ARMAGGAN Art & Design Gallery’den İki Yeni Sergi

19 Aralık 2014 09:35

Ayşe Özen “İllüzyon” ve Neşe Çoğal “Blastokist, Yeniden Doğmuş Gibi” adını verdiği solo sergileri ile ARMAGGAN  Art & Design Gallery’de ziyaretçileriyle buluştu.

Neşe Çoğal - Ahter'in YolculuğuGenç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art & Design Gallery, Nisan ayında başlattığı solo sergi serisini bu yılki beşinci konukları ile kapatıyor. Ressam Ayşe Özen ve Neşe Çoğal’ın eserlerini bir araya getiren iki sergi, 18 Aralık 2014 – 17 Ocak 2015 tarihleri arasında izlenebilir.

Neşe Çoğal “Blastokist, Yeniden Doğmuş Gibi”

Embriyo gelişimi süresince embriyonik hücrelerin oluşturduğu ortası sıvı ile dolu hücresel yapı, Yunanca’da ‘tomurcuk’ anlamına gelen Blastokist teriminden ilhamını alan Neşe Çoğal “Blastokist, Yeniden Doğmuş Gibi” adını verdiği sergisinde öz ve hayat kavramlarını sorguluyor. Sanatçı: “Madenlerin dönüşümleri, bitkilerin halden hale girişleri, hayvanların doğadaki yolculukları üzerine insan faktörünü ekleyerek, hayatın baştan sona devinimlerini doğa ve insanın bütünselliği ile aktarmaya çalıştım.” diyor.

Ayşe Özen “İllüzyon”

Resimlerinde kullandığı parçaların sembolik anlamlar taşıdığını ifade eden Ayşe Özen, bu anlamları güçlendirmek için kullandığı nesneler ve figürlerle izleyiciyi aynı atmosferde buluşturuyor. Sanatçı kompozisyonlarında kullandığı geleneksel motiflerle geçmişe göndermeler yaparken, mermerimsi beyaz bedenler ve motor kaskları ile de korunma ya da örtünmeyi betimleyerek ironi ile karışık mizah yorumu kullanıyor.

İki sanatçıyı farklı teknik kullanımları ve yorumlarıyla bir araya getiren sergi, doğa ve kadın olgusunu ön plana çıkarıyor. Solo sergi dizileri 2016 yılında devam edecek.

Manşet, SERGİ

Related Posts

Comments are closed.

« »