AHCI’YI YAKINDAN TANIYALIM

9 Mayıs 2018 11:09

25 farklı ülkeden 30 saat ustası ve daha fazlasını bir araya getiren Academia Horlogere Des Createurs Independants (AHCI), üst düzey bağımsız saat yapımcısı ustaları ile sektöre farklı bir boyut kazandırıyor.

Son olarak Baselworld 2018’de yenilikleri ile karşımıza çıktılar. Önümüzdeki kasım ayında ise, 10 saat ustası ile Londra’da gerçekleşecek Salon QP’ye katılacaklar.

Academia Horlogere Des Createurs Independants, kısa adıyla AHCI, 1984 yılında Vincent Calabrese ve Sven Andersen tarafında kuruldu. İlk önceleri kaliteli bilgi paylaşımı ve üst düzey bağımsız saatçilerin birbirlerini desteklemesi amacıyla bir platform oluşturulmak istense de yıllar içerisinde dünyanın en iyi saat ustalarının aynı çatı altında olmasını sağladı.Şu anda 25 farklı ülkeden 30 saat ustası, 8 aday, 8 onur üyesi ve 4 pasif üye ile çalışmalarına devam ediyor.

Seçkin saat ustaları burada, fikirlerini ve en önemlisi de tecrübelerini paylaşıyorlar. Amaçları, genç ve yetenekli saat ustalarından oluşan AHCI üyeleri ile birlikte farklı saat fuarlarına katılarak eserlerini sunmak ve sergilemek. Böylece yaratımları ve ortaya çıkardıkları ayrıcalıklı yenilikleri teşvik ediliyor.

Baselworld ve dünyadaki diğer önemli saat organizasyonlarında AHCI standıyla 31 yıldır yer alıyorlar. Bu katılımlar da AHCI’yı vazgeçilmez kılarak isimlerini doğrudan duyurma imkânı sağlıyor. Koleksiyoncular, horoloji uzmanları, uluslararası basın ve saat meraklıları ile doğrudan iletişime geçerek gerçek saat ustaları ile tanışma fırsatı sunuyor. Bu yıl Baselworld 2018’deki stantlarında 1 şef aday ve 8 adet saat ustası adayları ile yer aldı.

Geçtiğimiz yıl dörtten fazla fuarda yer aldılar. Hong Kong ve sonrasındaki Çin Shanzhen’de düzenlenen fuara katılımları hem çok ses getirdi hem de büyük bir ilgi gördü.Kasım ayında Londra’da düzenlenecek olan Salon QP’ye ise en az 10 saat ustası ve yenilikleri ile katılacaklar.

2017 yılı Kari Voutilainen için büyük bir zafer yılıydı. GPHG (Grand Prix D’Hologerie De Geneve) ’de “Artistik El işçiliği Saat Ödülü”nü kazandı. Daha önceki yıllarda ise “En İyi Erkek Saati” Voutilainen, “Yenilikçi Saat” dalında Antoine Preziuso’nun başarıları oldu. Ayrıca üyelerden altısının saatleri, dünyaca ünlü müzayede olan Only Watch’da satışa çıkarıldı ve tahmin edilenin çok üstünde bir fiyata alıcı buldu. F.B Journe, MB&F, Blancpain ve Urwerk, AHCI’nın iş birlikteliği yaptığı markalar.

Üyeler: Svend Andersen (İsviçre), Robert Bray (İngiltere), Vincent Calabrese (İsviçre), Frank Jutzi (İsviçre), Sebastian Naeschke (Almanya), Asaoka Hajime (Japonya), Konstantin Chaykin (Rusya).

Katılımcı Adaylar: Alessandro Rigotto (İtalya), David Candaux (İsviçre), Ludovic Ballouard (İsviçre), Lin Yong-Hua (Çin), Zehua Tan (Çin), Ming Guo (Çin).

Aday: Florian Schlumpf (İsviçre)

 

HABER, Manşet

Related Posts

Comments are closed.

« »