden meydana geliyor. Saatte 21,600 titreşim hızında 80 saatlik güç rezervinden yararlanıyor, tourbillon saatte 60 devirle hareket ediyor İlk görevi, Ay’ın evrelerinin üç boyutlu bir sunumunu yapan analog saat ekranı. Mevsimsel faktörlerin yanında belirli bir konumdaki gelgitlerin boyunu gerçek zamanlı olarak gösteren bir mekanizmaya sahip.

Kurma kolu aracılığıyla ayarlandığında konumu, aynı Chadburn telgrafı ekranında olduğu gibi saat kordonu tarafından açılan pencerede hesaplanıyor. Saatçilik her şeyden önce bir sanat türü olduğu için çapa, saban demirine benzeyen modern bir tasarıma sahip ve zincire bir çapa halkası ile bağlı. Bu tümüyle dekoratif amaçlı gibi gözükse de, çapa aslında, güç rezervini göstermek için kurma kolunun hareketine cevap veriyor. Mümkün olduğunca gerçekçi olmaya gayret eden Ulysse Nardin, saat 12’yi gösterdiğinde görünecek, gerçek minyatür bir ırgat mükemmelleştirdi. Kurulum mekanizmasına bağlı bir dizi tekerliğin eylemi aracılığıyla ırgat, kurulum tamamen tamamlanmış olsa dahi, çapanın yükselişini göstermek için dönmeye devam ediyor.

Sekstant ve deniz kronometresi aracılığıyla denizde boylamı ölçmek amacıyla GPS ve diğer seyir yardımcısı sistemlerinin kullanılmasından beri Ulysse Nardin’in araştırma ekibi modern Mega Yacht sahibinin ihtiyaçlarına yoğunlaştı. Bu model özelinde ise cevap, Dünya’nın uydusunun, 3D boyutuna indirgenmiş kusursuz sunumu yardımıyla Ay’ın evrelerinin gösterilmesi oldu. Özel bir etki yaratmak amacıyla yüzey, yüksek titizlikle yapılan oyma sonucu, Ay’ın gerçek yüzeyini anımsatıyor. İki yarı küreden oluşuyor: biri mavi PVD (yeni ay dönemi boyunca) diğeri ise üretildi. Ara pozisyonda Ay evresi ve gelgit hacmi göstergesi, kolun saat yönünün tersine çevrilmesi kolun bir dönüşü dört güne denk geliyor.

6-HERMES, ARCEA-U L’HEURE DE LA LUNE

Klasik bir horolojik komplikasyonun sıra dışı bir ifadesi olan Arceau L’heure de la lune saati, Hermès saat yapım uzmanlığının orijinal bir yorumunu sunuyor. Beyaz altın bir kasa ile çerçevelenen mekanizmasını özenle korunuyor. Sedef kakmalı göktaşı ve aventurin uydu kadranlarının yarım küre uydularının yüzdüğü bir kozmosu oluşturuyor. Bu görüntüler, güney üste ve kuzey altta olmak üzere hareket ediyor. İki var olan ayın üzerinde yer alan lake kadranlarda saat ve dakika göstergeleri yer alıyor.

Hermès’in orijinini temsil eden at, hayal dünyasına zarif bir şekilde koşuyor. Saat 12’de, ay “hayalperest tasarımcı” Dimitri Rybaltchenko tarafından yaratılan bir Pegasus ile süslendi. Dolunay, kanatlı atın tasviri, sihir ve gerçekliğin birleştiği iki dünya arasındaki bir geçişe işaret ediyor. Öte yandan, saat 6 konumunda, ayın kuzey yarım küreden görünümü, yüzeyinin gerçekçi bir tasviri ile modelin içerisine taşındı.

7MONTBLANC HERITAGE PERPETUAL CALENDAR LIMITED EDITION100

Montblanc Heritage Perpetual Calendar, 3, 6 ve 9 konumlarında yer alan büyük sayaçları sayesinde saat, dakika, gün, tarih, ay, ay evresi ve artık yılı son derece okunaklı bir şekilde gösteren yepyeni bir üretim mekanizması olan kalibre MB 29.22’ye sahip. Sadece mekanizmanın geliştirilmesi üç yıl sürdü ve maşa kullanan çoğu sürekli takvimli modellerin aksine sadece çarklardan oluşuyor. Bu özellik de kullanıcının saati her iki yönde tepe ile kolayca ayarlamasını sağlıyor.

Yeni Montblanc Heritage Perpetual Calendar, 48 saatlik güç rezervine sahip kendinden kurmalı bir mekanizma ile destekleniyor ayrıca seyahat ederken özellikle ihtiyaç duyulan kullanımı çok pratik  çift zaman fonksiyonu ve 24 saat göstergesi ile donatıldı.

Sınırlı sürüm için 18K kırmızı altın veya normal sürüm için paslanmaz çelik seçenekleriyle 40 mm’lik bir kasa kullanıldı. Kasanın zarafeti, zarif kavisli boynuzlar, kubbeli safir cam ve simli-beyaz kadranla vurgulanıyor.

8-CHRONOSWISS, FLYING REGULATOR NIGHT & DAY LIMITED EDITION 

Avantgart el yapımı gloşe ile sofistike bir şekilde dekore edilmiş kadran, modelin güzelliğini  belirgin hale getiriyor.  Tüm kadranına dalga deseni uygulanması markanın  Lucerne’deki Chronoswiss üretim evinde elle  özenle yapıldı.  

Chronoswiss Regulator Night & Day, alışılmadık  tasarıma sahip gündüz / gece göstergesi saat  9 pozisyonunda sergileniyor. Yarım kubbeye gömülerek ve titanyum ile parıltılı metalik bir görünüm verilmiş. Gece tarafındaki yıldızlar, Super-LumiNova kaplamaları sayesinde karanlıkta parlıyor. İbrelerde ve indekslerde bulunan parlak beyaz malzeme, geceleri optimum okunaklılık sağlanmasına da yardımcı oluyor. Gündüzü gösteren tarafı ise daha açık mavi. Tek başına kadran tasarımı toplam 19 bölümden oluşuyor.

Renk açısından, paslanmaz çelik bir kasayla tamamlanan mavi ve gümüşün zarif kombinasyonuna odaklanıyor. Sınırlı sayıdaki 50 saatin gece / gündüz göstergesinin alt kısmı titizlikle elle boyandı ayrıca aynı bölgede limitin kaçıncı üretimi olduğu belirtiliyor.

Flying Regulatör Day & Night ayrıca saat 3 konumunda 3 günlük bir tarih göstergesini sunuyor. Saat 6 konumunda,  alt kadran yoğun bir görünüm sergiliyor. Kurma kolunu kullanarak gündüz / gece göstergesi ve tarih ayarı rahatlıkla yapılıyor. Koleksiyonda üç tasarım daha mevcut: mat siyah galvanizli kadranla birleştirilmiş zarif kırmızı altın ve mavi veya gümüş kadranlı sportif bir paslanmaz çelik kasa.

9-H. MOSER & CIE , ENDEAVOUR PERPETUAL MOON CONCEPT AVENTURINE

Endeavor Perpetual Moon Concept Aventurine modeli ile H. Moser & Cie., ay fazını kadranında marka DNA’sına uygun olarak yorumluyor. Kararlı ve çağdaş H. Moser ve Cie, şimdiye kadarki en şiirsel komplikasyonu yeniden yorumlayarak sundu. Göz alıcı ay fazı, tüm görkemiyle saat 6’da büyük bir pencereden sergileniyor. Endeavor Perpetual Moon Concept, her 1027 yılda yalnızca bir günlük sapma ile var olan en doğru ay evrelerinden biri olarak tasarlandı. Çelik kasası lacivert kadranına ev sahipliği yapıyor ve zamanı yaprak şekilli ibreler ile ifade ediyor. Model limitli sayıda 50 adet üretildi. Kasa ölçüleri 42 X 13.1 mm. Mekanizması elle kurum HMC 801 kalibre ve çift bareli ile 7 günlük güç rezervi ile çalışıyor.  Aligator deri kayışlı model tasarım çizgileri hem geleneksel hem de çağdaş görünümünü birleştiriyor.

10-FREDERIQUE CONSTANT,MOONPHASE MANUFACTURE

Frederique Constant, Moonphase Manufacture modelinin yeni versiyonunu yeni bir kalibre ile sundu. FC-712 kalibrenin Côtes de Genève bir çok komplikasyon barındırıyor.

Frederique Constant’ın otomatik kalibre serisine yeni eklenen FC-712, Moonphase Manufacture modeli,  ikonik FC-700 kalibre serisinin ay takvimi ve takvim fonksiyonlarının ayrılıp iki farklı gösterge üzerinde yeniden tasarlanmasıyla gelişti. Bu kalibrede her iki fonksiyon da tek bir tepe aracılığı ile yönetiliyor. Şeffaf kasa kapağı sayesinde makine üzerindeki meşhur Perlage ve dairesel Côtes de Genève usulü zarif işçilik gözler önüne serilir. Bu kalibrenin mükemmelleştirilmesi markanın AR-GE departmanının ve saat ustalarının iki yıllık çalışmasının ürünü.

Saatin gümüş veya lacivert renkli kadranlar ile pembe altın kaplama ve çelik kasaların farklı kombinasyonlarından oluşan üç farklı versiyonu bulunuyor. 42 mm çapındaki kasa üzerinde safir kristal cam mevcut. Safir kristal aynı zamanda saatin kasa kapağı olarak da kullanılmış olup bu sayede FC-712 kalibrenin özenli işçiliği gözler önüne seriyor. 38 saat güç rezervi sunan bu modelde ay takvimi göstergesi saat 3 hizasında yer alırken takvim göstergesi saat 9 hizasında yer alıyor. Üzerinde baskılı Roma rakamları ve elle cilalanmış akrep ile yelkovanın bulunduğu zarif bombeli kadran, kasa ile belli belirsizce birleşir. Son olarak kahverengi, siyah veya mavi deri kayış seçenekleri ile görünüm tamamlanıyor.

DOSYA, Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »