AUDEMARS PIGUET’DEN SEMAZEN TEMALI ÖZEL SAAT

23 Eylül 2013 18:05

Audemars Piguet tarafından Türkiye’ye özel üretilen Semazen temalı saatler, Jules Audemars koleksiyonundan çok özel iki saat -astronomi takvimine duyarlı “Perpetual Calendar” ve otomatik, güneşin doğuşu ve batışına duyarlı “Equation of Time” ile birlikte- İstanbul’da Yıldız Sarayı Küçük Mabeyn Köşkü’nde sergilendi.

İsviçre’nin en köklü ve saygın saat yapımcılarından AUDEMARS PIGUET, Türkiye distrübitörü TEKTAŞ Saatçilik’in fikir öncülüğünde, Mevlana Celaleddin Rumi’nin felsefesinden ve Mevlana’nın ardından görüşleri etrafında şekillenen Mevleviliğin tasavvufi dünya görüşünden aldığı ilhamla, Semazen temalı çok sınırlı sayıda üretilen yeni ve özel bir saat tasarladı.

Sınırlı sayıda üretilen Semazen temalı saatler, Jules Audemars koleksiyonundan çok özel iki saat -astronomi takvimine duyarlı “Perpetual Calendar” ve otomatik, güneşin doğuşu ve batışına duyarlı “Equation of Time” ile birlikte- İstanbul’da saat ve sanat meraklılarının beğenisine sunuldu.

Bu tasarım, İsviçre geleneksel mekanik saat üretim tarihiyle Mevleviliğin modern zamanlarını da içine alarak genişleyen tasavvufi zaman algısı ve İstanbul mekanik saat üretim tarihi arasında bir köprü kurmayı, ve bu iki geleneğe saygısını ifade etmeyi amaçlıyor.

Saatin en çarpıcı özelliği arka yüzünden görülebilen rotorun AUDEMARS PIGUET’nin en yetenekli ustalarından Arnaud Birgentzlen tarafından Semazen figürü şeklinde elle  tasarlanmış olmasıdır. Her bir saate ait özel parçanın tamamlanması  20 saat sürmüştür. Benzeri olmayan 3 farklı saat modeli ile Audemars Piguet bir kez daha saat dünyasındaki engin birikimini ve mekanik saat alanındaki ustalığını ortaya koymuş oluyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yerli mekanik saat ustaları çoğunlukla Mevlevi idi. Aralarında Ahmet Eflaki Dede, Hüseyin Haki (Eflaki Dede’nin oğlu), Süleyman Leziz, Mehmed Şükrü, Ahmet Gülşeni, Şeyh Dede, Vidinli Mustafa, Mustafa Aksarayi ve Mustafa Refik’in de bulunduğu Mevlevi mekanik saat ustaları, Batı’da üretilen ilk örnekleri ellerine 17. yüzyılın başında geçen bu yepyeni mekanizmaların hem üretiminde hem de işleyişinde, tasavvufun da merkezi kavramlarından biri olan zamanın nüfuz edilmez doğasının titrediğini sezdiler.

Audemars Piguet kuruluşundan bu yana sıradışı saatler üretmiş ve en zengin komplike saat arşivine sahip. Bu çok zengin tarihi saat koleksiyonunu Le Brassus, İsviçre’de özel bir müzede muhafaza etmektedir.

Semazen Temalı Saatler ile “Perpetual Calendar” ve ‘Equation of Time”  saatleri AUDEMARS PIGUET’nin Türkiye distribütörü TEKTAŞ SAATÇİLİK A.Ş. tarafından İstanbul Yıldız Sarayı Küçük Mabeyn Köşkü’nde sergilendi.

 

 

Manşet, SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »