A.Lange & Söhne 1815 Rattrapante Perpetual Calendar

4 Ağustos 2013 11:36

1815 Rattrapante Perpetual Calendar rattrapante kronografın teknik cazibesini 2100 yılına kadar düzeltilmesi gerekmeyen, o tarihten sonra da sadece bir gün ayarlanmaya ihtiyaç duyan daimi takvimin zamana meydan okuyan hassasiyetiyle birleştiriyor.

A. Lange & Söhne’nin şimdiye kadar ürettiği sekizinci kronograf kalibresi,  hassas saat yapımcılığının ilahi evreninde markanın istisnai yeteneğini bir kez daha ortaya koyan bir manifesto aynı zamanda. Rattrapante kronografı, daimi takvimi, ay evresi göstergesi ve güç rezervi göstergesiyle son derece organize düzenlenmiş kadranın ilk bakışta akla getirdiğinden çok daha fazla komplikasyonu bünyesinde barındırıyor.

Rattrapante kronograf
Saygın saat üreticisi 1999’da piyasaya çıkardığı Datograph’tan beri Double Split ve Tourbograph “Pour le Mérite” gibi kilometre taşları dahil en az yedi tane tescilli kalibresiyle sofistike kronograf tasarımları alanında sürekli çıtayı yükseltiyor. Adının ilk bölümü 1815 Rattrapante Perpetual Calendar’ın başarılı bir serinin devamı olduğunu yansıtır nitelikte: Kronograf liginin zirvesine, başka bir deyişle rattrapante ya da çift ibreli kronograf ligine yerleşiyor. Saat 10 konumundaki düğme gözün görebildiğinden çok daha fazlasını içerdiğinin işareti. Arkasındaki mekanizma safir kristal kasa sırtından gözlemlenebiliyor ve gelmiş geçmiş en büyüleyici mekanizmalardan biri. Geçen ya da duran tur zamanları iki kolon dişlisiyle klasik biçimde gösteriliyor. Merkezde çakışan kronograf ve rattrapante kolu bir dakikalık süreçte dahi birkaç tur zamanının ölçülebilmesini mümkün hale getiriyor. Dakika sayacı ve güç rezervi göstergeleri saat 12 konumunda. Mavi çelikten uzun kol saniyeleri ölçüyor. İç halkadaki altın kol ise tersine saat sahibine kurma tacı aracılığıyla ana yayın enerjisinin yenilenmesi gerektiğini bildiriyor.

 Daimi Takvim 

Şirketin yeni geliştirdiği kalibre L101.1’de bulunan 636 bağımsız parçanın 200’den fazlası daimi takvim mekanizmasına ait. Sadece bir takvim yılındaki her ayın kaç gün çektiğini bilmekle kalmıyor, aynı zamanda 2100’e kadar tüm artık yılları da gösteriyor. Gregoryan takvime göre 2100 artık yıl değil, dolayısıyla düğme yardımıyla tarihin manuel olarak bir gün atlatılması gerekiyor. Aynı uygulama 2200 gibi yüze bölünebilen her yıl için geçerli. İki takvim göstergesi saat 9 ve saat 3 konumunda.

Soldaki alt kadran tarihi ve haftanın gününü, sağdaki ayı ve artık yılı gösteriyor.  İkincil saniye kadranının altında, saat 6 konumundaki yeni tasarlanan som altın disk ayın sinodal döngüsünü öylesine hassasiyetle saptıyor ki yalnızca her 122 yılda bir düzeltilmesi gerekiyor.

SAAT

Related Posts

Comments are closed.

« »